Koulutus on yksi työttömän vaihtoehdoista. Jostakin syystä kouluttautumista käsitellään velvollisutena taikka jatkuvan painostuksen taikka valittamisen aiheena varsinkin jos sitä ei ole. Koulutus on oikeus ja jokainen tekee asiansa nin kuin tekee, joten se ei ole ulkopuolisten, ei edes työvoimaviranomaisen tinkaamisen aihe.
Koulutus
4
480
Vastaukset
- kalliiksi
eikä koulutus takaa työpaikkaa.
Opintolainan ottaminen ei houkuttele pätkääkään.- miten työnantaja voisi uskoa
Luulisi itseensä sijoittaminen olevan taärkeämpää, kuin täällä valittaminen. Ei esim. 4 vuoden opiskelu ole taloudellisesti mahdotonta.
- opiskelijaksi....
Pää ei enää kestänyt työttömyyttä ja jatkuvia "valintamme ei valitettavasti tällä kertaa osunut sinuun"-vastauksia. Rahallisesti en nyt häviä mitään kun olin jo työvoiman palvelukeskuksen asiakkaana työmarkkinatuella. En tiedä,työllistääkö yliopistotutkintokaan nykyään enää ketään mutta opiskelijana toivottavasti saan paremmin duunia kuin pitkäaikaistyöttömänä.
- Ongelmana
Työvoimatoimisto jossa tutun mutkan kautta tuttuja ja välittömästi työttömyyden alussa alkoivat jankuttamaan koulutuksista ja että voisin mennä vaikka työvoimatoimistoon jne.. Toistuvasti kahden viikon välein koulutusjankutusta jne.. Tottahan koulutusta tarvitsisin ja olisin kiinostunut, mutta kun alkavat pitämään täyin idioottina jonkun vanhan paperin vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774