PikaGalluppia pukkaa...

..Nyt kun kesä on jo auttamattomasti mennyt tältä vuodelta niin onkin jo hyvä hetki ryhtyä jouluvalmisteluihin, joulukuusta ei kannata vielä sisälle tuoda sulamaan vaan sen ehtii vielä ensiviikollakin tehdä. Naapurin metsästä kyllä voi käydä merkkaamassa kuusen itselleen ja GPS:n avulla se myös talven nietosten keskeltä löytyy yön pimeydessäkin...

Nyt on kuitenkin ehkä hyvä hetki lahjojen paketoimiselle, tai joulukorttien kirjoittamiselle, pipareita voi myös paistaa nehän säilyy hyvin tämä lyhyen hetkosen joka jouluun on enää aikaa

Minä aloitin jouluvalmistelut jo aikaisin keväällä, kävin terasseilla bongailemassa kinkkuja, näköhavaintojeni mukaan kinkuista ei tule olemaan puutetta, ulkolaista kinkkua on ehkä hieman enemmän kuin aiempina vuosina?

Nyt jouluvalmisteluni on siirtyneet palstan tavoin Next Levelille, vietän joka viikonloppu pikkujoulua..sitähän vietetään ennen joulua aika vapaalla aikataululla, toisaalta myös joulukuu näyttäisi olevan minulla aika täyteen buukattu joten aloitin pukkeilun ajoissa, innokkaita lahjanvastaanottajia onkin ilmaantunut kiitettävästi

Kuinka sinä olet varautunut tai ryhtynyt jouluvalmisteluja tekemään?

26

1160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä pukkia pitäis pikkuhiljaa alkaa miettimään...Pirhana, ku onneton ehtii aina käymään meillä ilman et ehin ees nähdä.Taidan tulevana jouluna ripustautua itte joulukuuseks, ja yllätän sen äijän..;)

      • ...mitään säännöllistä työaikaa, jotkut käyvät jouluaattona kylässä jolloin koko perhe on kokoontunut pukkia vastaanottamaan, toiset pukit taas käyvät silloin kun lapset on joulusaunassa tai poissa näköpiiristä, sitten on taas pukkeja jotka käyvät kun lapset on koulussa ja iskä töissä..
        JoulukuuSeksi koristautuminen on varmaan pukille mieleen ja yllätys vailla vertaa ;)


      • Vege-Mix

        vain pallot korvakoruina, vautsi.


      • Vege-Mix kirjoitti:

        vain pallot korvakoruina, vautsi.

        ...korviksien kanssa olla se joulutähti myös asusteena...tosin ei latvassa.. ehkä??


      • Vege-Mix
        Kadunmies kirjoitti:

        ...korviksien kanssa olla se joulutähti myös asusteena...tosin ei latvassa.. ehkä??

        mieltä kanssasi joulutähden paikasta...pientä jännitystä pitää Jouluna ollakin.


      • Vege-Mix kirjoitti:

        mieltä kanssasi joulutähden paikasta...pientä jännitystä pitää Jouluna ollakin.

        ...nopsaan aito joulumieli aikaiseksi, nyt tuli aivan eläimellinen joulunkaipuu, ei malttais millää odottaa jouluun asti ;D


      • Vege-Mix
        Kadunmies kirjoitti:

        ...nopsaan aito joulumieli aikaiseksi, nyt tuli aivan eläimellinen joulunkaipuu, ei malttais millää odottaa jouluun asti ;D

        pakettia kannata jaksaa odottaa. Enää nelisen kuukautta ja se (hän) on siinä.

        Mukavaa odotella että pääsee koristelemaan kuusta.


      • Kadunmies kirjoitti:

        ...mitään säännöllistä työaikaa, jotkut käyvät jouluaattona kylässä jolloin koko perhe on kokoontunut pukkia vastaanottamaan, toiset pukit taas käyvät silloin kun lapset on joulusaunassa tai poissa näköpiiristä, sitten on taas pukkeja jotka käyvät kun lapset on koulussa ja iskä töissä..
        JoulukuuSeksi koristautuminen on varmaan pukille mieleen ja yllätys vailla vertaa ;)

        se säikähtää niin,että saa sydärin...;) Jos teitillä ei näy pukkia ens jouluna,niin tiedätte sitten miksei...


      • Vege-Mix kirjoitti:

        vain pallot korvakoruina, vautsi.

        mä olin vähän aatellu tälläytyä joka ikiseen koristeeseen, mitä talosta löytyy..Muutenhan se pikkupukki ei uskalla tulla..;)

        Se on sit eri asia,mitä jää jäljelle,ku mä ryntään esiin...:D


      • Vege-Mix
        mii-su kirjoitti:

        mä olin vähän aatellu tälläytyä joka ikiseen koristeeseen, mitä talosta löytyy..Muutenhan se pikkupukki ei uskalla tulla..;)

        Se on sit eri asia,mitä jää jäljelle,ku mä ryntään esiin...:D

        tietysti ensin rynnätä :)

        Ei vaan, kyllä mieluusti näkisin sinut mii-sumaisessa tyttötonttuasussa.


      • Vege-Mix kirjoitti:

        tietysti ensin rynnätä :)

        Ei vaan, kyllä mieluusti näkisin sinut mii-sumaisessa tyttötonttuasussa.

        se olisikin joku punainen asu..Ei mua kyllä sais ilkosillani pomppimaan..ei varsinkaan oudon ukon nenän eessä...:)


    • jane.london

      vielä ajatella jouluja kun en ole saanut valopäätä vielä toimimaan kunnolla.
      Uskoisin kuitenkin,että pääni loistaa kilpaa lasten tähtisilmäin lailla,kuusenkynttilöistä puhumattakaan next christmas!
      Jos nyt jotain pitäisi esivalmistella niin ehkä laitan jalat lipeään.

      • En ole olleenkaan vakuuttunut liekkö Levelillä vietetään Joulua. Se saattaa kytkeytyä Vappuun, tai pyyhkityä turhakkeena olemattomuuteen.


      • jane.london
        NainenKirjoittaa kirjoitti:

        En ole olleenkaan vakuuttunut liekkö Levelillä vietetään Joulua. Se saattaa kytkeytyä Vappuun, tai pyyhkityä turhakkeena olemattomuuteen.

        viettää näköjään sen puhki:(


      • jane.london kirjoitti:

        viettää näköjään sen puhki:(

        ..vietetään, rääppiäisiin loppiaisena pitää jäädä vielä vähän mistä ottaa ilo irti ;)


    • yopollo

      eräs tuttavani vietti jo tuossa toukokuun loppupuolella vuoden 35. pikkujouluaan, terassiaikainen kirikausi on voinut nostaa nykyisen luvun jo lähelle sataa sikäli kun maksa on kestänyt.

      • ..tahtia on sitten pitänyt, hyvä että toisilla riittää joulumieltä koko vuodelle, minä en ole ehtinyt terassille varmaankaan kohta kymmeneen vuoteen..pitäisköhän uskaltautua?
        Maksa kestää kyllä koko elämän ajan..


      • yopollo
        Kadunmies kirjoitti:

        ..tahtia on sitten pitänyt, hyvä että toisilla riittää joulumieltä koko vuodelle, minä en ole ehtinyt terassille varmaankaan kohta kymmeneen vuoteen..pitäisköhän uskaltautua?
        Maksa kestää kyllä koko elämän ajan..

        hänkin sanoi että vaihtaa uuteen sitten seuraavassa elämässä. Nyt vain pitämään peukkuja pystyssä että inkarnoituu aikanaan sellaiseksi ötökäksi jolla on maksa eikä esimerkiksi kastemadoksi tai vallan kaaliksi, horsmallakaan ei taida olla...


      • yopollo kirjoitti:

        hänkin sanoi että vaihtaa uuteen sitten seuraavassa elämässä. Nyt vain pitämään peukkuja pystyssä että inkarnoituu aikanaan sellaiseksi ötökäksi jolla on maksa eikä esimerkiksi kastemadoksi tai vallan kaaliksi, horsmallakaan ei taida olla...

        ...lappareiden "Tenukeppi"-laulussa ollut tuo ilmaistu niin miehisen herkästi:

        "Olen te te te te tenukeppi juoppolalli
        kännikala hirvee denso kauhee doku
        no me me me me menköön tämä elämä nyt näin
        ensi kerralla selvinpäin"

        Vierestä kun olen seurnnut vuosien saatossa niin monellakin tulee elämässä vaihe jolloin janottaa aika reippaasti, sitten tulee toisille toppi..yleensä lääkärisetä viimeistään kehottaa jarruttelemaan, mikähän siinä on ettei aikuinen itse ymmärrä milloin homma on mennyt överiksi?

        Minä itse pitäisin inkarnoitumistani melkoisen kovana rangaistuksena, kyllä mulle tämä yksi kerta riittää, en oikein ymmärrä mitä hyvää se seuraava kerta voisi tuoda tullessaan?


    • mayanna

      punasta rusettinauhaa 743 metriä ja keitin riisipuuron valmiiksi. Perskutarallaa, harmittaa vaan, kun mantelit on lopussa.
      Eikä suurta joulukuusenkoristelaatikkoakaan löydy.

      • Vege-Mix

        Hyvää Joulua :)

        Kylläpä meni taas vuosi vinhaan.

        Laitoin kinkun uuniin.


    • Pitänee pikkuhiljaa sitäkin miettiä, tässä kun oon vasta marjastamassa käyny.

      Pikkupikku tonttupuku täytynee hankkia, punainen pikku hamonen ja turkisreunainen tonttulakki. Pukkia tuskin jouluna näkyy, mutta tonttuna voin tanssahdella.

      • ..pitää kun hamosen alta turkisreuna vilahtaa...Oooppss..siis punainen hame ja turkisreunainen tonttulakki ovat todella tärkeet että saavuttaa oikean jouluntunnelman..

        Minun pitäisi lasikuudestani selvittyäni suunnata myös metikköön, haaveena olisi saada mielettömästi sieniä, en kyllä oikeen ymmärrä miksi minulle on tullut erityisesti tänävuonna kauhea himo kaikkiin sieniruokiin???


    • ikäävää hminen

      hartaudella ja huolellisesti koko vuoden.
      Tarkastan vähintään kolmen kuukauden välein erityisalmanakastani, ettei tämä tämä tärkeä juhla livahda huomaamatta ohi ja sitten kun oikea hetki koittaa....

      • ..tarkastat, ehkä sinun pitäisi tarkastaa tuo hiukan useammin, joulu on kuitenkin vain yksi päivä ja se vilahtaa nopeasti ohi..voisitko laittaa muistuttajan joka alkaisi huutamaan oikeana ajankohtana kuin palosireeni "joulu on taas joulu on taas kattilat täynnä puuroo"...Hmmm tuohan muuten sopisi erinomaisesti kännykkään soittoäääneksi


      • ikäävää hminen
        Kadunmies kirjoitti:

        ..tarkastat, ehkä sinun pitäisi tarkastaa tuo hiukan useammin, joulu on kuitenkin vain yksi päivä ja se vilahtaa nopeasti ohi..voisitko laittaa muistuttajan joka alkaisi huutamaan oikeana ajankohtana kuin palosireeni "joulu on taas joulu on taas kattilat täynnä puuroo"...Hmmm tuohan muuten sopisi erinomaisesti kännykkään soittoäääneksi

        tarkistelen kerran viikossa, enintään sen muutaman kuukauden malttaa antaa olla.

        Palosireeni? Se on mulla sisäänrakennettu, arvannet milloin se on parhaimmillaan äänessä?
        Tämä palstailu nykyisellään pitää patterit hyvin ladattuna, hauduttaa ryyninmureaksi.
        Tulenkohan koskaan unohtamaan rakasta d'eniroa?


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      79
      1525
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1004
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      912
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      95
      902
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      724
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      139
      674
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      641
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      74
      633
    Aihe