Seurakunnat jakaa myös rahaa köyhille

Seurakunnat jakaa nykyisin myös oman maan eli kotimaanköyhille rahaa !!

Joka kolmen kk päästä saa 50 euroa !!

Ottakaa yhteyttä diakonissoihin !!
Sinne viedään tuloista tiedot jne.. ihan samaan tyyliin kuin sossuunkin.
121140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

enemmän kirkollisveroa, pitäkää rahanne erotkaa ahneesta kirkosta!

Äänestä
  • tullut sellainen ajatus, että kirkko kaikkineen on unohtanut nälkäiset ja köyhät perheet.

    Jos kirkko saisi käyttää J:n valtakirjaa äänestettäessä, niin luulen, että ääni menisi
    porvareille.

    On se niin julmaa tämä meiniki kaikkialla.

    Olen vain tykönäni miettinyt näin, ei ole tarkoitus ivata eikä pilkata.
    Anteeksi vain, jos joku loukkanantuu.

    ..näin miettii nälkäinen mamma

    Äänestä

ja eikös tuo Pelastus armejakin jaa ainakin jouluna Puhdasta rahaa oli ennen 150 mk.

Äänestä
  • Ei tarvitse kuulua kirkkoon.
    En kuulu minäkään.
    Velkaneuvojan kanssa juteltiin kerran diakonian kanssa ennen velkajärjestelyn aloittamista, jos ne olisivat auttaneet yksityisveloissa, mutta ei auttanut.

    Sossussa kysyin viimeksi, että jos soitan diakoniaan ja kysyn apua, niin otetaanko se diakonian apu toimeentulotuesta pois. (katsottaisiinko tuloksi) sanottiin että ei.

    Äänestä

Mistä tämä tieto?
pitääkö sinne laittaa isokin hakemus joka kolmas kuukausi?

Äänestä
  • Soita huomenna seurakuntaasi ja keskustele diakonissan kanssa ja varaa aika.

    50 euroa vanha 300 mk.

    Äänestä

  • 300 markkaa/50 euroa. kirjoitti:

    Soita huomenna seurakuntaasi ja keskustele diakonissan kanssa ja varaa aika.

    50 euroa vanha 300 mk.

    Piti soittaa jo viime viikolla mutta ne tulevat lomalta vasta 28.8. eli yli viikko vielä menee.
    Sitten tuolloin 28 päivä juuri alkaa kurssi.

    Äänestä

  • fsdfsdfsdf kirjoitti:

    Piti soittaa jo viime viikolla mutta ne tulevat lomalta vasta 28.8. eli yli viikko vielä menee.
    Sitten tuolloin 28 päivä juuri alkaa kurssi.

    Seurakunnalta voit saada 10-30 euron maksuosoituksen johonkin ruokakauppaan. Täällä ei ainakaan käteistä jaeta. Ja sillä lapulla saa ostaa vain ruokaa, ei esm tupakkaa

    Äänestä

  • aiauta kirjoitti:

    Seurakunnalta voit saada 10-30 euron maksuosoituksen johonkin ruokakauppaan. Täällä ei ainakaan käteistä jaeta. Ja sillä lapulla saa ostaa vain ruokaa, ei esm tupakkaa

    Samahan se mulle on saako tuon lipukkeena tai rahana, ruokaan se raha menisi jokatapauksessa

    Äänestä

Olen joskus käynyt diakoniatoimistossa. Sain 15 euron maksusitoumuksen ruokakauppaan.
Kiitos siitä! Tuli tarpeeseen!

Mutta kuulin samalla, että samansuuruisen lapun voi saada enintään kolme kertaa vuodessa.

Äänestä

hoidin pari vuotta sitten yhden ns. "vapaaehtoisen" velkajärjestelyn Takuusäätiön kautta http://www.takuu-saatio.fi/ ja silloin ko. henkilö sai todella tuntuvan avustuksen seurakunnaltaan, useita tuhansia euroja, ja kun vielä tingattiin velkojilta akordit ja viivästyskorot anteeksi, saatiin velat sellaiseen määrään, että henkilö sai lainan velkojen maksuun Takuusäätiön takauksella, ja pystyi pitämäään vuokra-asuntonsa ja sitä kautta myös työpaikkansa. 8 vuoden lainasta on 4 jäljellä, luottotiedot puhdistuneet ja elämä hymyilee. Osaksi kiitos kuuluu myös seurakunnan diakoniatyölle. Vapaaehtoisessa velkajärjestyssä on varmasti yhtä suuri työ kuin virallisessakin, mutta se ei tule näkymään rekistereihin. Lisäksi 8 vuodessa kehittyy "toimiva" pankkisuhde ao. pankkiin;)

Äänestä

Jokaisen ev.lut kirkon seurakunnalla on diakonityöntekijä, jonka toimenkuvaan kuuluu nimenomaan esim. taloudellinen auttaminen,jonka hynät saadaan kirkollisvero rahoista. yleensä diakonia työntekijän vastaanotolle tullessa tulee olla ensin saanut toimeentulotuki päätös, jotta vältyttäisiin päälekkäiseltä auttamisesta.
lisäksi kirkolla on akordi-rahasto sekä kirkkohallituksen diakoniakeskuksen rahoja suurien velkaongelmien ratkomiseen. joten jos talouden kanssa ongelmia ottakaa rohkeasti yhteyttä seurakuntanne diakonia työntekijään, jotta esim vältyttäisiin luottokelpoisuuden menettämiseltä tai että katto lähtisi rästivuokrien vuoksi pään päältä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotimaan köyhät !!! kirjoitti:

Seurakunnat jakaa nykyisin myös oman maan eli kotimaanköyhille rahaa !!

Joka kolmen kk päästä saa 50 euroa !!

Ottakaa yhteyttä diakonissoihin !!
Sinne viedään tuloista tiedot jne.. ihan samaan tyyliin kuin sossuunkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu