"pienet lapset" elävältä tuonelaan!

factaa

Raamatussa pienillä lapsilla ei ole mitään erikoiskohtelua, kun vanhempien syntejä kostetaan lapsille aina kolmanteen ja neljänteen polveen.

Vanhempien Jumalanpilkka vei perheiden lapsetkin elävältä tuonelaan.

27 Niin he lähtivät pois Koorahin, Daatanin ja Abiramin asumuksen ympäriltä. Mutta Daatan ja Abiram olivat tulleet ulos ja asettuneet majojensa ovelle vaimoinensa JA SUURINE JA PIENINE LAPSINENSA.
28 Ja Mooses puhui: "Tästä te tietäkää, että Herra on minut lähettänyt tekemään kaikki nämä teot ja etteivät ne ole tapahtuneet minun omasta tahdostani:
29 jos nämä kuolevat samalla tavalla, kuin muut ihmiset kuolevat, ja heidän käy, niinkuin kaikkien muiden ihmisten käy, niin ei Herra ole minua lähettänyt.
30 Mutta jos Herra antaa jotakin erikoista tapahtua ja maa avaa kitansa ja nielaisee heidät kaikkinensa, niin että he elävältä suistuvat tuonelaan, niin siitä tietäkää, että nämä miehet OVAT PILKANNEET HERRAA."
31 Tuskin oli hän saanut kaiken tämän sanotuksi, niin maa halkesi heidän altansa
32 ja maa avasi kitansa ja nielaisi heidät, heidän asuntonsa, kaiken Koorahin väen ja kaikki heidän tavaransa.
33 Ja he suistuivat kaikkinensa ELÄVÄLTÄ TUONELAAN, ja maa peitti heidät; JA NIIN HEIDÄT HÄVITETTIIN seurakunnan keskeltä.

11

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

      te tuomitsette pienet lapsetkin helvettiin? te olette uskomattomia

      tämä on pelkkä hullujen kultti

      • tiedä tämä

        Hoos. 13:16
           
        (14:1) Samaria joutuu syystänsä kärsimään, koska se on niskoitellut Jumalaansa vastaan: he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan.


    • terveterve

      terve

    • terveterve

      terveterve

    • seurakunnan keskeltä.

    • RitariOlevainen

      on ankara, ja Jumala on kiivas Jumala.
      -Mutta Kristuksessa muuttui kaikki, laki otettin pois . joka oli erottava väliseinä Jumalan ja ihmisen väillä. Jeesus tuli välimieheksi, ja purki tuon eroittavan seinän . Kristuksessa ei ole tuota lain kirousta, Hän, Jeesus Kristus otti lain kirouksen päällensä, ettei meitä enää kirota, eikä mikään lainkirous ole enää Kristuksessa olevan riesana.
      -Jos ja kun ei tätä ymmärretä, on paras kun ei lue Vanhaatestamenttiä lainkaan. Siellä joudut pahaan ansaan, jos sovitat elämääsi, tai yleensä eämään sen lakeja ja oppeja sellaisinaan. Kristus on lain loppu. Aloita siis Kristuksesta Raamatun lukeminen. Paras kohta aloittaa on Johanneksen evankeliumi.

      • oikaisua.

        Jumalan hengelliset lait, kuten kylvämisen ja niittämisen laki, syntien kostaminen lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen ovat yhä voimassa.
        "Älkää antako pettää itseänne, mitä ihminen kylvää, niin sitä hän kerran myös niittää."

        Vai meinaatko, että Jeesus kumosi esim. lainkohdan "älä tapa", ja nyt saa vapaasti tappaa? Tuo on helluntailaisuutta, jota sinä opetat (helluntailaisuus on amerikkalainen harhaoppi)

        Matt. 5:18
        "Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut."


      • umpihetero.

        että semmoista se jeesus teki niin kuin täällä tänä aamuna ehdit pariin kertaan toitottaa. että jeesus muutti ja pelasti kaiken? no missä kohtaa se jeesus muuten mainitsee homoista jotain?


      • Jeesushan ei kumonnut vanhasta laista piiruakaan.


      • XDDDDDD

        Jumala siunaa ja on aina helluntailaisen puolella, mutta kiroaa ateistit ja muut toisinajattelijat sairauksilla ja muille vitsauksilla sekä onnettomuuksilla. Kaiken päätteeksi helluntailaiset pääsevät nauttimaan iankaikkisesta autuudesta kun taas toisinajattelijat kärventyvät ikuisuuden. On Jumala kyllä melko sairas tyyppi vai pitäisikkö sanoa helluntailaisten Jumala.


      • yhteenveto
        XDDDDDD kirjoitti:

        Jumala siunaa ja on aina helluntailaisen puolella, mutta kiroaa ateistit ja muut toisinajattelijat sairauksilla ja muille vitsauksilla sekä onnettomuuksilla. Kaiken päätteeksi helluntailaiset pääsevät nauttimaan iankaikkisesta autuudesta kun taas toisinajattelijat kärventyvät ikuisuuden. On Jumala kyllä melko sairas tyyppi vai pitäisikkö sanoa helluntailaisten Jumala.

        Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille Hän antaa armon. Tässä ei ole erotusta helluntailaisen, muiden kristittyjen, ateistien tai yleensä toisinajattelijoiden kesken. Jumala ei ole puolueellinen.

        Jeesus sanoi, ettei kukaan voi tulla Hänen tykönsä, ellei Isä vedä häntä. Jumalan hyvyys vetää ihmisiä parannukseen. Toisaalla Jeesus sanoo, ettei kukaan voi tulla Isän tykö muutoin kuin Hänen kauttaan.
        Sama sääntö koskee kaikkia.

        Uskovia koskee Jumalan lupaus: "Kaikkia, joita minä pidän rakkaina, minä nuhtelen ja kuritan." ja
        "jota Herra rakastaa, sitä hän kurittaa; ja hän ruoskii jokaista lasta, jonka hän ottaa huomaansa".

        "Mikään kuritus ei tosin sillä kertaa näytä olevan iloksi, vaan
        murheeksi, mutta jälkeenpäin se antaa vanhurskauden
        rauhanhedelmän niille, jotka sen kautta ovat harjoitetut.

        Siinä uskovan ainoa etuoikeus. Tuntuuko kohtuulliselta? Sitä se on. Sen huomaa, kun pääsee kokemaan Jumalan rakkautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      2126
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1447
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      212
      1299
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1172
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      80
      1150
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1079
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      68
      996
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      64
      988
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      125
      984
    10. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      223
      925
    Aihe