Millaista peliä kannattaa katsella alle, kun tavoitteena olisi löytää ns. pikkuauto jolla pärjää maantieajossakin? Pääasiallinen käyttö olisi työmatka-ajoa Helsingissä, parkkiruutu on pirun pieni ja hankalassa paikassa, mutta välillä pitäisi päästä heittämään 600 km viikonloppureissuja pääkaupungin ulkopuolellekin - eli tarvetta olisi myös turvallisuudelle ja jämäkille maantieajo-ominaisuuksille. Koko on sopiva kun mukaan mahtuu 2 hengen joskus runsaatkin tavarat ja koira. Tähän asti alla on ollut Mondeo farmari, mutta pienempää pitäisi löytää.
Lähinnä haussa on joku vuosien 2004-2006 käytetty auto, mielessä on ollut vaihtoehtoja Yariksesta Golfiin mutta onhan noita varmaan paljon muitakin?
Lähinnä haussa on joku vuosien 2004-2006 käytetty auto, mielessä on ollut vaihtoehtoja Yariksesta Golfiin mutta onhan noita varmaan paljon muitakin?
Vastaukset 16
Vanhimmat
edullinen, uusi/vähän käytetty pikkuauto pienellä koneella
- FIAT Panda
- Ford KA
- Toyota Aygo
Golfiin tai vastaavaan verrattuna säästät 10000€ hankintahinnassa ja jatkuvasti käyttökuluissa huomattavasti. Näin voit vuokrata viikonloppureissuille haluamasi auton (vaikka Hummerin)
Kantti ei taida riittää ihan noin pieneen vaihtamiseen, alla on siis tähän asti ollut mondeo ja koska turvallisuuskin on yksi kriteeri niin aivan pienimmät Pandat ja vastaavat jätän kyllä suosiolla pois laskuista. Kyllä sillä pienelläkin autolla tulisi isoilla teillä liikuttua, joten talvikelit, pieni koko ja litran kone eivät nyt tähän tarpeeseen kuulosta oikein hyvältä ratkaisulta.
Kuulemma kuljettajan paikalta ihan yarista vastaava eli tilaa on vaikka melkein kuinka suurellekkin miehelle tahansa. Itse isohkona miehenä yariksessa mahduin hyvin.
Aygo vaan tosiaan on perkeleen koppimopon kokoinen jo noin muuten että se provosoi takuulla liikenteessä ajotaidottomia vaikka minkälaisiin suorituksiin.
Ps, pienessä autossa on aina pieni kone, isomassa isompi, pitää siis suhteuttaa asia. Suorituskyvyissä ei tavallisissa autoissa käytännössä ole mitään eroja. Jos 0-100km/h kiihtyvyyksissä on eroja 4-5s niin ei se ole juuri mitään.
Itsellä oli yaris 1.0 koneella, kyllä se todellakin oli ihan riittävästi kulkeva peli, ei ongelmia maantieohitteluissakaan kun on ajotaitoa.
PS, jos siin mondeossa on jokin 1.8 kone niin ei litran yaris sille ainakaan paljoa jää jos yhtään :) Jos sitä meinaat koneiden koolla?
Jeps. Auto kuin auto kulkee riittävästi maamme teille, loput on kuskin taidosta kiinni. Pärjäsin nuorena kundina aikoinaan litraisella ekan korimallin Micralla, ohi mentiin vaihteita käyttäen ja ennakoiden ja matkanopeus 115-120 satasen alueella eli tukkona ei oltu. Välissä on olut kulkevia pelejä, myös turboahdettuja. Nyt alla Corolla 1,4 d4d 90 hv ja silläkin on ohitse päässyt jos on tarvis, ja matka on joutunut kuin isokoneisemmallakin pelillä, mutta pienellä kulutuksella ja melutasolla. On menty rekan vetämästä jonosta ohi kun edessä kuhnivat audi- ja volvomiehet ovat jääneet siihen äimistelemään. Pääasia on että tuntee oman autonsa kulun, voimavarat ja oppii käyttämään autonsa hyväkseen. Tumpelo ei pääse ohi vaikka pellin alla olisi 400 hv veekasi.
Luotettava pikkuauto, jota on mukava ajaa myös maanteillä hyvän suuntavakauden ansiosta on vähemmän tunnettu Mitsubishi Colt. Niitä saa 5-ovisina ja 3-ovisina. Vakiovarustelu on luokassa hyvä: mm. sähkötoimiset ja -lämmitteiset sivupeilit, monitoimiratti, ajotietokone ym.
Ks. lisää käyttäjien kommentteja täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=585&posting=22000000027731884
Muistaakseni Yariksen ajo-ominaisuuksia on kehuttu. Pieneen autoon saatu isomman auton tuntu. Käy koeajamassa.
Muuten - kirjastossa on yleensä lainattavissa edellisten vuosien autolehtiä, kun vaan kysyt tiskiltä. Viimeisessä numerossa on koko vuoden sisällysluettelot, josta voit valkata sopivia koeajolehtiä kotiin luettavaksi
onhan tuota Yarista kehuttu, mutta eipä huonoja ajettavia ole uusi Fabia, Corsa tai Polokaan. Yariksen hyviä puolia monikäyttöisyys, siis esim. tavaratilan laajennattavuus, korkea istuma-asento (mistä kukakin tykkää) ja helppo ajettavuus. Tosin peruskunnossa Yariksen tavaratila ei ole niitä suurempia, mutta riittänee yhdelle/kahdelle ihmiselle?
Itse hiukan vierastan Yariksen mittaristoa, mutta kyllä kai siihenkin tottuu pitkän päälle, mutta selkeämpiäkin mittaristoja on tullut tuijoteltua...
VW Polo sopisi varmasti tarpeisiisi. Ei ole ihan mini, ja on kokoisekseen jämäkkä, kestävä ja turvallinen.
Kauppakassiluokan autot (Twingo yms) kannattaa jättää suosiolla pois. Japseja ei kannata ensisijaisesti maantieajoon ottaa (Yaris, Micra...)
Yaris: erinomainen kokonaisuus: hyvä ajaa, pihi, pirteä, turvallinen pikkuautoksi ja tekninen laatu/kestävyys luokkansa paras. Unohda esim. Vaggineet (Polo, Ibiza, Fabia) jos et halua istuskella korjaamolla joka viikko, niistä saat teknisiä harmeja. Ota Yarppa ja aja aikasi, ja kun vaihdat saat vielä hyvän hinnan, pitää meinaan myös hintansa hyvin.
Se on uusista kaupunkikinnereistä ainoa jolla ilkeää ajaa myös pidempää reissua satunnaisesti ilman hampaiden kiristelyä.
Skoda Fabia on aika ehdoton. Ihan kingi hinta/laatusuhteeltaan.
Kysyit mikä pikkuauto maantielle, katso www.euroncap.com, se on nähty että jotkut vaihtaa kaistaa sun kohdalle täysin katsomatta että olet siinä vieressä. Siinä vaiheessa alkaa metallin paksuudella olemaan enemmän merkitystä kuin turvavarusteluettelon sanamäärällä.
Hyundai i20 tai Kia rio
Joko kysyjä valitsi vai pohtiiko vieläkin perusteellisesti ?
Jos ihmisellä on ollut farkku Mondeo ja kuljettelee tavaraa ja koiraa, niin
kyllä pienemmistä autoista täytyy valita se farkkumalli, vaikkapa
Fabia, Ibiza, Focus tai Corolla, Golf tai peräti pystyperäinen
Kangoo, Meriva, Partner tai vast.
Onhan tuossa alkuperäisellä kysyjällä ollut tähän päivään mennessä reilu 15 vuotta aikaa pohtia asiaa, joten eiköhän johonkin ratkaisuun ole päätynyt.
Mikä on nykyään "pikkuauto"? Katumaastureiden ympäröimänä VW Passatkin tuntuu "pieneltä".