Ummetus

Otsa rypyssä

Hei! Olen viikon ollut tällä ohjelmalla ja nyt vatsa ollut jumissa 3 päivää :( Alkaa olemaan melkoisen ikävä olo. Vettä juon, varsinkin nyt kun näin hellettä ollut, 3-4 litraa päivässä.

Mitä olette käyttäneet jos tässä alkuvaiheessa tulee ummetusta. Varmaan ajan kanssa vatsa tottuu ja toimii, mutta "alkushokki" vissiin vähän raju.. En millään haluaisi käyttää mitään peräruisketta, ettei suoli totu sellaiseen.

5

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja työnnä

      se anukseesi, pyörittele sitä siellä ja ponnista samalla voimakkaasti. Kyllä se siitä!

    • iitaliini

      Olen itse reilun viikon ollut vähähiilarisella ruokavaliolla ja olen joka päivä syönyt pari rkl vehnänleseitä ja pellavarouhetta. Ei ole ainakaan vielä ummetus iskenyt. Tosin ei enää ole niin rauhatonkaan tuo vatsa, kuin aiemmin.

      • Otsa rypyssä

        Noita täytyykin kokeilla. Kiitos:) Tää on ihan upouusi vaiva. Jos syön perunaa/pastaa/leipää niin vatsa on koko aika sekaisin.


      • puoskarien ohjeissa

        Jarijoo ja Kiril ovat maininneet täällä viljakuitujen olevan täysin hyödyttömiä joten kannattaa muistaa, ettet heittäydy kerettiläiseksi...


    • aamulla tyhjään vatsaan

      eli kuivattuja luumuja kolme neljä lasiin ja vettä päälle, yön yli ja aamulla juot tyhjään vatsaan... Eiköhän helpota ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      310
      6069
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3586
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2760
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2151
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1718
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1150
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1035
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      141
      940
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      918
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      874
    Aihe