paskan puhuminen

vieressä

niin että asianomanen sen kuulee.

Itsestäni tätä harjoittaa moni työpaikallamme ja se on niin uskomatonta, että yritän pistää kaiken epäluuloisuuteni piikkiin, vaikka kuulen selkeitä kommentteja.

Esim. olen ammattitaidoton, lisäksi uutuuteena olen kuulemma huomionhakuinen sekopää ymym.

No tuota viimesintä en edes ota tosissani, koska kyseinen mitään mistään tietämätön perheellinen pikkudiivatyttönen on hiukka lapsi eikä ymmärrä että asia on täysin päinvastoin. Sitten työttömyydestä jotain juttua. Hänenpä puolisonsa taasen toimii esimiehenä eri firmassa ja yhdessä sitten vatvovat tämän puolisonsa alaisten asioita puhelimessa kesken työpäivän ja tyttö antaa ohjeita, miten toimia alaisten kanssa. heh

Lisäksi seksuualiset jutut vieressäni kahden henkilön kesken kun itse olen puhelimessa ja yleensä yritetään letkauttaa sellasia juttuja, jotka tekevät työstäni hankalaa, joten kun tarkoituksella yritetään letkauttaa jotai juttuja, ni eikö se ole seksuaalista häirintää? Itse sen niin koin.

Olin nuorena koulukiusattu erittäin rankasti ja näinhän se voikin tulla työpaikalle. Kärsin henkisesti kaiken seurauksena ja mietin, että jos ihmiset huomaavat minussa paljon negatiivisia ominaisuuksia, voidaanko silti olla jostain kateellisia?

Itsepä en kateuttani jaksa negatiivisesti kehenkään kohdentaa...

Ja olen huomannut, että suhtaudutaan huumorintajuttomaksi. Joskus piilotellaan tavaroita ja tuodaan laatikoihin ylimääräisiä esineitä.

En tiedä pitäisikö itse puhua esimiehelle ja voiko olla näin, että kys. ihmiset ei jauha paskaa esimiehellemme? Meillä esimies on sellanen, jolle monet voi avoimesti puhua. Voiko olla näin, että esimiehelle tuodaan positiivista kuvaa, ettei ketään haukuta?

No tekijöiden tavoite kyllä toteutuu, tavoite on selvä, lähden pois tuosta kidutuslaitoksesta, ei muuta voi. Sen verran pilaa elämänlaatua vapaa-ajallakin, kun väkisinkin miettii kuin pirullisia kaikki ovat.

3

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäksi

      kärsin ahdistuneisuushäiriöstä ja yleensä pystyn kontrolloimaan sen, mutta todella monet tarkkailee niin perkeleesti ja päätin sitten, etten enää kontrolloi itseäni ja sitten tuli nämä seksuaaliset häirinnät päälle, niin ahdistukseni levisi vapaa-ajalle niin, että nykyään olen ahdistunut lähimmäistenikin seurassa, on jatkuvasti hankala olo ja tätä vapaa-ajan ahdistusta onkin jatkunut jo turhan kauan.

    • jokapäiväistä

      Tuo paskanpuhuminen niin että asianomainen sen kuulee. Kuin suoraan meidän työpaikalta.
      Kannattaa vetää kunnon hörönaurut kun sellaista kuulee niin kyllä vasta viesti menee perille.

    • Jätä omaan arvoonsa

      Älä toki syytä itseäsi ja ala pitää itseäsi vainoharhaisena ja luulotautisena, sillä silloin nämä valheenpuhujat ovat päässeet päämääräänsä. Nämä sairaat ihmiset,jotka tietoisesti haluavat aiheuttaa toiselle ahdistusta ja mielipahaa, ovat itse todellisen hoidon tarpeessa.
      Heidän kieron pelinsä luonne on se, että he haluavat siirtää sen suunnattoman pahanolon, mikä on heissä itsessään, johonkin sellaiseen henkilöön, joka on vapaa tällaisista siteistä.
      Itsetunnoltaan terve ihminenhän ei koe tarvetta juoruilla ja mollata toisia ihmisiä päivät pääksytysten eikä ruoki kateutta itsessään, vaan yrittää tehdä omasta elämästään hyvän niillä eväillä mitkä sattuu olemaan.
      Hämmennystähän se toki aiheuttaa huomata, että näitä "myrkkysieniä" on joka työpaikalla ja vielä runsain määrin.
      Kannattaa vain pitää kiinni korkeasta moraalistaan ja hyvistä arvoistaan ja jättää nämä ihmiset omaan arvoonsa, sillä heidän puheensahan ovat kuin "rakkikoirien räksytystä lyhyessä narunpätkässä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      27
      2279
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1626
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1403
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1024
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      866
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      734
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      710
    Aihe