Suojeleva nimilaki

kaikki kansat yhtykää

Miksi kaikkien lasten etunimet Suomessa ei voisi olla kansainvälisiä? Älytöntä, että meillä on täällä oma suomalainen kulttuuri ja identiteetti. Todella älytöntä. Kun jokaisen lapsen nimi on valmiiksi kansainvälinen, on lapsen sitten helppo aikuisena mennä ulkomaalaisen kanssa naimisiin, kun etunimi on valmiiksi kansainvälistä muotoa. Kansainvälinen etunimi pitäisi olla suomalaisille vaatimuksena myös nimilaissa. Onhan se hienoakin kun meillä olisi James Miettisiä ja Cathrine Koskisia, joiden internationaalin aviopuolisoiden olisi kyllin helppoa lausua internationaalin puolisonsa nimi.

5

613

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuunkaan

      Ehdottomasti kannatan. Mun miehen on yhä tosi vaiqea lausua mun nimeä, vaikka ollaan oltu naimisissa jo 3 kk.

    • provo?

      Jos 1 prosentti suomalaisista menee ulkomaalaisen kanssa naimisiin niin sen takia kaikilla sinun mielestäsi pitäisi olla englantilainen?? nimi?

      Minä olen ehdottomasti sitä mieltä että maailmasta pitäisi kieltää kaikkien muiden kuin suomalaisten nimien käyttö! Tällä hetkellä tuo toteutuu vain Suomessa :(.
      Tai no.. Onhan joitakin poikkeuksia kuten Jarno Trulli Jarno Saarisen mukaan jne :).

    • Tämä on juuri tätä oman kulttuurin aliarvioimista, että lasten nimetkin pitäisi olla oikein kansainvälisiä. Ja ilmeisesti sinä tarkoitat kansainvälisellä nimellä englanninkielisiä nimiä. Kieliä on maailmassa muitakin, yli 6000 ja kielen rikkaus on juuri siinä, että on mm. erilaisia nimiä.

      Aivan naurettavaksihan tämä englannin kielen suosiminen on mennyt. Urheilujoukkueita nimetään Lahden Pelicansiksi ja Tampere Unitediksi. Mitä vikaa on nimessä Lahden Pelikaanit? Tampere Unitedille ja näillä kamalille FC-nimille kuten FC Lahti olisi todellakin paremmat nimivaihtoehdot olemassa. Samoin Posti muutti nimensä Itellaksi, joka taitaa tulla latinan kielestä. Tieliikelaitos on nykyään Destia. Järkyttäviä nimihirviöitä!

      Onneksi sentään Linnanmäki arvostaa suomenkielisyyttä ja muutti pari vuotta sitten kaikkien laitteidensa nimet suomenkieliseksi. Sentään jollakin on sydän paikallaan.

      Monilla suomalaisilla on vain se asenne, että kaikki suomenkielisyys on huonoa ja hävettävää. Sehän se on tosi hienoa, että lapsen nimi on Alex tai Daniel, joka voi olla kotoisin lähes tulkoon mistä maasta tahansa. Mitä hienoa siinä on? Alex tai Daniel voi olla kaunis nimi, mutta jos nimen antaa vain sen takia, että se on "kansainvälinen" niin se on mielestäni naurettavaa.

      • bidrali

        Mie kyllä antasin omalle pojalle nimeksi Panu vaikka se on tytönnimi miehen kielessä;D Tytön nimeä en ole vielä keksinyt... hmm bidral;D (heh heh).

        Sukunimestä tulee varmaan kiistaa. Miehen sukunimi käy kaikilla kielillä mutta minun sukunimi on täynnä ääkkösiä... Jos lapsista tulisi kovinkin kansainväliset niin olisi aika ajattelematonta laittaa heille ääkkösiä täynnä olevat nimet...

        Jos taas haluavat ikänsä välttää vierailla kielillä puhuvia (mikä ollee hankalaa kun äidillä ja isälläkin olisi eri äidinkielet) Niin minun sukunimeni olisi mitä parahin.

        Keksin joskus sellaisen tytön nimen kuin Älmi mutta ei olle kuitenkaan minun tytöllä;D Ei myöskään mitään kovin eksoottista... mutta sellainen nimi että lausujalle tulee hyviä viboja;D Itse ainakin rakastan omaa etunimeäni ja sitä kun minua puhutellaan sillä;D

        Nimi kannattaa harkita tarkaan lapsi on kuitenkin siihen sidottuna mahd koko elämänsä;D


    • langu

      Heh, hauska provo, sai taas nauraa. :D

      On tosin näitä nimiasioita tullut itsekin pyöriteltyä, vaikka ei niin ajankohtaista olekaan. Ukon kanssa juuri sovittiin, että minä valitsen muksujen etunimet ja ukko sitten valkkaa toisen nimen (tyyliin Martta Catherine), mutta molemmilla on veto-oikeus. ;)

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe