Vuonna 2004 passiivisesti saaneiden henkilöiden työmarkkinatukikustannukset olivat vuosittain noin 515 milj. euroa. valtion 40,5 miljardin verotuloista.
http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;347;93749;11434;87243#Kunnan%20rahoitusosuus%20ty%F6markkinatuen%20menoihin
Valtion työttömyysturvamenot vuonna 2007 ovat 1531 miljoonaa euroa.
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/documents/12241/index.htx
http://www.netra.fi/nc/viewarticle_new.asp?art=3648&node=881&type=2
http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;347;93749;11434;87243#Kunnan%20rahoitusosuus%20ty%F6markkinatuen%20menoihin
Valtion työttömyysturvamenot vuonna 2007 ovat 1531 miljoonaa euroa.
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/documents/12241/index.htx
http://www.netra.fi/nc/viewarticle_new.asp?art=3648&node=881&type=2
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei voi pitää paikkaansa, Suomessahan on HUUTAVA työvoimapula, ei meillä ole työttömiä.
Työttömistä ei ole pulaa. Vaikka Suomessa olisi 4 miljoonaa työtöntä tehdastyöntekijää niin meillä olisi silti pula sairaanhoitajista.
Vaaditaan kaikki että:
Pitkäaikaistyöttömille työllistymisvelvoitus, jos työtä kerran on tarjolla. Jos on erikoistunut hilavitkuttimien tekoon, mutta maailmassa ei ole ollut kysyntää hilavitkuttimille enää kymmeneen vuoteen, niin on yhteiskunnan kannalta ihan kohtuullista velvoittaa työllistymään ammatteihin joista on työvoimapulaa. Näitä ammatteja mm. Suomessa löytyy.
Ne jotka eivät edelleenkään työllisty, niin voisivat tehdä jotain vastikkeellista yhteiskuntaa hyödyttävää työtä korvauksien vastapainoksi. Kaikki ei vielä ole Suomessa valmista, eli tekemistä riittää. Uskon että tämä tiukka velvoite aikaansaisi yhtäkkisen piristymisen ainakin 50% pitkäaikaistyöttömien osalta ja he onnistuisivatkin työllistymään.
He jotka eivät edelleenkään onnistuisi työllistymään saisivat siis jotain mielekästä tekemistä päiviensä kuluksi yhteiskunnan taholta, joka todennäköisesti olisi myös mielenterveydellisesti järkevämpää kuin notkua kotona tai pubissa.
Tulisiko mallissasi myös palkanmaksuvelvollisuus?
Nämä esittämäsi toimet vaatisivat perustuslain muutoksen. Myös kansainvälisiä sopimuksia tarvitsisi irtisanoa.
Oletko jo ottanut yhteyttä kansanedustajaasi ja neuvonut tekemään aloitteen näistä tarvittavista lakimuutoksista?
työnantajat voivat alkaa itse oppisopimuskouluttaa väekä ja maksaa palkkaa. Kyllä noille ammattiin valmistaville työvoimakursseillekin on toistaiseksi hakijoita riittänyt - ihan vapaaehtoisia.