70=s, 75=m..?

Tuli tässä huomattua jossakin olikohan yougogirlin netisivuilla, että B70 vastaa s-kokoa, B75 M-kokoa jne....Olen aina käyttänyt ympärysmittaa 75, vaikka olen kooltani sellainen xs-s... Menevätkö ne koot siis noin?
6919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokojen perusteella kyse oli ilmeisesti rintsikoista. No, niissähän koot menee eri valmistajilla miten menee, ja samankin valmistajan rinnakkaiskoot (75B, 80A tai 85C, 90B) saattaa sopia, vaikka kokonumero on eri, istuvuuteen=sopivuuteen vaikuttaa mm. leikkaus, kupin malli yms. Aina pitäisi sovittaa.

Äänestä
  • Samalla tavallahan muissakin vaatteissa menee, että aina ei välttämättä se oma koko istukaan. Ymmärrän kuitenkin tuon, ettei xs-kokoinen varmaan ole rinnan ympärykseltäänkään m-kokoa... Mutta en ole varma meneekö ne tollei että S olisi 70

    Äänestä

Eikös tästä saada mitää mielenkiintoista keskustelua "irti",kait silä on jotakin merkitystä "mitä siellä sisällä on".Nythän tuo sataa.

Äänestä

Oikean ympärysmittasi saat tietää, kun mittaat sen tiukasti rintojen alta. Kannattaa mennä joskus ostamaan ihan kunnon liiviliikkeestä rintsikat, niin tulee koko määriteltyä oikein. Monet naisethan käyttää vääränkokoisia rintsikoita.

Rintsikoiden kokoja on niin paljon, ettei niitä voi muuntaa noiksi s, m jne. -kokoihin. Esim. 70A-kuppia käyttävä voi hyvinkin käyttää xs-kokoisia paitoja, mutta 70E-kuppiselle niin pienet paidat ei sovi.

Äänestä

Noin ne vaatekoot mulla menee.

Äänestä

Eipä tuota liivikokoa voi absoluuttisesti pelkällä kirjaimella ilmoittaa. Kirjaimella saa ilmaistua sen ympärysmitan kyllä, mutta kuppikoko jää vielä ilmaan. Itse käytän liivejä ympärysmitaltaan 70, kokoa 34 siis. Muuten vaatteissa käytän kokoa M, 38-40 - ei siis mitenkään vertailtavissa.

Itse pidin väärän kokoisia liivejä niin kauan kuin ostin ne itsenäisesti vaikka mukamas sovitinkin niitä. Joskus laiskana sanoin vain myyjälle että tuo mulle oikean kokoiset liivit jotka näyttää about siltä ja siltä. Ympärysmitasta otettiin pois ainakin 10 senttiä ja kuppikoko kasvoi kahdella. Suosittelen myyjiin luottamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


75A kirjoitti:

Tuli tässä huomattua jossakin olikohan yougogirlin netisivuilla, että B70 vastaa s-kokoa, B75 M-kokoa jne....Olen aina käyttänyt ympärysmittaa 75, vaikka olen kooltani sellainen xs-s... Menevätkö ne koot siis noin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu