takaisin työelämään vanhanakin

nuorekas akka

Kyllä olen onnellinen yli 50-kymppinen akka. Puolentoista vuoden työkyvyttömyyden jälkeen sain työpaikan. Onni potkaisi, pääsin siivoojan paskaduunista eroon, kun fysiikka ei kestänyt sitä työtä, jota tein 5 vuotta. Pääsinkin koulutustani ja ammattitaitoani vastaavaan ja mielenkiintoiseen ja monipuoliseen ison alueen pomoksi.. hehhe.. ex-siivous pomoni jää ihan alatasolle jopa palkassakin...ja kaiken lisäksi homma on sellainen, että itse teen oman työnkuvani. On toimistohommia, markkinointia, asiakaspalvelua, koulutan teen opetusmateriaalia. Sain homman siksi, että uusi työnantaja uskoi minuun, ja pyysi hommiin.
Palkkakin on ihan kohdallaan huomioiden työn vaativuuss. Ja se ei ole edes kello kaulassa kulkemista, voin tehdä hommaa jopa etätyönäkin.
Kannattaa siis itse opiskella ja päivittää ammattitaitoa koko ajan. Kyllä vanha ihminen kelpaa hommiin, jos työnantaja tajuaa arvostaa koulutusta ja käytännön työkokemusta!

2

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perär.

      työt kyllä pomon tuttaville ja sukulaisille vaikka tämä työpaikkamme ison konsernin tytäryhtiö onkin. Ei siinä pätevyys auta.

    • monesta

      Kyllä kuntapuolellakin rekrytoidaan vanhoja. Jos sinulla on isokenkäinen suosittelija ja tuot sitäkautta mainetta ja kunniaa tulevalle pomollesi ja työpaikallsi, saat pestin vaikka toinen jalka haudassa.

      Sosiaalipuolella ainakin suosittelijat on hyvin tärkeitä. Ilman hakumenettelyä täytetään useimmat avoimet toimet ja virat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      27
      3827
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2782
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      54
      2313
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      217
      2292
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1560
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      56
      1541
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1419
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1294
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1224
    Aihe