eli olemme eroamassa 5v avioliiton (10 v yhdessä) ja omaisuuden jaossa tulee ukko väittämään että kysessä on lyhytaikainen avioliitto jolloin omaisuus ei menisi jakoon.
Netistä olen yrittänyt etsiä ja esimerkeissä puhutaan 2-3 vuoden kestävistä lyhytaikaisista avioliitoista. Eli missä menee raja lyhen ja pitkän avioliiton kohdalla?
lyhyt-pitkä aikainen avioliitto?
8
1620
Vastaukset
- päivän paras
Nyt on ukkosi ihan itse keksinyt ko. pykälät koskien ns. normaalia avioeroa ja ositusta... Käy itsekin esim. googlettamalla "avioero" ottamassa asiasta selvää, niin saat ainakin varmemman olon. Jos on noin huumorimiehiä, niin kannattanee tarkistaa kaikki, mitä hän suustaan ilmoille päästää :) ps. olen myös kokenut avioeron ja sen mukanaan tuomat "kiemurat".
- --.
Tuohan on nykyaikana pitkä liitto kuin mikä. Ukolla ei ole toivoakaan kiemurrella tommoisella verukkeella.
- jnr
Pelkkä avioliiton lyhytaikaisuus ei edes riitä perusteeksi, ettet saisi puoltasi. Kohtuullistamista voidaan käyttää lähinnä, jos katsotaan että avioliitto on solmittu hyötymistarkoituksessa.
Ja viisi vuotta ei tosiaankaan ole lyhyt aika, eihän edes taposta istu niin kauan. - M36
Laisa ei ole yksiselitteistä aikarajaa milloin avioehdoton ositus voidaan sovitella kokonaan (kuten olisi avioehto), tai osittain.
Sovittelu perustuu alle kopioituun pykälään avioliittolaista, ja sen voi tehdä käräjäoikeuden määräämä pesänjakaja ... JOS sovittelulle on perusteita.
*****************************
103 b § (16.4.1987/411)
Ositusta voidaan sovitella, jos ositus muutoin johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen taikka siihen, että toinen puoliso saisi perusteettomasti taloudellista etua. Osituksen sovittelua harkittaessa on otettava erityisesti huomioon avioliiton kestoaika, puolisoiden toiminta yhteisen talouden hyväksi ja omaisuuden kartuttamiseksi ja säilyttämiseksi sekä muut näihin verrattavat puolisoiden taloutta koskevat seikat.
Ositusta soviteltaessa voidaan määrätä:
1) että puoliso ei saa avio- oikeuden nojalla toisen puolison omaisuutta taikka että sanottua oikeutta rajoitetaan;
2) että tietty omaisuus, jonka puoliso on ansainnut tai saanut puolisoiden asuessa erillään tai joka puolisolla on ollut avioliittoon mentäessä taikka jonka puoliso on saanut avioliiton aikana perintönä, lahjana tai testamentin nojalla, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla ei ole avio-oikeutta;
3) että omaisuus, johon toisella puolisolla ei avioehtosopimuksen nojalla ole avio- oikeutta, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla on avio-oikeus.
Osituksen sovittelua koskeva vaatimus voidaan tehdä joko osituksessa tai osituksen jälkeen. Kun sovitteluvaatimus tehdään osituksen jälkeen, on noudatettava, mitä osituksen moitteesta ja osituksen pätemättömäksi julistamisesta on voimassa.
- pakkoliitos.........
tällä menee kaikki irtaimisto,omistan talosta puolet ja aikanaan saan puolet esim.myynnistä,asutaan omassa talossa ja omaisuutta on kertynny.Saisin puolet romuista mutta en voi ottaa mukaani kuin sen minkä jaksan kantaa ja ajattelinkin et maallistahan tää on enkä taida haluta mitään muistuttamaan 25v ja ylikin elinkautisesta.Turhauttavalta tuntuu ja kaikki ikävä mielessä, traumana mukana seuraa varmaan lopun elin ikää.
- ...
Tasinkoa maksava saa päättää, missä muodossa tasingon maksaa. Eli käytännössä jos sovitaan, että toinen puoliso saa talon, voi hän kiusallaan antaa irtaimiston toiselle tasinkona. Harvoin kuitenkaan käytettyä tavaraa voi arvostaa kovin korkealle, eli ei ole suuri kiusa.
Yleensä tietenkin näistä asioista sovitaan yhdessä. Jopa silloin kun pesänjakaja suorittaa osituksen.
- joista kahdeksan
naimisissa, ja jotenkin liito saatiin katsottua kestäneeksi lyhyen aikaa. Siinä kohtaa ihan se ja sama, pääasia, että sain eron.
- Avoliitossako ennen
Asuitteko yhdessä ennen avioliittoa? Jos, niin se aika katsotaan avioliiton omaiseksi ajaksi. Näin kävi ainakin tyttärelleni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827