Jos Suomalainen menee naimisiin ulkomailla, Euroopan ulkopuolella, tarvitaanko siihen erillenen lupa Suomesta? Onko kekemuksia
Naimisiin
ulkomailla
71721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos aiot mennä naimisiin ulkomailla niin tarvittavien todistusten määrä riippuu tietysti ihan siitä missä maassa aiot naimisiin mennä koska eri mailla on myös erilaiset vaatimukset!
Joillekkin kelpaa Suomessa kirjoitettu kansainvälinen esteettömyystodistus, jotkut vaativat sen lisäksi kaikenmaailman muutkin todistukset. Toisissa maissa taas tuo kansainvälinen esteettömyystodistus ei edes kelpaa vaan vaativat että sanamuoto on juuri heidän haluamansa jne.
Eli ainut oikea paikka kysyä on ko. maan vihkiviranomainen joka tietää kertoa mitä papereita hän vihkimistä varten tarvitsee.
Nyrkkisääntönä kuitenkin että papereita tarvitaan paljosta erittäin paljoon :)
Ja jos haluat että avioliitto on lainvoimainen myös Suomessa, niin joidenkin maiden osalta melkoinen paperisota siitäkin edessä..
kansainvälinen esteettömyys todistus Intiaan. En tiedä sitten muusta paperisodasta, mikä mahdollisesti edessä. Valaiskaa, jos satutte tietämään.
Jotta voisimme edes arvata vastausta kysymykseesi, olisi tärkeä tietää, missä maassa olet suunnitellut meneväsi naimisiin. Joissain maissa löytyy suomalaisia merimiespappeja, joille riittää suomalainen esteettömyystodistus. Joissain maissa riittää oma vannottu valaehtoinen todistus siviilisäädystä, toisiin kelpaa suomalainen esteettömyystodistus käännettynä ja ulkoministeriön todistamana, jotkut vaatii kamalaa kasaa papereita lisää... Eli riippuu tapauksesta.
Ota yhteytta sen maan suurlähetystöön tai konsulaattiin, jossa aiot naimisiin mennä. He osaavat varmaankin auttaa paremmin kuin me.
Maistraatista, sitten leimavaksi Suomen ulkoministeriöön ja sen jälkeen sen maan suurlähetystöön täällä Suomessa, missä olet menossa naimisiin. Me jouduttiin kääntämään esteettömistodistus englanniksi ja mieheni äidinkieleksi. Ja muista tehdä avioehto, jos siellä puolisosi kotimaassa se tunnetaan.
Selvitin ko. maan Suomen suurlähetystön kautta tarvittavat todistukset.
Piti olla kansainvälinen esteettömyystodistus, ns. Laaja virkatodistus ja oikeuden pöytäkirja avioerosta.
Esteettömyystodistushan oli jo valmiiksi neljällä kielellä laaja virkatodistus englanniksi mutta oikeuden pöytäkirja piti käännättää englanniksi virallisella kielenkääntäjällä.
Sen jälkeen legalisoinnit kaikkiin todistuksiin ensin Suomen ulkoministeriössä sekä tämän jälkeen kyseisen maan suurlähetystössä.
Sitten kaikki todistukset piti vielä käännättää virallisella kielenkääntäjällä puolison kotimaan äidinkielelle hänen kotimaassa.
Eivät kuitenkaan suostuneet vihkimään koska paikallinen vihkiviranomainen ei hyväksynyt tuota kansainvälistä esteettömyystodistusta!
Sitten soitto Suomen suurlähetystöön josta tyly vastaus että kelpaa kyllä maan pääkaupungissa joten he eivät auta asiassa :(.
Eli tämä reissu jäi pelkäksi lomamatkaksi ja ei muuta kuin takaisin Suomeen.
Seuraavaksi meinattiin että vihkiminen Suomessa, mutta eipä hänelle myönnetty viisumia tänne.
Ei muuta kuin takaisin maistraattiin ja he sentään suostuivat kirjoittamaan ihan "ikioman" version esteettömyystodistuksesta sillä sanamuodolla kuin paikallinen viranomainen vaati ja tälle paperille taas legalisoinnit Suomen ulkoministeriössä ja ko. maan suurlähetystössä.
Sitten uusi matka lähes toiselle puolelle maapalloa ja nyt jo suostuivat vihkimään :).
Eli jos aikoo naimisiin EU alueen ulkopuolella niin kaikkeen kannattaa varautua :).
meillä riitti minun syntymätodistus, todistus siitä etten ole naimisissa, ja passista kopio, ei muuta, mutta sitten puolisoltani vaadittiin vaikka mitä dokumentteja... ja sitten vihkitodistuksen kanssa paikalliseen ulkoministeriöön joka laillisti leimalla ja sit suomensuurlähetystöönn....