Nyt loppuu miesten syyttely

jäkäjäkäti

Jos vaikka aloittaisin siitä, että kunnioitan eripainoisia naisia ja miehiä tasa-arvoisesti sukupuoleen ja painoon katsomatta. Kaverina, työsuhteessa, kanssaihmisenä.

Mutta sitten törmään mielipiteisiin, jotka eivät saa minulta mitään ymmärrystä ja melkeinpä luokkaavat mua (luen jostain palstalta, tai satun kuulemaan jonkun puhuvan aiheesta).

Nimittäin miesten syyttäminen pinnallisuudesta, kun eivät tahdo ylipainoisen naisen kanssa sänkyyn! MITÄ TÄÄ ON?! Mua raivostuttaa, kun pulskat ämmät syyttävät miehiä siitä, mille me emme voi mitään.

Sillä, minkä kokee seksuaalisesti viehättävänä ei oo mitään tekemistä pinnallisuuden kanssa. Siis come on! Mies kokee naisen fyysisen kauneuden fyysisesti. Käytännössä siis mua haukutaan pinnalliseksi paskaksi, kun mulla ei satu seisomaan läskejä katsellessani. Miten ne seksuaaliset mieltymykset voidaan sekoittaa ihmisen muihin ominaisuuksiin.

En arvosta ylipainoista naista yhtään vähemmän kanssaihmisenä, vaikka en haluaisikaan häntä panna. Mä ymmärrän, että siitä voi katkeroitua miehille, jos ei muutenkaan flaksi käy, mutta joku raja syyttelylle nyt. Jos haluat paremmin miehiä sänkyyn, mee laihduttamaan. Mutta jätä se seksi pois ihmisten (miehetkin ovat ihimisiä) arvostelusta!

10

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaukset

      Ennustan että kohta joku lihava neito tulee todistamaan suurta menestystään miesten parissa, omaa erinomaista naisellisuuttaan, rehevyyttään ja miesten lapsellisuutta sekä sitä kuinka hänen laiha kaverinsa on riuku jonka miehet kiertävät kaukaa.

    • huomioon

      että naiset pääsee jo todella pitkälle sillä että pysyttelee normaalipainoisena. Pelkkä laihduttaminen onnistuu pienellä itsekurilla keneltä tahansa naiselta. Miehet eivät voi laihduttaa yhtä helposti vähentämällä syömistä kuin naiset koska siinä menee samalla lihaksetkin. Miesten kun pitää hoikkuuden lisäksi pystyä pitämään kroppa lihaksikkaana koska miehen pitää olla harteikas eikä mikään luuviulu. Naisenkaan ei tarvi olla mikään anorektinen vaan bmi siellä jossain 20-24 välimaastossa on jo tyypillisen miehen silmissä haluttava. Naiset vaan aina kuuntelee niitä muutamia puritanisteja jotka nimittelee läskeiksi kaikkia naisia joiden bmi on yli 20 ja yleistävät sitten sen koskemaan kaikkia miehiä. Pieni pyöreys ei haittaa mitään mutta liika läski on rumaa ja epäterveellistä niin miehillä kuin naisillakin. Se on vaan ikävä katsella naista joka on yli päätä lyhyempi mutta painaa melkein saman verran kuin itse.

    • paneta

      niin sitten ei paneta. sitä ei muuta mikään syyllistäminen tai järkeily. se on tunne eikä mikään järkiperäinen ratkaisu. se nyt vaan on biologinen fakta että terveen näköinen ruumis koetaan himoittavammaksi, eläkää sen kanssa ja ottakaa vastuu kiloistanne, ihmiset!

    • ericF

      on oksettavia. Hyi vittu niitä 30-50v lyhyttukkasia yleensä jotain hoitsuja jotka näyttää joltain saatanan muumilta enemmän kun naiselta. Noita riittää suomessa...

      Ja on tullut sekaannuttua puutteessa tommosinkiin :/

    • Björklund

      itsekkään en ole tippaakaan kiinnostunut lihavista tai muuten vaan rumista naisista vaikken itsekkään todellakaan ole mikään komistus. Rumat ja tavis naisetkin kun tunnetusti panettavat itseään hyvännäköisillä miehillä, ei heillä pitäisi olla mitään syytä valittaa että miehet tavoittelevat kuuta taivaalta. Itse en vaan yhdy lauseeseen "Reikä se on rinkelilläkin".

