Leipää!

Murrimirrimyrri

Aina toitotetaan että leipä on pahasta jos haluaa että paino putoaa. En kyllä haluaisi luopua ruisleivästä,on niin hyvää. Mikä sitten on liikaa?? Mä syön aamulla pari ruisnäkkäriä ja päivällä kaksi palaa vaasan ruispaloja. Ja siinä sivussa on kevyt ruokavalio. Miksi siitä leivästä on tehty niin "paha" asia? Onko muka tosiaan luovuttava siitä?

5

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laadidaa79

      Toi leipäkammo on mennyt välillä hiukka överiksi. Tottakai leipää voi syödä. Varsinkin ruisleipää ja just näkkäriä. En usko,että kenenkään laikkari kaatuu muutamaan leipäpalaan.

      Leivän syönti kannatteis ehkä rajoittaa aamuun. Paahdetut ruispalat on tosi hyviä. Eli leivänpaahtimeen vaan. Nam!!

      Luulen, että kun puhutaan leipäkielloista, niin siinä on kyse niistä ihmisistä jotka syö todella paljon leipää päivän mittaan. Liika on aina liikaa. Tietysti VHH-porukka on asia erikseen, mutta heidän ruokavalionsa ei tänne kuulu. Tietenkään vaalea leipä ei ole pullaa kummempaa, joten se ei yleensä sovi laihduttajalle. Herkkupäivänä ehkä.

      Suomessa on niin laajat leipävalikoimat, että jokainen löytää varmasti itselleen sopivat leivät. Ruisleipääkin on montaa merkkiä, myös niitä oikeita ruisleipiä, jotka eivät sisällä perunaa tai vehnäjauhoja. Pitää vaan tarkkaan lukea mitä sanotaan pakkauksessa.

    • ei tarvitse luopua

      Ei ruisleivässä ole mitään pahaa. Nyt vain on valloilla aivan älytön "hiilihydraatit ovat myrkkyä trendi". Syön perunaa, riisiä, pastaa ja leipää. Silti laihdun ja voin hyvin.

      • Laadidaa79

        Kaikkien ruokavalioon nämä "huonot hiilarit" eivät sovi. Ainakaan ilman painonnousun vaaraa. Jotkut taas voivat syödä kaikkea huoletta, eivätkä silti liho.

        Jokaisen keho on erilainen. Toiselle sopii eri laihdutusmetodi kuin toiselle. Onneksi on tietoa ja kokemuksia monenlaisista elämäntavoista.


    • ei lihota

      vaikka jotkut niin yrittävät väittääkin.Leivän pääliset voi lihottaa jos siihen mätettän,voita,rasvasta juustoa ym..rasvaista.Älä luovu leivästä,siitä saat kuituja.

    • realruissari

      näinhän se on, että leivästä paasataan ihan liikaa!!
      Aamuisin on hyvä saada paljon kuituja. valitettavsti suurin osa "ruis"leivistä sisältää yli 50% vehnää, ja se ei ole hyvä se =) itse suosin 100% ruisleipiä, esim REAL.. suurinta herkkua mitä maa päällään kantaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      338
      6321
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3776
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      933
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      860
    5. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    6. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    7. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      67
      779
    8. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      51
      761
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      130
      753
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      671
    Aihe