Loppuunasti juurihoidettujen ja "rakenneltujen" ylähampaiden (11 kpl) tilalle on nyt lopulta sitten tulossa kokoproteesi kertaheitolla. Se on tarkoitus laittaa ns immediattina eli samassa istunnossa suoraan suuhun kun poistetaan vanhat.
Mutta mitä suosittelette poistoaikatauluista? Kannattaako poistattaa kaikki 11 hammasta kerralla vai entäs tapa jossa poistetaan ensin toisen puolen taka- ja välihampaat, sitten toisen ja proteesienlaittoistunnossa vain etuhampaat? Mitä tapaa teillä muilla on käytetty? Vaikuttaako tähän suunnitteluun se, että minulla on takana ylhäällä rankaproteesi?
Miten muuten suu toipuu poistoista ja uuden kokoproteesin laitosta? Voiko esim seuraavana päivänä mennä töihin? Onko turvotusta? Huomaavatko muut? Syöminen varmaan on tuskallista, mutta entä onnistuuko puhuminen heti?
Olisi mukava kuulla muiden omia kokemuksia, kun kyse on sentään aika isosta operaatiosta.
Hyvä poistotapa immediattiproteesia varten?
1
237
Vastaukset
- olisi jos
Ensin poistettaisiin poskihampaat molemmilta puolilta, mielellään myös kulmahampaat, jotka ovat vahvoja hampaita. Eteen sitten jätettäisiin pariksi kuukaudeksi vain etuhampaat, niin että poistohaavat paranevat kunnolla. Sitten lopuksi etuhampaat pois ja proteesi tilalle. Minulle tehtiin alahampaat näin ja hyvä tuli. Kipeä alue jäi pieneksi ja vaikka töihin olisi voinut mennä seuraavana päivänä. Yläproteesi minulle on tehty jo vuosia sitten. Yläproteesin kanssa isoja ongelmia ei yleensä ole, ja siihen tottuu nopeasti. Eikä minulla alaproteesinkaan kanssa isoja ongelmia ole ollut. Toki se lonksuu ja irtoaa helpommin kuin yläproteesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839