    • kiribati

      ei kai keneltäkään voi vaatia, että hänen pitäisi kiihottua ihan minkä näköisistä ja ikäisistä ihmisistä tahansa. Totta kai jokaisella on omat preferenssinsä. Eikä sen tosiaan tarvitse tarkoittaa sitä, että kyseinen henkilö pitäisi lihavia/vanhoja/lyhyitä/kaljuja/... ihmisiä muuten eriarvoisina = huonompina.

      Mutta let's face it: jos naiset ovat katkeria siitä, etteivät kelpaa pulskina, niin ainakin yhtä usein täältä saa lukea miesten katkeria purkauksia siitä, kuinka "naisille kelpaa vain 185 cm pitkät miehet".

      Eli lopetettaisiinko sekä naisten että miesten syyttely ja annettaisiin jokaisen valita seuransa ihan omien mieltymystensä mukaan?

    • elämä ei ole

      reilua,seksielämä vielä vähemmän.
      kaikkia pitää kohdella tasapuolisesti,mutta ketään ei voi pakottaa haluamaan toista.

      mielestäni naiset ovat tässsä asiassa hieman kaksinaismoralistisia,heidän omat ulkonäkövaatimukset ovat usein huomattavasti kriittisempia kuin miesten.

      useinmiten ne ylipainoisetkin naiset tavoittelee niitä tasokkaita miehiä,sitten napistaan kun ei flaksi käy,tai vielä pahempaa,joudutaan hyväksikäytetyiksi.
      miksi ei voi hyväksyä omannäköistään miestä?

      ongelmien ratkaisu on usein hyvin yksinkertainen.

    • Trellis

      olen samaa mieltä. Meillä kaikilla on omat mieltymyksemme ja emme välttämättä mahda niille mitään. Toiset ihmiset vain ovat haluttavampia kuin toiset. Sen sijaan en ole vakuuttunut siitä, että tämä on osoitus meidän pinnallisuuden puutteesta. Voin sanoa samalla logiikalla, että pidän suurista rinnoista, leveästä lantiosta, pitkistä hiuksista, tiukoista farkuista ja siitä että nainen ei päästä suustaan mitään järkevää...kunhan laukoo pelkkiä kehuja mieskunnostani jne. Tuolla logiikalla en ole pinnallinen kunhan vain sanon, että kyseessä on haluni jolle en mahda mitään. Merkki meidän pinnallisuudestamme on se, että kiihotumme tuollaisista asioista, mutta emme kiihotu esimerkiksi älystä tai mukavasta luonteesta.

      Minusta voimme aivan hyvin myöntää, että emme me useinkaan ole "syvällisiä". Me elämme tietyissä asioissa elämäämme hyvin pinnallisesti tai "pikkuaivojemme" käskyjen mukaan, joka tietysti on jossain mielessä kaikkein "syvällisin" kerros minäämme...se kerros mitä meidän on kaikkein vaikeinta tai kenties mahdotonta hallita. Olemme toisissa asioissa pinnallisia ja emme tunne mitään tarvetta muuttaa asiaa toisenlaiseksi.

    • ihmisillä on

      valinnan vapaus.
      ideaalimaailmassa jokainen saa mitä haluaa,mutta todellinen elämä asettaa rajoitteita.

    • Peikko .

      että miehelle on tärkeämpää kuin naiselle fyysinen kauneus.
      Naisen kun ei tarvitse suorittaa seksissä, sen kuin heittää jalat sivulle.
      Miehelle se ei ole niin yksinkertaista, pitää saada vehjekin juhlakuntoon.
      Itse olen lihonut kymmeniä kiloja oltuani vuosia sinkkuna, mutta olen kyllä ajatellut että jos joskus vielä alan seurustella niin laihdutan ihan kohteliaisuudesta miestä kohtaan.
      Aina sanotaan että naiset antavat itsensä lösähtää vakiinnuttuaan, mutta minulla menee päinvastoin, seurustellessa olen tosi tarkka ulkonäöstäni, mutta sinkkuna annan itseni rämettyä, hyvä kun suihkussa viitsin käydä;)
      Siinä mielessä tekis hyvää aloittaa taas vakava suhde, muuttuisi elämäntavat terveemmiksi.
      Ei kun epilaattoria ostamaan;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe