missä tapauksissa juurihoitoa?

tahtois tietää

olen hirmu pelokas tämän asian suhteen ja nyt on alkanut mietityttämään suuni terveys. eli missä tapauksissa tehdään juurihoitoa? mitä juurihoidossa oikeastaan tehdään? ja miten tämän voi välttää ?

4

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos tulehdus on

      mennyt hampaan juureen, tai juuren ympärille on kertynyt mätää. Syynä voi olla esim syvä reikä tai että hammas on kuollut (silloin juuri aina tulehtuu), myös erilaiset onnettomuudet voivat johtaa hampaan kuolemiseen, ja usein tehdään silloin juurihoito vaikkei hammas olisikaan vielä kuollut. Juurihoidossa poistetaan hampaan hermo ja ydin ja putsataan tarkkaan ontto kuori mikä jää ja täytetään guttaperkalla (joka ei mätäne). Juurihoidettu hammas on siis tappettu (tai kuollut) hammas josta on poistettu kaikki mikä voi mädäntyä.
      Juurihoidot voi parhaiten välttää käymällä säännöllisesti hammashoidossa ja paikkaamalla reiät ennenkuin ne pääsevät syvälle ytimeen. Ja tietysti hoitamalla hampaat hyvin ettei tule reikiä olleenkaan. Ja jos harrastaa jääkiekkoa tai muuta urkeilua jossa voi saada kovia iskuja hampaita vastaan voi pitää hammassuojia.

    • hoida suusi

      niin et tarvitse koskaan juurihoitoja. Ei sitä tarvitse pelätäkään, itselle on kerran tehty ja ei koskenut ollenkaan. Mutta liika pitkälle olin odottanut reijän kanssa, oli mennyt jo juureen asti. Käy säännöllisesti tarkastuksessa niin ei yleensä tule ongelmia, juurihoidot on kalliita jos niitä teet yksityisellä..

      • toivottavasti ei reikiä

        no nyt ei ole kyllä juurihoidolle tarvetta mutta jotenkin aina kun sitä menee hammaslääkärin tarkasukseen niin alkaa pelätä että löytyy vaikka mitä. ylihuomenna minulla on aika varattuna. olen kuitenkin onneksi muistanut hampaiden pesun. toivottavasti ei tarvittaisi edes poraamista =)


      • Ds fani!!!!
        toivottavasti ei reikiä kirjoitti:

        no nyt ei ole kyllä juurihoidolle tarvetta mutta jotenkin aina kun sitä menee hammaslääkärin tarkasukseen niin alkaa pelätä että löytyy vaikka mitä. ylihuomenna minulla on aika varattuna. olen kuitenkin onneksi muistanut hampaiden pesun. toivottavasti ei tarvittaisi edes poraamista =)

        Kun edellinen juurihoito on epäonnistunut ja ainetta ei ole laitettukaan tarpeeksi. Tyhjä kolo hampaan juuren kohdalla rupeaa vihlomaan ja hampaaseen laitetaan lisää ainetta tai vedetään pois jos kipu on sietämätöntä ja hammaslääkäri jono on liian pitkä juurihoitoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      343
      4342
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2438
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      142
      1578
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1117
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1104
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      28
      1047
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe