Olin tänään hampaanpoistossa, pidin harsotaitosta yli poulituntia ja hyytymä peitti aukon kuten ohjeissa lukee. Nyt hyytymä vaan itsestään irtosi, mutta haava ei vuoda. Missään ei sanota mitä sitten tehdään jos hyytymä irtoaa. Ohjeessakin lukee pure harsotaitosta 15-20 min, jotaa poistohaavan päälle syntyy hyytymä ja paraneminen alkaa. Sitten mainitaan ohjeissa varo ettei hyytymä irtoa, mutta ei mitään siitä jos näin käy.
Minulla on antibiottikuuri ja beisiliinikuuri, syystä että leukaluu oli hampaan alta tulehtunut.
Eli miten saan uuden hyytymän suojaksi???????????
Hampaanpoisto ja hyytymä!!!!
6
23523
Vastaukset
- Hätää
Kyllä haava normaalisti paranee. Älä purskuttele suussa mitään tai ime mitään, esim.pillillä. Hyytymä tuskin kokonaan irronnut eli poistokuopassa varmasti on osa hyytymää paikoillaa. Haava paranee parhaiten itsestään eli ei kannata mennä ronkkimaan.
Koko kuoppa ihan valkoinen eli ei ole hyytymää. Tänään ollut kauhea särky, tosin vähän helpottaa jo, alkaa vissiin antibiootti ja benissiliini purra. Mitään en voi kyllä syödä, koska monttu täyttyisi ruuasta. No kyllä sitä pari päivää elää juomallakin.
- tätitäti
se osa joka on valmis irtoamaan, eli kuuluu asiaan, ole huoleti.
TOsiaan, älä kronki äläkä syö mitään näkkileipää =D - myös hampaanpoiston kokenut
Tilanteeni on sama kuin sinulla antibiootteineen kaikkineen. Minäkin olin tällä viikolla hampaanpoistossa, ja hammaslääkäri sanoi tuosta hyytymästä, että se irtoaa sitten kun on itsestään irrotakseen, ja sitten se on "tehtävänsä tehnyt", eli irtoaminen aikanaan kuuluu asiaan. Välillä menee muutama päivä, välillä vähemmän siihen irtoamiseen. Tuo varoitus niissä ohjeissa tarkoittaa sitä, ettei esimerkiksi hammasharjalla vahingossa revi sitä irti ennen aikojaan. Voit siis olla huoleti. Kun haava ei vuoda, se on sen merkki ettei hyytymääkään enää tarvita, ja siksi se irtosikin.
- Nimetön
Multa leikattiin alaviisuri tiistaina, pari päivää turvotti ja normaalisti särki, torstaina menin jo töihin mut illalla alkoi hemmetinmoinen särky johon burana600 ei tehonnut..perjantaina tajusin soittaa mua leikanneelle lekurille. Mut pyydettiin takas hammaslekurille, jossa selvisi että hyytymä oli irronnut.Se oli luultavasti irronnut melkein heti, olin syönyt tai liikkunut liikaa tai jtn..Lääkäri asetti avoinna olevan luun päälle pahanmakuisen sokeripalaa muistuttavan `suojan`, luusärky loppui melkein heti ja on nyt jatkunut tavallisena särkynä, johon buranakin tehoaa...
Eli, jos särky yltyy yhtäkkiä, on se hyytymä luultavasti irronnut, siihen kipuun ei sitten auta mikään särkylääke. Kannattaa olla siis jo varovaisempi leikkauksen jälkeen ettei käy niinkuin mulle..
Nyt on sunnuntai, perjantaina iski flunssa. Nyt on nielu, korva ja `hampaaton`paikkakin vielä kipeä. Taitaa olla kropalle iso rääkki kun flunssakin iski...tää on helvettiä, varsinkin kun en ollut ennen leikkausta yhtään kipeä. Viisuri oli vain järkevä poistaa ettei synny jatkossa tulehduksia.
Tsemppiä muille leikkaukseen menijöille, olkaa rauhallisesti muutama päivä - Anonyymi
Multa poistettiin poskihammas ja älyttömän kipeä yli 2viikkoa. Joka päivä 800 buranaa 3xpäivässä. Kyllä se parenee ilman hyytymääkin on vaan kauemmin kipeä. Kävin viikon jälkeen hammaslääkärillä ja sanoivat vain että voi mennä muutama viikko paranemiseen. No nyt reilu 2viikkoa poistosta ja vielä hieman jomottaa. Pärjään jo ilman buranaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232558- 1351964
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151291Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271133Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089- 961053
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841048