Eli jos vaan tiedätte/muistatte, että mitkä renkaat ovat voittaneet noita kitkarengastestejä tekniikanmaailman, tuulilasin tai minkä vaan lehden testejä niin ilmoitelkaapa tänne!!!
Kitkarengas testin voittaja???
1.8tOctavia2003
7581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Bridgestone Blizzak WS-50 on tainnut voittaa.
Nokian Hakkapeliitta Q on ollut paras kitkarengas TM:n talvirengastesteissä viitenä vuonna peräkkäin (1999-2003). Ja tulee olemaan ensi vuonnakin.
Tutustuppa ens talveksi tulevaan uutuuteen, Contin 3:een, Veikkaanpa että paras koskaan tehty kitkarengas. Syksyllä selviää.
on sekä TM:n että TL:n ykkönen sillä erotuksella, että TL:ssä jaetulla 1. tilalla oli myös Bridgestone, TM:ssä ei Bridgestone oli jopa häntäpäässä muistaakseni.
TL voi olla oikeassa pidon suhteen, mutta kun otetaan mukaan renkaan kulutuskestävyys Nokian Q on selvä ykkönen.
Minulla on molemmat Q sekä Br..,ja aivan kokemuksesta,Q on parempi lumi/jää olosuhteissa,taas Br.. on sulalla paremman oloinen,melkein kuin kesärengas,molemmissa erittäin hyvät ajo-ominaisuudet(kulkee suoraan ei vetele,jousituksen apuna joustamassa,harvasta kesärenkaasta löytyy näitä ominaisuuksia),Vanhat Michelin MXT ja Energy olivat pehmeydessä ja mukavuudessa tätä tasoa
Mulla on nyt br..net ja mietin pitäiskö seuraavaksi ostaa nuo nokialaiset Q renkaat. Oletko huomannut olisiko nokialaisissa jämäkämpi ajotuntuma mutkissa sulalla ajettaessa.Bridgestone on ehkä hieman pehmeähkö sulan kelin ajossa lämpimällä ilmalla.
Tässä on nyt kaksi hyvä ajoista rengasta,Br..,on kyllä vähän pehmeän oloinen(minun mielestä saakin olla),pikkasen painetta nostamalla(196/65/15)2,4 kiloon vaikuttaa aika hyvältä sama Q:ssakin
Q selvästi lumella parempi(luonnollisesti kuluneisuus vaikuttaa eroihin).Q vielä semmoinen taipumus,kun ottaa kuopan renkaaseen,kykenee vielä ottamaan toisenkin heti perään,ei pompauta ylöspäin,tämmöinen jännä ilmiö,joka tuntuu ajossa mielytävänä piirteenä.
Jos enempi jää/lumi ajoa silloin Q,jos taas enempi sulalla,silloin ehkä Bridgestone,lähinnä on sulalla hiljaisempi,tai ääni mielyttävämpi.Kuitenkin lopputulos:molemmat hyviä ja miellyttäviä ajossa.