hinaus kotiin -> korvaako vakuutus

LLE

Eräs vakuutusyhtiö taas loistaa asiakaspalvelullaan :( eli tunnin olen yrittänyt päästä läpi, mutta ei...

Automme hajosi (ilmeisesti laturin hiilet) kaupungille, johon auto sitten piti jättää, kun ei lähtenyt enää käyntiin. vakuutus kyllä korvaa hinauksen korjaamolle, mutta tietääkö joku korvaako vakuutus myös HINAUKSEN KOTIIN? Siis kun mieheni osaa kyllä korjata auton eikä halua autoa korjaamolle.

7

6538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korjaamolle

      Näinhän se ehdoissa kai sanotaan. Jollei kotiin ole paljoa pidempi matka saa hinurin kanssa usein sovittua että viedään kotiin mutta merkitään kohteeksi papereihin korjaamo. Hänellehän sillä ei ole merkitystä.

    • jos on lähellä niin kaipa

      Ensinnäkin kannattaa tarkistaa korvaako vakuutus edes sitä hinausta korjaamolle. Yleensä vakuutuksissa on pienellä präntillä joku ikäraja jota vanhempien ajokkien hinausta ei enää korvatakaan vaikka vakuutus on muuten täsmälleen saman näköinen ja hintainen kuin uudemmassa!

      Yleensä vakuutus korvaa hinauksen lähimpään merkkikorjaamoon joten mihinkään reiskan autohuoltoon autoa ei tarvitse viedä vaikka se olisi lähempänä mutta eipä tuota kielletäkään.

      Jos koti on korkeintaan saman matkan päässä kuin merkkikorjaamo niin luulisi että vakuutusyhtiö suostuu auton hinaamisen "korjattavaksi" kotipihalle siinä kuin peltihalliyrittäjällekin.

      Kuten tuossa jo ehdotettiin, niin ystävällisen hinausyrittäjän kanssa voi sopia mitä siihen kuittiin laitetaan...

      • vastauksista!

        sain sitten lopulta yhteyden vakuutusyhtiöön ja hinauskin on tehty jo pihalle oikein onnistuneesti :) vakuutusyhtiöstä kyseltiin paljonko olisi matkaa kotiin ja paljonko korjaamolle (korjaamolle 2 km, kotiin 7 km) ja sanottiin että kotiin voi hinata.


      • opkölk

        Vakuutusmaksulapun mukana tulee paitsi vakuutuskirja, myös erittely, jossa lukee sisätyykö autopalveluvakuutus kaskoon vai ei. Teksti ei ole pientä pränttiä vaan samaa fonttia kuin muukin teksti.
        Toisilla vakuutusyhtiöillä on ikärajat autoille, jotkut maksaa kaikkien niiden autojen hinauksen, joilla on autopalveluvakuutus.


      • Kallonkutistaja

        Probleemia tuosta voikin tulla, jos se halpa-reiskan korjaamo on kauemapana kuin merkkikorjaamo. Eli saadakseen vakuutuskorvauksen pitää viedä kalliimpaan korjaamoon, jolloin käytännössä menettää hinauskorvauksen. Hyvä vakuutusyhtiö tietysti hyväksyy myös tuon halpakorjaamon, vaikkei se olisikaan se lähin.

        Aina ei tarvitse myöskään käyttää hinausyrittäjää. Jos esim perheessä on kaksi autoa ja hinaustaitoisia, niin vakuutusyhtiöt varmaan mielellään hyväksyvät myös perheenjäsenen tekemän hinauksen. Silloin kulut on käytännössä aina pienemmät kuin hinausyrittäjän tekemässä kuljetuksessa. (Tässä ei tietenkään kannata yrittää päästä liian halvalla/tienata ylimääräistä, ettei käy juuri päinvastoin taitamattomuuden takia.)


      • erkkari
        Kallonkutistaja kirjoitti:

        Probleemia tuosta voikin tulla, jos se halpa-reiskan korjaamo on kauemapana kuin merkkikorjaamo. Eli saadakseen vakuutuskorvauksen pitää viedä kalliimpaan korjaamoon, jolloin käytännössä menettää hinauskorvauksen. Hyvä vakuutusyhtiö tietysti hyväksyy myös tuon halpakorjaamon, vaikkei se olisikaan se lähin.

        Aina ei tarvitse myöskään käyttää hinausyrittäjää. Jos esim perheessä on kaksi autoa ja hinaustaitoisia, niin vakuutusyhtiöt varmaan mielellään hyväksyvät myös perheenjäsenen tekemän hinauksen. Silloin kulut on käytännössä aina pienemmät kuin hinausyrittäjän tekemässä kuljetuksessa. (Tässä ei tietenkään kannata yrittää päästä liian halvalla/tienata ylimääräistä, ettei käy juuri päinvastoin taitamattomuuden takia.)

        ei vakutusyhtiötä kiinnostanut mihin korjaamoon hinauttaa kun kysyin: sanoi että kun vaan saman kaupungin alueella pysyt kun korjaamoa katselet..


    • eroja

      Jotkut vak.yhtiöt korvaavat kotipihaan hajoneen auton hinaamisen pajalle, mutta toiset ei, vaan pitää hajota "tien päälle", eli eroja lienee ao. tapauksessakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      144
      4007
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      366
      3084
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2018
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1715
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      861
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      804
    Aihe