sain antibiottikuurin hampaan takia. ja nyt olen miettinyt että kumpaa tässä uskoa, lääkäriä vai sitä mitä antibiottikuurin pakkauksessa lukee.. käytän yasmin-pillereitä. on ollut ennenkin antibiottikuuri ja pillerit, eikä vahinkoa ole syntynyt mutta se riippuu paljon antibiootistakin?
e-pillerit ja antibiootit
minävaanjoku
7440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
antibiotti on medicillin 1000
olin myös antibiootti kuurilla,lääkäri ei maininnut mitään niiden laimentavasta tehosta,vaikka pakkauksessa niin lukikin.. raskaaksi en kyllä tullut,mutta suosittelen silti käyttämään kondomia mikäli raskaus on täysin mahdoton ajatus.. tuskin siinä antibiotti paketissa huvikseen kuitenkaan lukee että ne voivat heikentää tehoa..
mutta entä jos on ollut kuurin aikana yhdynässä? ja jos se heikentää ehkäsytehoa niin silloinhan esiintyy ripulia tms? pitäsiköhän tehdä raskaustesti? kun on kaikki niin epävarmaa... on mulla ollut ennenkin antibiottikuuri ja ollut pillerit ja mitään vahinkoa ei ole syntynyt..
siis sinulla ei talla hetkella ole kuuria menossa? voithan sen testin tehda ei siita ainakaan haittaa ole. ja ota yhetytta laakariin.ja jatkossa kondomit peliin
mulla oli kuuri nyt viikolla. aloitin pillerit viikkoa aikasemmin kun aloitin kuurin... eikai se heikennä ku pillereissäki on se että voi tulla raskaaksi ku unohtaa pillereitä alku tai loppupäästä, ja mä olin pillereden syönnissä jo kahennella viikolla. ja otin viimesen antibiotin eilen.
tein raskaustestin, enkä ollut raskaana...
Eihän se raskaus vielä edes näkyisi testissä. Vasta n. kahden viikon kuluttua hedelmöittymisestä istukkahormonia erittyisi niin paljon, että testi sen havaitsisi.