Eikös oo parempi niin?

vai olisiko?

Laitoin viime syksynä romuksi 609 -sarjan Mersusta rakennetun asuntoautoni. Tekovaiheessa välkky peltiseppä katseli tilaamaani rosterilevykasaa ja sanoi vääntelevänsä niistä ”sopivat tankit moneen käyttöön”. Sellaiset tulikin. Vesitankki n. 110 litraa, jätetankki 160 litraa ja sitten isotankki n. 580 ja pienempi 350 litrainen. Kahdesta viimeisestä tulivat polttoainetankit. Oli alusta alkaen selvää, että kokonaispaino Mersussa menee lähelle 5000 kiloa.
Teimme pohjaan kaksoiseristykset ja heitimme alkuperäisen minitankin mäkeen. Se tilalle mahtuivat kaksi 205 Ah hupiakut. Autoa lämmitettiin 9 kW vesikierto- Webastolla ja hella uunilla toimi polttoöljyllä. Sitä tanskalaista hellaan vähän ensin epäilin, mutta kolme levyä hehkui hetkessä punaisena ja palokaasut häipyi taivaalle samassa putkessa, kuin lämmityksen töhkät. Lisänä oli vielä 5,5 kW diesel- agregaatti.
Mitäkö tässä luuna? Se, että ajoin vuodesta 1997 kymmenen vuotta polttoöljyllä. Kilometrejä tuli osapuilleen 229000 km! Asuin siinä Mersussa noin 9 kk vuodesta. Kokonaiskulut polttoöljystä olivat alkuvuosina 0,29 €/l, tutulta maanjussilta Raisiosta hankittuna. Myöhemmin hinta nousi 0,39 ..... ja 0,45€/l.
Olin erilaisissa ratsioissa Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa ja Suomessa varmaankin 30 kertaa. Katsastin auton 9 kertaa. Kerran Hakuninmaan konttorilla sälli alkoi fikkarilla kurkkia pohjaa tarkemmin ja kyseli säiliöiden tarkoituksia. Uskoi kun selitin niiden olevan kaksoispohjaan kuuluvia.
Porin lähellä (Ulvilaa? Valtatie 2) olin sellaisessa paikassa, jossa oli tulli ja katsastajat poliisin kanssa pysäyttämässä kaikki. Punnittiin, puhallettiin ja aloitettiin riitely renkaiden kunnosta. Siinä vaiheessa tullin ukko yritti imeä tankista, mutta sen letku ei ”yltänyt” aineeseen. Minut siirrettiin sivummalle. Selitin, että tankki on keskellä autoa runkopalkkien välissä. Räyhäsin näyttävästi lisää renkaista, kuin mustalaiset. Hekin aina sekoittavat asiat räyhäämisellään.
Imupelle meni seuraavan pysäytetyn tankille. Se kiroili ja meni etsimään avainta. Lupasi ottaa minulta ruiskupumpun kautta polttoaineen. Se tieto kylmäsi.
Kapusin käskystä poliisin trasporterin kyytiin ja tehtiin paperitöitä niistä renkaista. Sain otteeseen merkinnän renkaiden välittömästä uusinnasta ja lisäksi rikesakon niillä ajamisesta.
Tallustelin kiihtyneenä Mersulleni. Pätkäisin sen käyntiin ja nousin tielle. Se tapahtui automaattisesti, ilman ajatusta. Kukaan ei tullut perääni ja Poriin päästyäni aavistin selvinneeni melkoisesta oikeudenkäynnistä. Porissa ajoin rengasliikkeeseen ja ostin alle kuusi Micheliiniä. Olin säästänyt monen rengasparin hinnan.

5

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat
      • ja jep vastaan

        Hei pissiäinen ja kade. Nyt mulla on pienestä MANista rakennettu asuntoauto. Arvaapas millä aineella ajan? Nyt on vielä valetankki 10 litraa täynnä verodieseliäkin tullin letkuun. Mieti sitä pikku pikku rottanen. Lienet savo-karjalainen tyhmeliini?


    • caravanisti

      Hei mut eikös asuntoautolla jos ei oo rekisteröity auytoksi saat ajaa moottoripolttoöljyllä mut tyhmä oot jos säret koneenlämmitysöljyllä on eri asia

      • vaikka tunnen

        Imppaatko? Oletko sekakäyttäjä? Liimaako?


    • kerrottu jämpisti

      Hemmetin hyvä juttu ja asiallisesti kerrottu. Et sinä ole mikään rikollinen jos ajoin parituhatta litraa löpöllä. Maajussit hoitaa kaikki ajonsa sillä.
      Sullako on nyt MAN ja hyvät säiliöt ja se valesäiliö tullia varten? Eikö ole uskallettua hillua sillä täällä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4320
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3524
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      157
      1841
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1726
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1452
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      974
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      879
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      866
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      858
    Aihe