kuinka aloitan

vhh:n

kuinka aloitan, mitä hankin jne. Kirjoitin jo tuonne reseptiosaankin (vahingossa) että tarviin apua 30kg pudotukseen. Mutta mistä ja kuinka aloitan. Onko joku kirja? Laittakaa neuvoja ja ohjeita, jos jaksatte ja linkkejä mitä tehdä. Mulle voi laittaa myös postia [email protected] jos tuntuu että ei tässä halua vastata.

12

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko tämä

      vhh mutta pullat,karkit ja vehnä pois kaikessa muodossa. Perunakaan ei välttämätön.
      Sitten alat liikkumaan pikkuhiljaa vaikka muutamasta sadasta metristä aloitat joka päivä lisäät liikuntaa.
      Salikaan ei ole pahitteeksi. Näin laihdutin minä 50v nainen 12kiloa kolmessa kuukaudessa.
      Riippuu tietysti millainen karkkihiiri olet joskus pelkkien paheiden pois jättäminen laihduttaa mukavasti.

    • karpppaajia

      eikä painonvartijatkaan kehnoja ole. Etsi itsellesi sopiva keino laihtua.
      Karppisivut ovat paljon asiallisempia kuin nämä. Täällä menee aina tappeluksi.
      Mutta tappelu kuluttaa energiaa.

      • lailla

        karpeissa tapellaan, milloin ei ole kyseessä keskinäisen kehumisen kerho. Mitään karppihommaa ei saa kyseenalaistaa, mutta viralliset ravintoneuvojat haukutaan maan rakoon vaikka rintojen koon perusteella.


      • oikein vaivaa
        lailla kirjoitti:

        karpeissa tapellaan, milloin ei ole kyseessä keskinäisen kehumisen kerho. Mitään karppihommaa ei saa kyseenalaistaa, mutta viralliset ravintoneuvojat haukutaan maan rakoon vaikka rintojen koon perusteella.

        Jatkuvasti aikuiset tuntemattomat ihmiset tappelevat jopa hyvää tarkoittavien auttajien kanssa.
        Onko laihduttaminen turhauttavaa kun tapahtuu niin hitaasti vai mikä meillä on?
        Pitäisikö järjestää oikein sellainen viikko että ei kukaan antaisi negaiivistä palautetta kellekkään vaan olisimme ihmisiä ihmisille.
        Esim jos joku kysyy jotain, voisi vastata esim. kokeillepa tätä, tämä puriin minuun tyyliin eikä että no ei ihme perseestä olet koko ihminen väärin syönyt ja mitään et ymmärrä.


    • äipsykkä

      Moikka!

      Hankkia ei mitään kummosempaa tarvii!

      Mun mielestä kannattaa ottaa kunnon startti uuteen elämäntapaan eli pitää ainakin pari ekaa viikkoo aika tiukkaa linjaa hiilareiden suhteen. Leivät, perunat, puurot, pastat, riisit pois ja niiden tilalla kasviksia. Saan varmaan ryöpytyksen kun pistän linkkivinkin, jonka eräs palstailijoista tuolla alempana laittoi jo aiemmin eli www.luontaisnetti.fi ja sieltä kohta ravitsemus. Sieltä löytyy hyviä ruokaohjeita ja parin viikon ruokalistakin. Syö paljon proteiineja (lihaa, kalaa, kanaa, kananmunaa, rahkaa, raejuustoa) eikä rasvaakaan saa unohtaa. Tuolta edellämainitusta linkistä löytyy tietoakin. Sokerit pois kokonaan. Alussa rahka ja maustamattomat jugurtit saattaa tökkiä ilman sokeria, mutta usko pois, siihen tottuu. Hyvää ja täyttävää on esim. välipalana purkki rahkaa, mansikoita, mustikoita ja sekaan loraus kermaa. Ei sokeria!

      Pari ekaa päivää voi olla tiukkaa ja mulla ainakin oli ongelma, kun oli tottunut joka välissä syömään leipää. Nykyään syön aamiaseksi rahkaa tai maustamatonta jugurttia ja femisoija plussaa. Munakkaat ei oo aamuisin mun juttu, mutta sekin on hyvä vaihtoehto. Kuitujen saanti kantsii turvata pellavarouheella ja tuossa femisoijassakin niitä on. Iltapalalla esim. leipäjuustoa ja marjoja tai hedelmiä. Leivättömyyteenkin tottuu pian.

      Vettä pitää juoda paljon. Voi vaikka laittaa litran pulloon vettä ja ainakin pari kertaa päivässä täyttää tyhjä pullo!

      Liikuntaa alussa varovasti, jos ei aiemmin ole harrastanut ja pikkuhiljaa lisätä. Säännöllisyys on tärkeintä.

      Eiköhän tässä pääasiat tullut. Lisätkää tai korjatkaa muut, jos joku oleellinen unohtui!

      Tsemppiä! Muista että elämänmuutoksen on oltava pysyvä, ei mikään hetken dieetti. :)

      • tutustun kaikkiin

        ohjeisiin ja linkkeihin. Mutta onko niin että kasviksia ja marjoja saa kuitenkin syödä iha reippaasti? kun joskus muistan lukeeni ettei niitäkään saisi ottaa:


      • JariJo
        tutustun kaikkiin kirjoitti:

        ohjeisiin ja linkkeihin. Mutta onko niin että kasviksia ja marjoja saa kuitenkin syödä iha reippaasti? kun joskus muistan lukeeni ettei niitäkään saisi ottaa:

        Kasviksia ja marjoja voi syödä ja kannattaa syödä reippaasti.


      • bongari

        Palstan propagandakorppikotka sitten lennähti taas paikalle tuotemainoksineen.


      • Mainostaa

        Mattila täällä kertakaikkiaan kun muuallakaan ei saa.
        tekeekö se asiasta hienomman ja uskottavamman kun kehut henkilöä nimelä.
        Pidä jo taukoa mainostamisesta jookos.
        Onkos kyseinen herra muka ihan itse keltään lainaamatta kehittänyt vhh, ei ole älä vastaa.


    • JariJo
    • T.epi

      Jos laihduttaa haluat, kannattaa vhh unohtaa. Vhh on lihotuskuuri, siinä harrastetaan maksimaalista energiansyöntiä, ideaalista olisi syödä pelkkää, helposti imeytyvää ja epäterveellistä rasvaa.

      Kannattaa tehdä päinvastoin ja jättää se lihoke eli rasva minimiin ruokavaliosta, suosia vähärasvaisia lihoja, paljon kasviksia ja hedelmiä. Siten laihtuu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      172
      13125
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5468
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4860
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2808
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      123
      1989
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      114
      1734
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      367
      1655
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      110
      1552
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe