NOKIA SALO

Miten suhtaudutaan vieraspaikkakuntalaisiin salon nokialla? Onko halpaa makkaraa?
61496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itse kun olin nokialla orafirman kautta (vieraspaikkakuntalaisena) hommissa niin eipä minuun suhtauduttu mitenkään hirveän eritavalla verrattuna muihin työntekijöihin.

Tosin hoidin hommani suht virheettömästi ja olin kaveria vakkareiden kanssa..

totuus kuitenkin on että vuokratyöläinen on aina b luokkaa ja nokia on perseestä työpaikkana! ainakin jos luureja menet kokoamaan / pakkaamaan

Äänestä
  • duunia melko sekalaisessa sakissa, sillä vuokratyöntekijät eivät tee vakkareiden kanssa hommia vaan omissa soluissaan.Vuokrilla on myös omat pomot. Jos tulet vuokraksi niin hae vakkariksi mahdollisimman nopeasti, ja kannattaisi hakea varmaan suoraan ennenkuin alat vuokraksi. Voit hyvinkin päästä suoraan töihin Nokian vakkariksi. Aina se vuokrana olon voittaa, usko mua. Nokialla on niin sekalaista seurakuntaa ja suurin osa muualta tulleita, arvaa vaan paljonko on virolaisia ja venäläisiä! Ei sua siellä kukaan joukosta erota.

    Äänestä

  • tekemään kirjoitti:

    duunia melko sekalaisessa sakissa, sillä vuokratyöntekijät eivät tee vakkareiden kanssa hommia vaan omissa soluissaan.Vuokrilla on myös omat pomot. Jos tulet vuokraksi niin hae vakkariksi mahdollisimman nopeasti, ja kannattaisi hakea varmaan suoraan ennenkuin alat vuokraksi. Voit hyvinkin päästä suoraan töihin Nokian vakkariksi. Aina se vuokrana olon voittaa, usko mua. Nokialla on niin sekalaista seurakuntaa ja suurin osa muualta tulleita, arvaa vaan paljonko on virolaisia ja venäläisiä! Ei sua siellä kukaan joukosta erota.

    Ei kaikki Nokialle vuokrina menevät mene sinne pakkausosastolle vuokrapomojen housunlahkeisiin. Suuri osa toki saattaa mennäkin, mutta koko ajan lappaa porukkaa sinne naapurin "mummo-osastollekin", missä on enemmän vakkareita kuin vuokria eikä todellakaan erikseen mitään vuokrapomoja.

    Ja mitä vikaa virolaisissa/venäläisissä tai muissa ulkomaalaisissa on? Ei toki ole itsellä kokemusta pakkauspuolen venäläisistä/virolaisista, mutta voiko ne nyt niin erilaisia olla?

    Äänestä

Noo.. Nokialla suhtaudutaan varmaan kaikkiin uusiin aluksi vähän niin ja näin.. Ja onhan se totta että väki Nokialla vaihtuu koko ajan, vanhaa lähtee ja uutta tulee samalla oven avauksella sisään.. Eli vakkarit on kai tottuneet siihen että ei edes kannata heti ekana päivänä alkaa tehdä tuttavuutta, kun moni kuitenkin saattaa lopettaa jo parin viikon kuluttua.. Vakkarit on kai myös aika kyllästyneitä opettamaan kuukauden välein aina uusille ihmisille samat tehtävät, koska vaikka työ on sinänsä yksinkertaista, niin esim. koontapuolella monissa känny-malleissa on omat juttunsa minkä oppimiseen menee hetki, kun työntekijöiden liikkuvuus on kuitenkin aikamoista kun on paljon nuoria ym..

Se, että teet työsi mahdollisimman hyvin heti alusta saakka ja olet innokas oppimaan auttaa tietysti..

Ja onhan siellä sitä paitsi hirveen kirjavasti erilaisia ihmisiä, eri puolilta Suomea ym, että eiköhän sitä sinne sekaan sopeudu.

Joku aikaisemmassa viestissä sanoi että vuokrille on omat solunsa, niin ENO:n (koonta) puolella kyllä on vakkarit ja vuokrat kaikki ihan sekasin yhdessä samoilla linjoilla töissä ja on yhteinen työjohtaja. Eli en tiedä, ehkä tuolla pakkauspuolella sit on vuoktat omissa tiloissa..?

Äänestä

Nokia on tuonut saloon ennennäkemätöntä vaurautta ja varasti siellä katotaan ulkopaikkakuntalaisia kieroon. Varastaa rahat paikkakunnalta =) Nooh, ei sinne kukaan nuori halua jäädä (siis niin ne ainakin luulee ,suurin osa), mutta siellä ne vaan on kun ei ole muutakaan.

vieras on vieras

Äänestä
  • pakkaamossa on omat solut vuokrille. Omat työnjohtajat ja opastajat myös. ATO:n vakkarit eivät tee vuokrien kanssa töitä. Pieni helpotus sekin oli siinä paikassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VIERASPAIKKAKUNTALAINEN kirjoitti:

Miten suhtaudutaan vieraspaikkakuntalaisiin salon nokialla? Onko halpaa makkaraa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu