Julkisten ja hyvinvointialojen liiton puheenjohtaja tyrmää ajatuksen hoitajien erityiskohtelusta palkkaneuvotteluissa. Tyrmää siis ajatuksen palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaamisesta.
Jos joku hoitaja tähän puljuun kuuluu, niin nyt kannattaa erota välittömästi. Puheenjohtajan lausunto tämän päivän Aamulehdessä osoittaa, ettei kyseisestä liitosta ole hoitajille kuin haittaa.
Hyvinvointialojen liitto syvältä
7
454
Vastaukset
- ole mitään(kö)
Olen JHL.läinen ja olen puheenjohtajan kanssa samaa mieltä, miksi hoitajilla pitäisi olla erikois kohtelu??? Samalla tavalla muut ammattiryhmät ovat kouluttautuneet omalle alalleen joten miksi teille erityiskohtelu?? Ja kuten OAJ:n puheenjohtaja eilen maikkarilla sanoi, ne ketkä ne korotukset hoitohenkilökunnalle lupasi, niin ne henkilöt eivät istu neuvottelupöydässä.
- Mieltä edellisen kanssa
Ei hoitajat ole mikään erityisryhmä, joille pitäisi maksaa ylimääräinen korotus. Kaikki naisvaltaiset alat ovat palkkakuopassa,ja jotkut paljon pahemmassa kuin hoitajat, joilla sentää kohtuullisen hyvä palkka.
- Mieshoitajax
Mieltä edellisen kanssa kirjoitti:
Ei hoitajat ole mikään erityisryhmä, joille pitäisi maksaa ylimääräinen korotus. Kaikki naisvaltaiset alat ovat palkkakuopassa,ja jotkut paljon pahemmassa kuin hoitajat, joilla sentää kohtuullisen hyvä palkka.
Viime vaaleissa oli selkeä tahtotila puolueesta riippumatta, että hoitoalan palkkaus tulee saada kuntoon. Nyt ne lupaukset tulee toteuttaa. Palkkaus on selkeästi jäljessä verrattuna muihin euroopan maihin. Tai verrattaessa tekniikan ammatteihin.
Alalla on työntekijäpula, joka tulee pahenemaan. Ihmiset tulisi kuitenkin hoitaa, vai väittääkö joku muuta? Palkankorotukset ovat ainoa keino turvata riittävä hoitajien määrä.
Hoitajat ovat palkankorotuksensa ansainneet. Mutta hyvinvointialojen liitto kaivaa kuoppaa hoitajille. - yhtätarkeitä
Mieshoitajax kirjoitti:
Viime vaaleissa oli selkeä tahtotila puolueesta riippumatta, että hoitoalan palkkaus tulee saada kuntoon. Nyt ne lupaukset tulee toteuttaa. Palkkaus on selkeästi jäljessä verrattuna muihin euroopan maihin. Tai verrattaessa tekniikan ammatteihin.
Alalla on työntekijäpula, joka tulee pahenemaan. Ihmiset tulisi kuitenkin hoitaa, vai väittääkö joku muuta? Palkankorotukset ovat ainoa keino turvata riittävä hoitajien määrä.
Hoitajat ovat palkankorotuksensa ansainneet. Mutta hyvinvointialojen liitto kaivaa kuoppaa hoitajille.Juu samalla tavalla ne palkat on alakantissa muissakin ammattiryhmissä, vai väitätkö jotain muuta??? ja mitä hoitamiseen tulee, niin tässä nyky yhteiskunnassa kato kun on sellanen tilanne, että eihän täällä pääse edes lääkäriin (ei ole aikoja tai koskaan ei pääse edes tilaamaan aikaa kun puhelimiin ei vastata) ja jos ei pääse lääkäriin, niin mihis teitä hoitajia tarvitaan.
- aatelleet
Että porukoissanne on Kokoomuslaisia ja Demareita.
Miten luulette että nämä eturistiriidat sopii rikkonaiseen liittoonne.Vähän sama kun laittaisi
metalliliiton kommarit ja työnantajien pikkupomot
samaan liittoon,siis vähän kärjistetysti mutta kuitenkin.
- ansaitsee palkankorotukset
Siinä suhteessa oikein, että yleensäkin palkankorotukset PITÄÄ ANSAITA....
- Jälkeenjäänyttä
Suomessa lähes kaikkien ammattiryhmien ostovoima on pienempi kuin OECD-maissa, miksi hoitajille pitäisi maksaa lisää. Tarkoittaa veronkorotuksia, jotka aiheuttavat ostovoiman laskua. Lisäksi opettajille turha vaatia palkankorotuksia työn raskauteen vedoten, ei ole raskas työ. Lisäksi palkka ylittää reilusti keskiansion.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867