Kaksi vuorokautta Suomi24Treffeillä

Riitti minulle. Mitä voisin kirjoittaa tälle palstalle mitä tänne ei olisi jo kirjoitettu?! En silti olisi uskonut, että miehet ovat NIIN sivistymättömiä juntteja mitä muut naiset ovat antaneet ymmärtää. Kuvittelin, että ihmisten vaatimustaso on niin korkea, että eivät sen vuoksi löydä seuraa, mutta totuus on vielä synkempi, mitä nämä vuodatukset näillä palstoilla. Kaikki eivät viitsi kirjoittaa omista epämiellyttävistä kokemuksistaan.

Vastauksia kuvattomaan profiiliini tuli kahden vuorokauden aikana kymmeniä, joille jokaiselle vastasin. Vietin koko viikonlopun, tai oikeammin sanottuna tuhlasin, koneen äärellä yrittäen saada kontaktia ja vuoropuhelua muutamien vastaajien kanssa.

Korostan, että minulla ei ollut hurjia vaatimuksia etsimäni kumppanin suhteen, koska ihmissuhteiden rakentaminen ei ole matematiikkaa eikä lomakkeiden vaihtoehtojen rastittamista. Alkututustumiseen riitti mielestäni esittää miehelle sellaiset vaatimukset, että hän on vapaa, hetero, sinkku, leski tai eronnut, iältään minua kolme vuotta nuorempi tai 8 vuotta vanhempi.

Yksikään mies ei pysty kirjoittamaan kahta lausetta pidempää viestiä. Ja entä se ilmaisullinen taso! En tarkoita kielioppia tai kirjoitusvirheitä - niitä teemme kaikki ja se ei ole olennaista.

Vaan mitäs mieltä olette kun mies ei osaa vastata minun pitkiin viesteihini ja kysymyksiini muuta kuin
"joo.mutta onks sulla sitä kuvaa"
"lähetä kuva"
"mua ei vittuakaan kiinnosta sun harrastukset vaan se minkä näkönen oot"

Useampi mies kinusi pelkästään kuvaa. Olisin ymmärtänyt sen, jos heillä itsellään olisi ollut profiilissaan kuva, mutta eipä ollut.

Tuollaisten urpojen kanssa mitä Suomi24-treffikerhon miehet ovat en ikinä halua lähteä treffeille. Kyllä se niin on, että fiksut miehet löytävät seuransa muualta kuin deittipalstoilta - ja deittipalstoille jäävät vain rupusakki, joka ei edes osaa LUKEA. Minulle vastanneet miehet eivät edes olleet lukeneet profiiliani vaan kyselivät asioita, jotka selkeästi olin profiilissani kertonut.

Luulen, että miehille tulee niin paljon vastauksia naisilta, että heillä on kiire postiensa lukemisen ja vastailun kanssa, etteivät he oikein itsekään tiedä mitä ovat hakemassa ja on sitten vara valita kuvien perusteella ne parhaimman näköiset. Minä en halua lähettää kuvaa henkilölle, joka ei ole kiinnostunut minusta muuten eikä edes vaivaudu tutustumaan profiilitekstiini.

Kyllä maailma on muuttunut kaikin tavoin kerskakulttuurin tyyssijaksi. Enpä olisi uskonut, että ihmissuhteetkin on vedetty siihen samaan markkinamaailman sanelemaan rakoon...

Luulen, että ne kunnolliset miehet, jotka laittavat tuonne ilmoituksensa, löytävät välittömästi kumppanin ja heidän ei tarvitse jäädä roikkumaan kenties kuukausiksi tai vuosiksi tuonne "lihatiskille" kuten oivallisesti treffipalstan nimi kansankielessä kuuluu.

On tässä jotain hyvääkin. Tunnen itseni älykkääksi, fiksuksi ja ennen kaikkea hyväksi kirjoittajaksi. Ja minulla on edelleen sydän paikallaan.
266808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

kuultavaa. Uskon kuitenkin näiltä palstoilta löytyvän myös kunnollisia miehiä. Toisensa täällä tavanneet ovat niin kertoneet. Toivottavasti löydät se mitä olet hakemassa.

Äänestä

Miehet eivät kertakaikkiaan osaa lukea ja vielä vähemmän kirjoittamalla ilmaista itseään.

Äänestä
  • ei kaikki ole tuollaisia!

    "Miehet eivät kertakaikkiaan osaa lukea ja vielä vähemmän kirjoittamalla ilmaista itseään."

    Multa irtoaa kyllä tekstiä jos nainen kiinnostaa mua vähänkään ja välillä tulee niin pitkiä meilejä kirjoiteltua että on suorastaan pakkokin vähän typistää ettei toinen pitkästyis. :D

    Ja lukea osaan. Jos naisella on jotain vaatimuksia mitä en täytä niin en vastaa. Tosin en kyllä nykyään enää vastaa muutenkaan naisten ilmoituksiin. Enkä toisaalta ilmoittele itsekään.
    Ai miksikö? Siksi että olen kokenut sen ihan turhaksi. Tällainen vaatimattoman näköinen, mutta sisältä ihan hyvä ja kunnollinen mies, EI saa itselleen naista. Pitäisi olla sitä kuuluisaa ulkonäköä ja rahaa ja noitahan ei ole. En sentään ole köyhä kuin kirkon rotta mutta nipin napin sinnittelen, tosin tulevaisuudessa on valoisammat näkymät tuon suhteen kunhan saan valmiiksi ahkeran työni tulokset. Mutta naamaansa ei voi mies muuttaa ja plastiikkakirurgin veitsi on kapistus jota vierastan. Tällä hetkellä siis poissa sinkkumarkkinoilta, vaikka kirjoittelenkin minua kiinnostavan naisen kanssa mutta ikävä kyllä vain kaverina mutta hyvä edes näinkin.

    Äänestä

Mutta missä se sun kuva on?!

Äänestä

"Luulen, että miehille tulee niin paljon vastauksia naisilta, että heillä on kiire postiensa lukemisen ja vastailun kanssa, etteivät he oikein itsekään tiedä mitä ovat hakemassa"

Suuri osa miehistä ei saa juuri yhtään vastausta. Itse olen kirjoitellut vuosien varrella valtavan määrän vastauksia (osaan kirjoittaa) ja treffeille voi päästä 10-20% todennäköisyydellä. Miehiä on palvelussa 2-5 kertaa enemmän ikäluokasta riippuen, eli miehille naisseuran löytäminen on erittäin vaikeaa.

"Luulen, että ne kunnolliset miehet, jotka laittavat tuonne ilmoituksensa, löytävät välittömästi kumppanin"

Miten luulet että kunnollinen mies pystyy erottautumaan muista? Mitä tarkoitat kunnollisella? Naiset vastailevat yksille ja samoille pelimiehille, jolla on paras ammatti, suurimmat tulot ja komeimmat kuvat.

""joo.mutta onks sulla sitä kuvaa"
"lähetä kuva"
"mua ei vittuakaan kiinnosta sun harrastukset vaan se minkä näkönen oot""

Miehiä kiinnostaa 90% naisen ulkonäkö. Joten se kuva on oleellinen. Turha miehiä on syyttää heidän preferensseistään.

Äänestä
  • että ulkonäkö kiinnostaa. Mutta en ymmärrä sitä miten se voi olla NIIN tärkeä asia teille miehille. Jos ihminen on siisti eikä ole rankasti ylipainoinen niin ulkonäölliset kriteerit minun mielestäni on täytetty TÄLLÄ IÄLLÄ.

    20 vuotta sitten minullekin oli tärkeää miehen ulkonäkö ja koska itsekin on nuorena nätti niin vaatimuksia voi esittää enemmän.

    Jokaisen miehen pitäisi ymmärtää, että ikäiseni nainen (45v) ei voi olla yhtä hehkeä kuin nuori neiti, Miss Suomi jne, joten ne, jotka etsivät seuraa ulkonäköpainotteisesti siirtykööt nuorempaan ikäluokkaan.

    Olen ikäiseni näköinen, elänyt terveellisesti ja pitänyt huolta kunnostani. Näytinpä miltä tahansa niin selvää on, että ne kuvan perässä juoksijat eivät kuitenkaan "sietäisi" ulkonäköäni, koska en ole mikään glamour-tyttö.

    Kerroin näille miehille, jotka itsekin olivat kuvattomalla profiililla liikkeellä, että heidän tehtävänsä on ensin lähettää oma kuvansa, koska HE sitä pyysivät. Mielestäni olisi tärkeämpää tutustua ihmiseen kuin hänen kuoreensa. Tämä saattaa kuullostaa idealistiselta, mutta kyllä se on realistista.

    Jokainen meistä on omasta mielestään hyvinsäilynyt ja nuorekas. Emme me voi katsoa itseämme objektiivisesti kuten esimerkiksi yksi mies kirjoitti minulle sananmukaisesti näin:
    "no mene nyt helvetti sinne peilin eteen ja katso mitä näät...voi teitä naisia!"

    Tuollainen ilmaisutyyli on mielestäni niin alentavaa ja röyhkeää, että kai minä sitten pidän itseäni niin TASOKKAANA ihmisenä, etten monta viestiä halua vaihdella tuonkaltaisten miesten kanssa.

    En minä pistä pahakseni edes sitä, että mies ehdottaa tapaamista parin viestin jälkeen, jos kirjoitusten perusteella on aihetta olettaa, että olisi järkeä tutustua. En kuitenkaan ole valmis kahden tylyhkön viestin jälkeen matkustamaan tältä istumalta 200 km ja etenkin kun kutsu on tällainen: "noh, mitä tässä aikaa menee hukkaan, ota auto ja hurauta mun luo vaikka heti, osoitteen saat jos oot tosiaan kiinnostunut ja tässä mun puh.nro xxx-xxxxxxx soittele jos kiinnostuit".

    Kyllä te miehet voisitte tulla tapaamisasioissa vastaan edes puolitiehen.

    Äänestä

  • Kysyit millainen on "kunnollinen mies" minun mielestäni. Hyvä kysymys, koska termi "kunnollinen" on varsin häilyvä.

    Luettelit tuossa pelimiehet, ammatit, tulot ja komeuden naisten asettamina kriteereinä. En ymmärrä mitä tarkoitat pelimiehellä, mutta miehen ammatti ja tulot eivät merkitse minulle mitään, koska elätän itse itseni ja oman egoni pönkittämiseen en tarvitse muita ihmisiä. Minulla on työ, olen tyytyväinen palkkaani - elämäntapani ovat vaatimattomat ja olen säästeliäs luonne. Miestä en kuitenkaan ala elättämään eikä siihen minulla ole edes varaa.

    Kunnollinen mies? Kunnollinen mies on asiallisen kohtelias, siisti, hoitaa asiansa, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen eikä pidä pilkkanaan toisia ihmisiä (= ei leiki toisten tunteilla).

    Äänestä

  • Y.Pihlaja kirjoitti:

    Kysyit millainen on "kunnollinen mies" minun mielestäni. Hyvä kysymys, koska termi "kunnollinen" on varsin häilyvä.

    Luettelit tuossa pelimiehet, ammatit, tulot ja komeuden naisten asettamina kriteereinä. En ymmärrä mitä tarkoitat pelimiehellä, mutta miehen ammatti ja tulot eivät merkitse minulle mitään, koska elätän itse itseni ja oman egoni pönkittämiseen en tarvitse muita ihmisiä. Minulla on työ, olen tyytyväinen palkkaani - elämäntapani ovat vaatimattomat ja olen säästeliäs luonne. Miestä en kuitenkaan ala elättämään eikä siihen minulla ole edes varaa.

    Kunnollinen mies? Kunnollinen mies on asiallisen kohtelias, siisti, hoitaa asiansa, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen eikä pidä pilkkanaan toisia ihmisiä (= ei leiki toisten tunteilla).

    "En ymmärrä mitä tarkoitat pelimiehellä"

    No pelimiehiä ovat netin palveluissa usein kaikkein tasokkaimmat miehet, joille naiset vastailevat kaikkein eniten. Koska heille löytyy paljon naisia, niin he eivät halua sitoutua, vaan nauttivat seksuaalisesta vaihtelusta.

    "Kunnollinen mies? Kunnollinen mies on asiallisen kohtelias, siisti, hoitaa asiansa, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen eikä pidä pilkkanaan toisia ihmisiä (= ei leiki toisten tunteilla)."

    Jos kerrot netissä olevasi tuollainen mies, niin luultavasti et saa yhtään vastausta, koska kaikki muutkin miehet kertovat saman. Ei mies pääse treffeille noilla ominaisuuksilla, vaikka ne ovatkin hyviä ominaisuuksia suhteessa.

    Luottamuksen arvoisuus korreloi negatiivisesti miehen ominaisuuksiin, eli mitä nössömpi, rumempi ym. mies on, sitä luotettavampi hän on, koska hänellä ei ole juurikaan vaihtoehtoja. Mitä komeampi ym. mies on, sitä todennäköisemmin vähemmän luotettava hän on.

    Siitä naisen ulkonäön merkityksestä voin kertoa omasta ja monien tänne palstalle kirjoittaneiden miesten puolesta, että treffeille saapuu hyvin usein aivan liian liian lihava ja liikuntaa harrastamaton nainen, jollaisen kanssa suhteen aloittaminen ei vaan onnistu, vaikka olisi kirjoitellut mitä. Sama ongelma on toki naisillakin, mutta netissä tosiaan on ylipainoisten naisten huomattava ylitarjonta. Lopputuloksena on pettymys kummallekin.

    Eli nettideittiveteraanina voi neuvoa, että se ulkoinen olemus, jonka havaitsee 3 sekunnissa merkitsee kuitenkin enemmän kuin kaksi kuukautta intensiivistä kirjoittelua. Kirjoittelulla luo vain perusteettomia odotuksia, mikä huonontaa suhteen mahdollisuuksia.

    Ja vielä kirjoittelutaidosta. On aika huvittavaa, että kirjoitustaidon puute nousee ykköskriteeriksi, koska jos tapaisit samat miehet muualla, niin saattaisi olla, että heidän kirjoitustaitonsa ei paljastuisi sinulle vuosiin.

    Äänestä

  • pekkis463 kirjoitti:

    "En ymmärrä mitä tarkoitat pelimiehellä"

    No pelimiehiä ovat netin palveluissa usein kaikkein tasokkaimmat miehet, joille naiset vastailevat kaikkein eniten. Koska heille löytyy paljon naisia, niin he eivät halua sitoutua, vaan nauttivat seksuaalisesta vaihtelusta.

    "Kunnollinen mies? Kunnollinen mies on asiallisen kohtelias, siisti, hoitaa asiansa, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen eikä pidä pilkkanaan toisia ihmisiä (= ei leiki toisten tunteilla)."

    Jos kerrot netissä olevasi tuollainen mies, niin luultavasti et saa yhtään vastausta, koska kaikki muutkin miehet kertovat saman. Ei mies pääse treffeille noilla ominaisuuksilla, vaikka ne ovatkin hyviä ominaisuuksia suhteessa.

    Luottamuksen arvoisuus korreloi negatiivisesti miehen ominaisuuksiin, eli mitä nössömpi, rumempi ym. mies on, sitä luotettavampi hän on, koska hänellä ei ole juurikaan vaihtoehtoja. Mitä komeampi ym. mies on, sitä todennäköisemmin vähemmän luotettava hän on.

    Siitä naisen ulkonäön merkityksestä voin kertoa omasta ja monien tänne palstalle kirjoittaneiden miesten puolesta, että treffeille saapuu hyvin usein aivan liian liian lihava ja liikuntaa harrastamaton nainen, jollaisen kanssa suhteen aloittaminen ei vaan onnistu, vaikka olisi kirjoitellut mitä. Sama ongelma on toki naisillakin, mutta netissä tosiaan on ylipainoisten naisten huomattava ylitarjonta. Lopputuloksena on pettymys kummallekin.

    Eli nettideittiveteraanina voi neuvoa, että se ulkoinen olemus, jonka havaitsee 3 sekunnissa merkitsee kuitenkin enemmän kuin kaksi kuukautta intensiivistä kirjoittelua. Kirjoittelulla luo vain perusteettomia odotuksia, mikä huonontaa suhteen mahdollisuuksia.

    Ja vielä kirjoittelutaidosta. On aika huvittavaa, että kirjoitustaidon puute nousee ykköskriteeriksi, koska jos tapaisit samat miehet muualla, niin saattaisi olla, että heidän kirjoitustaitonsa ei paljastuisi sinulle vuosiin.

    "...mutta netissä tosiaan on ylipainoisten naisten huomattava ylitarjonta. "
    Miehiä yhtälailla. Se on vain kumma, että 10-20 kg ylipainoinen mies ei pidä itseään lihavana. Osasyy tälle sokeudelle on se, että naiset yleensä sallivat miehelle extrakiloja.
    Jos nainen on 10-20 kg ylipainoinen, saman verran ylimääräistä massaa omistava mies tuomitsee naisen armotta läskiksi.

    Äänestä

  • pekkis463 kirjoitti:

    "En ymmärrä mitä tarkoitat pelimiehellä"

    No pelimiehiä ovat netin palveluissa usein kaikkein tasokkaimmat miehet, joille naiset vastailevat kaikkein eniten. Koska heille löytyy paljon naisia, niin he eivät halua sitoutua, vaan nauttivat seksuaalisesta vaihtelusta.

    "Kunnollinen mies? Kunnollinen mies on asiallisen kohtelias, siisti, hoitaa asiansa, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen eikä pidä pilkkanaan toisia ihmisiä (= ei leiki toisten tunteilla)."

    Jos kerrot netissä olevasi tuollainen mies, niin luultavasti et saa yhtään vastausta, koska kaikki muutkin miehet kertovat saman. Ei mies pääse treffeille noilla ominaisuuksilla, vaikka ne ovatkin hyviä ominaisuuksia suhteessa.

    Luottamuksen arvoisuus korreloi negatiivisesti miehen ominaisuuksiin, eli mitä nössömpi, rumempi ym. mies on, sitä luotettavampi hän on, koska hänellä ei ole juurikaan vaihtoehtoja. Mitä komeampi ym. mies on, sitä todennäköisemmin vähemmän luotettava hän on.

    Siitä naisen ulkonäön merkityksestä voin kertoa omasta ja monien tänne palstalle kirjoittaneiden miesten puolesta, että treffeille saapuu hyvin usein aivan liian liian lihava ja liikuntaa harrastamaton nainen, jollaisen kanssa suhteen aloittaminen ei vaan onnistu, vaikka olisi kirjoitellut mitä. Sama ongelma on toki naisillakin, mutta netissä tosiaan on ylipainoisten naisten huomattava ylitarjonta. Lopputuloksena on pettymys kummallekin.

    Eli nettideittiveteraanina voi neuvoa, että se ulkoinen olemus, jonka havaitsee 3 sekunnissa merkitsee kuitenkin enemmän kuin kaksi kuukautta intensiivistä kirjoittelua. Kirjoittelulla luo vain perusteettomia odotuksia, mikä huonontaa suhteen mahdollisuuksia.

    Ja vielä kirjoittelutaidosta. On aika huvittavaa, että kirjoitustaidon puute nousee ykköskriteeriksi, koska jos tapaisit samat miehet muualla, niin saattaisi olla, että heidän kirjoitustaitonsa ei paljastuisi sinulle vuosiin.

    Minulla on ollut kolme parisuhdetta, joista ensimmäinen kesti 5 vuotta, toinen 20 vuotta ja kolmas muutaman kuukauden ajan. Kaikki nämä miehet olen tavannut muualla kuin "livenä", eli kaksi ensimmäistä Hesarin "Henkilökohtaista-palstalta" silloin kun sellainen vielä oli eikä ollut nettiä. Kolmannen löysin Suomi24:stä (vuosi sitten palstan oli erilainen) ja mielestäni kaikki elämäni miehet ovat olleet ns. kunnollisia miehiä. En viitsi ryhtyä erittelemään sitä, mihin nämä suhteet päättyivät (ei kolmanteen pyörään kuitenkaan).

    En käy missään yleisissä riennoissa, tansseissa enkä ravintoloissa, joten en kohtaa miehiä livenä. Työnikin on ollut vuosikymmenet etätyötä, joka on yksinäistä puurtamista, mutta pidän työstäni ja olen onnellinen siitä, että saan tehdö juuri sitä työtä mitä haluan ja määrätä omat työaikani sangen vapaasti.

    Liikuntaa en harrasta kovin paljon, vain sen verran, että pidän kuntoani yllä ja painoni on pysynyt samana viimeiset 30 vuotta.

    Niin, se kirjoitustaito. Koska olen tutustunut kaikkiin miesystäviini kirjoittaen niin siinä on ehkä tullut painotettua liikaa ilmaisutyyliä, mutta toisaalta minun on aika mahdotonta löytää yhteistä säveltä miehen kanssa, joka kirjoittaa yhtä brutaalisti kuin nuo muutamat, joiden kanssa viestittelin viikonlopun aikana. Yllättävää, että kaksi "pahinta" tapausta olivat vieläpä keskenään samalta paikkakunnalta ja hyvin pieneltä sellaiselta (tuli vaan mieleen, että liekö ollut sama mies molempien profiileiden takana!)

    Psykologiaa tarvitaan ja ihmistuntemusta - en osannut laatia profiilia, jolla onnistuisin laskelmoidusti kalastamaan pisteitä itselleni. Ehkä olisi pitänyt olla hieman suurpiirteisempi, joten varmasti vikaa löytyy myös minusta ja profiilistani. Harmi, ettei sitä ole enää tallella, olisin voinut arvosteluttaa sen täällä palstalla ja saada muiden mielipiteitä siitä mitä tein väärin.

    Aika moni tuntuu olevan sitä mieltä, että ajat ovat muuttuneet ja ihmissuhteet sen myötä. Niin kai se on.

    En tiedä kuinka paljon on sellaisia miehiä ja naisia Suomi24Treffeillä, joilla ei ole koskaan ollut varsinaista parisuhdetta tai heitä, jotka ovat haaveilleet perhe-elämästä eivätkä koskaan ole löytäneet sopivaa kumppania.

    Pitää arvostaa niitä asioita, jotka ovat hyvin ja hyväksyä se, että kaikkea mitä haluaa ei voi saada. Tässä iässä elämä on jo luopumista, päivä kerrallaan ilman mitään suurempia toiveita. Aikansa kutakin...

    Ei minulla ole muuta kommentoitavaa. Kiitos vaan kaikille asiallisista kommenteista.

    Äänestä

  • ...grrr.... kirjoitti:

    "...mutta netissä tosiaan on ylipainoisten naisten huomattava ylitarjonta. "
    Miehiä yhtälailla. Se on vain kumma, että 10-20 kg ylipainoinen mies ei pidä itseään lihavana. Osasyy tälle sokeudelle on se, että naiset yleensä sallivat miehelle extrakiloja.
    Jos nainen on 10-20 kg ylipainoinen, saman verran ylimääräistä massaa omistava mies tuomitsee naisen armotta läskiksi.

    "Se on vain kumma, että 10-20 kg ylipainoinen mies ei pidä itseään lihavana. Osasyy tälle sokeudelle on se, että naiset yleensä sallivat miehelle extrakiloja."

    No pitää luultavasti ja itsekin olen ylipainoinen, mutta kun naisille asialla ei ole vastaavaa merkitystä, varsinkin jos mies on isö "köriläs". Miehellä merkitsee enemmän rinta-vatsa suhde kuin painoindeksi ja yleisesti naiset odottavat mieheltä isoa kokoa. Naisilla vastaava on vyötärö-lantio suhde ja jos nainen on omenan muotoinen, niin se kyllä vie halut aika tehokkaasti. Kilot eivät sinällään niin häiritse, mutta jos uuma ei ole hoikka suhteessa lantioon tai osa lihoista roikkuu, niin se ei ole hyvä asia.

    Äänestä

  • Y.Pihlaja kirjoitti:

    Kysyit millainen on "kunnollinen mies" minun mielestäni. Hyvä kysymys, koska termi "kunnollinen" on varsin häilyvä.

    Luettelit tuossa pelimiehet, ammatit, tulot ja komeuden naisten asettamina kriteereinä. En ymmärrä mitä tarkoitat pelimiehellä, mutta miehen ammatti ja tulot eivät merkitse minulle mitään, koska elätän itse itseni ja oman egoni pönkittämiseen en tarvitse muita ihmisiä. Minulla on työ, olen tyytyväinen palkkaani - elämäntapani ovat vaatimattomat ja olen säästeliäs luonne. Miestä en kuitenkaan ala elättämään eikä siihen minulla ole edes varaa.

    Kunnollinen mies? Kunnollinen mies on asiallisen kohtelias, siisti, hoitaa asiansa, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen eikä pidä pilkkanaan toisia ihmisiä (= ei leiki toisten tunteilla).

    itsekin haen kunnollista miestä. Tosin kunnolliset miehet eivät tunnu olevan kiinnostuneita, koska mulla on lapsia.
    En todellakaan hae isähahmoa, saatikka elättäjää lapsilleni. Mutta kaipa se tästä joskus tärppää. Itse en baareista tykkää semmoista etsiä, vaikka joskus tykkään tanssimassa käydäkin.

    Äänestä

Laita ennemmin itsestäsi sopivan mittainen ilmoitus Cityn deittiin ja katso millaisia vastauksia tulee. Kaipa sielläkin temmeltää ne samat henkisesti teineiksi jääneet miehet, mutta minkäs teet, älä vastaa.

Unohda idealismi siinä että kaikille pitäisi vastata, ei juuri kukaan muukaan tee niin. Realisti karsii nuijanoloisten tyyppien viestit suoraan roskikseen ja keskittyy muutamaan fiksuimmalta tuntuvaan.

Mulla oli profiili Suomi24:ssa alkuvuodesta, mutta otin sen pois alle kuukaudessa. Nyt katselen josko deitti.netissä olis jotain kiinnostavaa.

Äänestä
  • cityssäkin pyörii. Minulla oli täällä ja cityssä ilmoitus ja samat s**ksin perässä juoksijat molemmissa on.
    Vasta match.comista löytyi maksullisella ilmoituksella aikuinen oikea mies, kun olin jo luopunut toivosta ja päätin että saa riittää, ja otan ilmoituksen pois.
    Tänään ihanan onnellinen, joskus sitä kultakimpaletta saa odottaa kauankin.

    Äänestä

Itse katson olevani niitä "kunnon miehiä" ja profiilini ei pysynyt verkossa kuin noin 2 kk ennen kuin sen poistin. Nykyään seurustelen ihanan naisen kanssa ja seuraan tätä palstaa lähinnä tottumuksesta. Minulla pisti silmään se, että et aseta kumppaniehdokkaalle juuri mitään vaatimuksia!

Uskokaa nyt hyvät naiset, että sillä on väliä minkälaisen profiilin itsestänne teette. Se määrittelee suurelta osin sen millaiset miehet ottavat teihin yhteyttä ja myös sen, millaiset miehet teitä välttelevät. Osa miehistä on tietenkin massapostittajia, jotka lähettävät postia kaikille oikean sukupuolen omaaville, mutta heidät nyt on varmasti helppo karsia syrjään. Itse voin ainakin sanoa puolestani, että en koskaan ottanut yhteyttä naiseen, jonka miesihanteeseen en näyttänyt lainkaan sopivan. En myöskään ottanut yhteyttä profiileihin, joissa ei kerrottu juuri yhtään mitään ja joille minun omat ominaisuuteni tuntuivat olevan aivan yhdentekeviä. Samaten en ottanut yhteyttä kuin sellaisiin profiileihin, joista aidosti kiinnostuin, ts. profiilissa oli oltava jotain mikä viestitti minulle mukavasta, älykkäästä persoonasta profiilin takana.
Kiinnostuisitteko itse miehestä, jolle kelpaa nainen kuin nainen? Sitä saa mitä tilaa ja jos ei tilaa mitään, saa mitä sattuu.

Äänestä
  • Niin ja sanottakoon vielä, että toisin kuin tuossa joku antoi ymmärtää niin kaikille miehille se ulkonäkö ei ole se tärkein kriteeri. Itselleni henkinenyhteys on PALJON tärkeämpää ja netti on itse asiassa hieno paikka löytää kumppani, joka on henkisesti sinulle sopiva. Esim. sinä voit tunnistaa tuollaiset kuvan vonkaajat ja heidän sielunmaisemansa samantien ilman, että tuhlaisit heihin aikaa ja energiaa luonnossa. Toki minullakin oli omat toiveeni naisen ulkonäön suhteen, mutta ei mitään älytöntä. Toivoin, että nainen on itseäni pienempi (ts. alle 185 cm) eikä hurjasti ylipainoinen...pieni pyöreys ei haittaa. Nykyinen kumppanini oli liikkeellä kuvattomalla profiililla ja näin hänet luonnossa vasta reilun kuukauden meilailun jälkeen. Hän oli minusta aivan ihana jo ennen tapaamistamme ja pysyi sellainen tapaamisemme jälkeenkin:-)

    Äänestä

"Vastauksia kuvattomaan profiiliini tuli kahden vuorokauden aikana kymmeniä, joille jokaiselle vastasin."

Uskomatonta että naiset saa noin paljon vastauksia, itselleni ei ole tullut kahdessa kuukaudessa yhtäkään, ja vain pari naista on edes viitsinyt vaivautua vastaamaan viesteihini! Toisin kuin arvelit, miehille ei todellakaan tule niin paljon vastauksia etteivätkö he ehtisi vastata niihin.

Mutta täytyy myöntää että nuo miehet joiden kanssa kirjoittelit, olivat aikalailla juntteja. Itse olen lähettänyt vain asiallisia viestejä, mutta eipä niihin silti vastata. Tosin täytyy myöntää etten oikein osaa kirjoitella pitkiä viestejä tuntemattomille ihmisille, mutta silti..

Äänestä
  • Ei tarvitse viestien olla pitkiä, lyhyistäkin viesteistä pystyy heti näkemään sivistystason. Törkyviestejä tuppaa tulemaan niin paljon että pakosta tulee yleistettyä kaikki miehet vaikka 25% on ihan ok.

    Äänestä

Voin samaistua tuohon tuskailuusi, vaikka mies olenkin.

Viestejä ei sentään ole yhtä paljon tullut, mutta taso
on usein melko järkyttävä. On jotenkin vaikeaa uskoa, että
20-35v naisilta tulee niin surkeaa tekstiä, että voisi luulla
jonkun teini-ikäisen tekeleeksi. Ei minulle mitään täydellistä
tekstiä tarvitse kirjoittaa, mutta joku raja sentään.
Monesta viestistä saa ihan oikeasti sellaisen kuvan, että
naisen päässä ei montaa aivosolua ole elossa.

Tapoihini kuuluu kuitenkin vastata mahdollisuuksien mukaan
jokaiselle ainakin jotakin, joten kirjoittelen sitten vastauksen
naiselle, vaikka viesti olisikin luokkaa "Kiva kuva :):):). Mitä kuuluu?? ?".

Sen jälkeen lopetan kyllä kirjoittamisen, kun nainen ei vaivaudu
vastaamaan paria riviä enempää, vaikka kuinka itse kirjoittelisi
ja yrittäisi herätellä keskustelua. Aina vaan joku vakiolause, kuten

"Emmä nyt ehdi kirjoittaa enempää..." tai "Nyt on vähän kiire, mut..."

Miksi pirussa nuo naiset odottavat että joku jaksaisi kirjoitella
ihmisen kanssa, jonka pää lyö niin tyhjää, ettei muka koskaan
saa paria riviä enempää tekstiä aikaiseksi?

Huoh.

Äänestä
  • Meneeköhän se sitten niin, että aktiivisimmat kirjoittajat on sitten just näitä sisälukutaidottomia.

    Sain viime viikolla jopa yhden viestin - siis semmoisen missä nainen aloitteellisesti kirjoitti minulle.

    "Moi! Minkä ikäinen olet ja missä asut?". eikä muuta. Kerrottakoon selvennykseksi semmoinen seikka, että profiilitiedoissani on molemmat seikat mainittuna ja aloittaja oli lähempänä kolmea- kuin kahtakymmentä.

    Oikeastaan täältä itseeni kohdistetuista aloitteista järkeviä ja yli kahden virkkeen mittaisia on ollut yksi. harmi, ettei muuten natsannut.

    Sääli sinänsä, olis ihan kiva nähdä naistenkin olevan keskimäärin aloitteellisempia täällä. Etenkin, kun forumeilta saa lukea kuinka vaikeaa naistenkin on valita asiattomien viestien tulvasta ne asialliset. Keskimäärin taitaa olla niin, etät miehet saavat pienen murto-osan aloiteviestejä naisiin verrattuna - ja sekin vähä on pääsääntöisesti heikkolaatuista dädää. Miettikääs naikkoset kuinka hyvät markkinat ois nyt käynnissä - teidän olisi todella helppo erottua eduksenne jos vain viitsisitte hieman vaivautua :) Toki se ois varmaan siistiä löytää mies ilman, että tarvii itse asian eteen tehdä mitään mutta sittenpä hukutte "roskapostiin" sitä odotellessa.

    Äänestä

  • PunainenParoni kirjoitti:

    Meneeköhän se sitten niin, että aktiivisimmat kirjoittajat on sitten just näitä sisälukutaidottomia.

    Sain viime viikolla jopa yhden viestin - siis semmoisen missä nainen aloitteellisesti kirjoitti minulle.

    "Moi! Minkä ikäinen olet ja missä asut?". eikä muuta. Kerrottakoon selvennykseksi semmoinen seikka, että profiilitiedoissani on molemmat seikat mainittuna ja aloittaja oli lähempänä kolmea- kuin kahtakymmentä.

    Oikeastaan täältä itseeni kohdistetuista aloitteista järkeviä ja yli kahden virkkeen mittaisia on ollut yksi. harmi, ettei muuten natsannut.

    Sääli sinänsä, olis ihan kiva nähdä naistenkin olevan keskimäärin aloitteellisempia täällä. Etenkin, kun forumeilta saa lukea kuinka vaikeaa naistenkin on valita asiattomien viestien tulvasta ne asialliset. Keskimäärin taitaa olla niin, etät miehet saavat pienen murto-osan aloiteviestejä naisiin verrattuna - ja sekin vähä on pääsääntöisesti heikkolaatuista dädää. Miettikääs naikkoset kuinka hyvät markkinat ois nyt käynnissä - teidän olisi todella helppo erottua eduksenne jos vain viitsisitte hieman vaivautua :) Toki se ois varmaan siistiä löytää mies ilman, että tarvii itse asian eteen tehdä mitään mutta sittenpä hukutte "roskapostiin" sitä odotellessa.

    ...suurin osa miehistä haluaa kuitenkin vaalia metsästysviettiään ja valita itse. Tsekkailin profiileja ja löysin kaksi erittäin mielenkiintoista henkilöä, jotka asuivat samassa maakunnassa ja joiden kriteereihin mahduin ja muutenkin tuntuivat olevan samanoloisia ja sattuivat olemaan linjalla samaan aikaan ja laitoin viestiä.

    Tulos: toinen kävi sivullani katsomassa profiiliani, muttei vastannut ja toinen laittoi lyhyen viestin, jossa luki jotakin siihen suuntaan, että "osaan ottaa itse yhteyttä jos minua kiinnostaa" tmv. Hullunkurisinta tässä jälkimmäisessä tapauksessa oli se, että hän oli nimenomaisesti kirjoittanut omakuvaukseensa, että naiset, ottakaa rohkeasti yhteyttä...

    Vaikka yritän ajatella meitä kaikkia tasavertaisina olentoina niin silti on asioita, jotka ajansaaatossa eivät muutu tai joiden muutos on hidas. Luulen (siis tämä vain hatusta heitettynä), että nuoret miehet ovat avarakatseisempia kuten myös nuoret naiset rohkeampia ja reippaampia.

    Mutta meidän yli 40-vuotiaiden ikäluokassa vielä takaraivossa on istutettuna opetukset siitä, että nainen ei saa olla liian innokas. Kieltämättä minä olen parisuhteissani ollut arkuudestani huolimatta se "moottori", mutta kyllä hyvin monet miehet ja ainakin kaikki 50-vuotiaat (tulipa yleistettyä) kokevat naisen hyökkäävänä, jos tämä heitä lähestyy.

    Äänestä

  • Y.Pihlaja kirjoitti:

    ...suurin osa miehistä haluaa kuitenkin vaalia metsästysviettiään ja valita itse. Tsekkailin profiileja ja löysin kaksi erittäin mielenkiintoista henkilöä, jotka asuivat samassa maakunnassa ja joiden kriteereihin mahduin ja muutenkin tuntuivat olevan samanoloisia ja sattuivat olemaan linjalla samaan aikaan ja laitoin viestiä.

    Tulos: toinen kävi sivullani katsomassa profiiliani, muttei vastannut ja toinen laittoi lyhyen viestin, jossa luki jotakin siihen suuntaan, että "osaan ottaa itse yhteyttä jos minua kiinnostaa" tmv. Hullunkurisinta tässä jälkimmäisessä tapauksessa oli se, että hän oli nimenomaisesti kirjoittanut omakuvaukseensa, että naiset, ottakaa rohkeasti yhteyttä...

    Vaikka yritän ajatella meitä kaikkia tasavertaisina olentoina niin silti on asioita, jotka ajansaaatossa eivät muutu tai joiden muutos on hidas. Luulen (siis tämä vain hatusta heitettynä), että nuoret miehet ovat avarakatseisempia kuten myös nuoret naiset rohkeampia ja reippaampia.

    Mutta meidän yli 40-vuotiaiden ikäluokassa vielä takaraivossa on istutettuna opetukset siitä, että nainen ei saa olla liian innokas. Kieltämättä minä olen parisuhteissani ollut arkuudestani huolimatta se "moottori", mutta kyllä hyvin monet miehet ja ainakin kaikki 50-vuotiaat (tulipa yleistettyä) kokevat naisen hyökkäävänä, jos tämä heitä lähestyy.

    En tietenkään voi yleistää puhumalla kaikkien miesten puolesta, mutta en ihan täysin allekirjoittaisi tuota juttuasi.

    Toki satuit osumaan kahteen erikoiseen profiiliin - etenkin tämä "osaan itsekin"-tyyppi profiilistaan huolimatta. Nämä on just niitä harmittavia poikkeusksia (vai enemmistöäkö?) joka sitten pilaa koko homman.

    Mutta itse ainakin koen fiksusti lähestyvän naisen vain hyvänä asiana. Toki mullakin on semmoinen pieni vietti, että mun "pitäis" saada "valita" ja metsästää itselleni the nainen. Mutta kun nykyaikana on ties mimmoista hiihtäjää matkassa, niin en pistä yhtään pahakseni vaikka the nainen hieman avittaisi metsästyksessä ja ilmoittaisi itsestään :)

    Ajatus jo vähän karkasi, mutta kyllä mä silti näkisin, että miehet iästä riippumatta pääsääntöisesti osaavat arvostaa (ainakin nettitreffeillä) sitä, että nainen hieman ilmoittaa olemassa olostaan. Täällä kun on niin paljon sitä massaa ja helmet ei aina erotu erittäin hyvästä yrityksestä huolimatta.

    Mainitsemastasi nuorten naisten rohkeudesta en tiedä. Harvalla on pokkaa vastata ettei kiinnosta, vielä harvemmalla tuntuu olevan rohkeutta edes tsekata mimmoiset tyypit profiilia käy lukemassa :) Tai sitten niiden ei tarvi, kun täällä on kaikki 16 ja kuoleman väliltä niitä ahdistelemassa ja antamassa "jakamatonta" huomiotaan :)

    Äänestä

  • PunainenParoni kirjoitti:

    Meneeköhän se sitten niin, että aktiivisimmat kirjoittajat on sitten just näitä sisälukutaidottomia.

    Sain viime viikolla jopa yhden viestin - siis semmoisen missä nainen aloitteellisesti kirjoitti minulle.

    "Moi! Minkä ikäinen olet ja missä asut?". eikä muuta. Kerrottakoon selvennykseksi semmoinen seikka, että profiilitiedoissani on molemmat seikat mainittuna ja aloittaja oli lähempänä kolmea- kuin kahtakymmentä.

    Oikeastaan täältä itseeni kohdistetuista aloitteista järkeviä ja yli kahden virkkeen mittaisia on ollut yksi. harmi, ettei muuten natsannut.

    Sääli sinänsä, olis ihan kiva nähdä naistenkin olevan keskimäärin aloitteellisempia täällä. Etenkin, kun forumeilta saa lukea kuinka vaikeaa naistenkin on valita asiattomien viestien tulvasta ne asialliset. Keskimäärin taitaa olla niin, etät miehet saavat pienen murto-osan aloiteviestejä naisiin verrattuna - ja sekin vähä on pääsääntöisesti heikkolaatuista dädää. Miettikääs naikkoset kuinka hyvät markkinat ois nyt käynnissä - teidän olisi todella helppo erottua eduksenne jos vain viitsisitte hieman vaivautua :) Toki se ois varmaan siistiä löytää mies ilman, että tarvii itse asian eteen tehdä mitään mutta sittenpä hukutte "roskapostiin" sitä odotellessa.

    "Sain viime viikolla jopa yhden viestin - siis semmoisen missä nainen aloitteellisesti kirjoitti minulle.

    "Moi! Minkä ikäinen olet ja missä asut?". eikä muuta. Kerrottakoon selvennykseksi semmoinen seikka, että profiilitiedoissani on molemmat seikat mainittuna ja aloittaja oli lähempänä kolmea- kuin kahtakymmentä. "

    Eipä nuo fiksutkaan naiset vaivaudu paljoakaan satsaamaan aloitusviestiinsä. Olen nyt jonkin aikaa tapaillut nättiä ja erityisen mukavaa naista, mutta senkin aloitusviesti oli tosiaan "moi, haluaisin tietää susta enemmän" eikä mitään muuta.

    Äänestä

"Luulen, että ne kunnolliset miehet, jotka laittavat tuonne ilmoituksensa, löytävät välittömästi kumppanin ja heidän ei tarvitse jäädä roikkumaan kenties kuukausiksi tai vuosiksi tuonne "lihatiskille" kuten oivallisesti treffipalstan nimi kansankielessä kuuluu."

Ei tuo kyllä pidä paikkansa. Kun kunnollinen mies laittaa mielestään hyvin viimeistellyn ilmoituksen niin hän saa vastauksia VAIN jos hänellä on kuva ja hän siinä kuvassa on naisten mielestä hyvännäköinen. Jos TAVIS, sellainen ihan miehen näköinen mutta ei-komea, laittaa täysin fiksunoloisen ilmoituksen niin vastauksia EI tule!
Ei siis S24-naisille riitä se että mies on sisältä kultaa ja kunnollinen fiksu mies. Pitää olla ULKONÄKÖÄ ja mielummin vielä rahaakin paljon!

Ymmärrän kyllä sua mutta samaa kuuleppas miehetkin saa kokea! Aivan samanlaista kohtelua.

Äänestä
  • tuota paasaaminen, että vain miehen ulkonäkö ja varakkuus ovat tärkeitä naisille.
    Itse olen tavallisen näköinen ja tavalliset tulot. Samanlaista kumppania haen, en mitään misteriä enkä kroisosta. semmoiset eivät minua vilkuilisi enkä minä heitä; tasapaino pitää näissä ulkonäkö/raha-asioissa olla.
    enkä ollenkaan usko, että olen ainoa tavismiehistä pitävä tavisnainen.

    Äänestä

kun uusi profiili ilmaantuu etusivulle,niin kaikki reppanat,jotka ovat roikkuneet vuosia treffeissä,iskevät heti tulokkaaseen kiinni,heillä on valmis vastauskin useimmiten jo laadittuna,kopiovat vaan sen suoraan uudelle tulokkaalle,siksi tuntuu siltä,että eivät ole lukeneet profiiliasi.Näistä luusereista ei kannta välittää,saatika vastata heille,vaan odotella ja käydä itse lukemassa ja tutkimassa profiileja.Onnea hakuusi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Y.Pihlaja kirjoitti:

Riitti minulle. Mitä voisin kirjoittaa tälle palstalle mitä tänne ei olisi jo kirjoitettu?! En silti olisi uskonut, että miehet ovat NIIN sivistymättömiä juntteja mitä muut naiset ovat antaneet ymmärtää. Kuvittelin, että ihmisten vaatimustaso on niin korkea, että eivät sen vuoksi löydä seuraa, mutta totuus on vielä synkempi, mitä nämä vuodatukset näillä palstoilla. Kaikki eivät viitsi kirjoittaa omista epämiellyttävistä kokemuksistaan.

Vastauksia kuvattomaan profiiliini tuli kahden vuorokauden aikana kymmeniä, joille jokaiselle vastasin. Vietin koko viikonlopun, tai oikeammin sanottuna tuhlasin, koneen äärellä yrittäen saada kontaktia ja vuoropuhelua muutamien vastaajien kanssa.

Korostan, että minulla ei ollut hurjia vaatimuksia etsimäni kumppanin suhteen, koska ihmissuhteiden rakentaminen ei ole matematiikkaa eikä lomakkeiden vaihtoehtojen rastittamista. Alkututustumiseen riitti mielestäni esittää miehelle sellaiset vaatimukset, että hän on vapaa, hetero, sinkku, leski tai eronnut, iältään minua kolme vuotta nuorempi tai 8 vuotta vanhempi.

Yksikään mies ei pysty kirjoittamaan kahta lausetta pidempää viestiä. Ja entä se ilmaisullinen taso! En tarkoita kielioppia tai kirjoitusvirheitä - niitä teemme kaikki ja se ei ole olennaista.

Vaan mitäs mieltä olette kun mies ei osaa vastata minun pitkiin viesteihini ja kysymyksiini muuta kuin
"joo.mutta onks sulla sitä kuvaa"
"lähetä kuva"
"mua ei vittuakaan kiinnosta sun harrastukset vaan se minkä näkönen oot"

Useampi mies kinusi pelkästään kuvaa. Olisin ymmärtänyt sen, jos heillä itsellään olisi ollut profiilissaan kuva, mutta eipä ollut.

Tuollaisten urpojen kanssa mitä Suomi24-treffikerhon miehet ovat en ikinä halua lähteä treffeille. Kyllä se niin on, että fiksut miehet löytävät seuransa muualta kuin deittipalstoilta - ja deittipalstoille jäävät vain rupusakki, joka ei edes osaa LUKEA. Minulle vastanneet miehet eivät edes olleet lukeneet profiiliani vaan kyselivät asioita, jotka selkeästi olin profiilissani kertonut.

Luulen, että miehille tulee niin paljon vastauksia naisilta, että heillä on kiire postiensa lukemisen ja vastailun kanssa, etteivät he oikein itsekään tiedä mitä ovat hakemassa ja on sitten vara valita kuvien perusteella ne parhaimman näköiset. Minä en halua lähettää kuvaa henkilölle, joka ei ole kiinnostunut minusta muuten eikä edes vaivaudu tutustumaan profiilitekstiini.

Kyllä maailma on muuttunut kaikin tavoin kerskakulttuurin tyyssijaksi. Enpä olisi uskonut, että ihmissuhteetkin on vedetty siihen samaan markkinamaailman sanelemaan rakoon...

Luulen, että ne kunnolliset miehet, jotka laittavat tuonne ilmoituksensa, löytävät välittömästi kumppanin ja heidän ei tarvitse jäädä roikkumaan kenties kuukausiksi tai vuosiksi tuonne "lihatiskille" kuten oivallisesti treffipalstan nimi kansankielessä kuuluu.

On tässä jotain hyvääkin. Tunnen itseni älykkääksi, fiksuksi ja ennen kaikkea hyväksi kirjoittajaksi. Ja minulla on edelleen sydän paikallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu