Diggaatteks teki stadin slangii, hei poitsut. Mä diggaan ihan äldest, ju nou!
nimim. sen verran statista että vesikin on votaa
nimim. sen verran statista että vesikin on votaa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on helsingissä se keskusta ei koko kirkonkylä. Mut sä ootki tän kirkonkylän ulkopuolelta.
kjaupunki vai mitä? Bonjaatsä ja muita vjenäläisiä sanoja
Enpä ole joutunut kuuntelemaan moista...
Toisaalta, en olekaan mikään poitsu...
Meitsi heittää espoota hoodin jätkäfrendien kaa, mutta... Jotenkin ei ole tullut vastaan sellaista tyttöä, kenen kanssa olisi ollut luontevaa sillä murteella kommunikoida. Syynä väärä postinumero, ikä tai läheisyyssuhde.
Hmmm, itse asiassa nyt kun asiaa tarkemmin ajattelen, nykyinen tyttöystäväni on ennen asunut samassa postinumerossa, mutta puhumme silti keskenämme jotain lievää helsinkivarianttia yleispuhesuomesta.
Salee kaikki jätkii mun himaniggat :)
Wassap juu? aim fain tänks. Snaijaaks jos mä bamlaan vai ooks ituniska, hei kamu!? Sun täytyy tsennaa ja oppii, nääs hei!
Ei täs midistä, lööbailen duunis ja tsiigailen näit foorumeita. Ja anyway espoon murre (Kivenlahti-Matinkylä-Mankkaa -akselilla, Espoon keskustassa on eri jengit) on ihan eri ku stadin slangi.