Umpihullujen kokoontumisajot

http://tukiasema.net/keskustelu/show.asp?id=3104&c=16&p=1&pm=1

Jos kuvittelette että teidän puolisonne on jotenkin outo ja vaikea, niin käykääpä ko. osoitteessa katsomassa millaisia turjakkeita ihmiset silmissään sietävät.

Herää vain kysymys: miksi, oi miksi?!
5554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miksi ihmeessä noita naisia pitäisi surkutella tai käyttää heitä jonkinlaisena vertailupohjana sille, että eivät asiat sittenkään "tavallisissa parisuhteissa" niin huonosti ole? Jos nainen elää 20 vuotta "luonnehäiriöisen" kanssa ja tekee tämän kanssa vielä muutaman kersankin (joiden vaikeudet ovat naisen mielestä yksin isän syytä, aivan kuin naisen valinnoilla pysyä miehen kanssa ja tehdä tämän kanssa lapsia ei olisi vaikutusta), niin minusta se vaatii ainakin kaksi "luonnehäiriöistä"...

ja sitten naiset kokoontuvat keskenään taivastelemaan näitä "luonnehäiriöisiä" miehiä ja tukemaan toisiaan, mikä jättää todellisen luonnehäiriön varjoonsa (vai pitäisikö sanoa aurinkoon) ja antaa sille kasvutilaa.

Miksi-kysymykseesi voit etsiä vastausta vaikkapa "misogynistin muotokuvasta".

Äänestä
  • Tiedän naisia,seurusteluaikana hyväksyvät kaikki viat miehessä.Juomisen lyömisen ym..sitten kun ovat menneet naimisiin,alkaa valitus.Vaikka itsekin olen nainen, ottaa päähän kun ovat tietoisesti miehensä valinneet vikoineen.Jopa perässä juosseet.

    Äänestä

  • leena kirjoitti:

    Tiedän naisia,seurusteluaikana hyväksyvät kaikki viat miehessä.Juomisen lyömisen ym..sitten kun ovat menneet naimisiin,alkaa valitus.Vaikka itsekin olen nainen, ottaa päähän kun ovat tietoisesti miehensä valinneet vikoineen.Jopa perässä juosseet.

    Ei, vaan eivät näe niitä ollenkaan.

    Mikään ei ota niin paljon päähän kuin kumppanin yletön haukkuminen ja vastaavasti älytön kehuskelu.

    Äänestä

kantsii aina muistaa se, että itse on kumppaninsa valinnut. Oma moka jos menee mönkään.

Äänestä

opi ymmärtämään ihmisiä. Monet umpihullut eli luonnevikaiset ovat ovelia kusipäitä, joiden todellinen luonto paljastuu vasta kun on jo yhteinen koti pystyssä ynnä muuta mukavaa.

Se mitä en ymmärrä on tietysti se, että miksi sellaisen kanssa pitää olla. Jääkö se alkuaikojen ihmeprinssin/-prinsessan kuva jotenkin puolison alitajuntaan, ja tässä kuvassa kiinni roikkuen hän sietää sitä mörköä joksi hänen kumppaninsa on muuttunut?

Kun maailmassa on niin paljon väkeä kuin on, kenenkään ei ole sivistysvaltiossa pakko olla löylynlyömän kanssa. Mutta en silti lähtisi sättimään ja haukkumaan niitä jotka ovat. Jotain heidänkin päässään on vialla, mutta ei se syyllistämällä parane.

Ihmetellä silti voi, aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auvo kirjoitti:

http://tukiasema.net/keskustelu/show.asp?id=3104&c=16&p=1&pm=1

Jos kuvittelette että teidän puolisonne on jotenkin outo ja vaikea, niin käykääpä ko. osoitteessa katsomassa millaisia turjakkeita ihmiset silmissään sietävät.

Herää vain kysymys: miksi, oi miksi?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu