Kuulutko profiillin?

Nyt on Vantaalla kartoitettu pitkäaikaistyöttömän profiili. On kaksi ryhmää, jotka työllistyvät huonosti.

ryhmä 1: "He ovat usein yli 55-vuotiaita, naisia ja ammatiltaan toimihenkilöitä. "

ryhmä 2: "35–54-vuotiaat kouluttamattomat miehet, jotka joutuvat toistuvasti palaamaan työttömyysturvan varaan." "...tyypillinen vantaalainen toistuvasti työtön kuvaillaan keski-ikäiseksi, moniongelmaiseksi duunarimieheksi, joskin ryhmään kuuluu monia, jotka eivät muottiin mahdu."

Mahdutko sinä muottiin? Vai kuulutko johonkin muuhun ryhmään? Itse olen akateemisesti koulutettu 30-vuotias mies, täysraitis ja pitkäaikaistyötön, mutta toisaalta en kyllä Vantaalla asukaan.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Toistuvasti työttömät vaarassa syrjäytyä työelämästä/1135229710742
5402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ole otettu mukaan näitä
somaliasta tulleita,
jotka ovat tulleet nimenomaan
poistaman työttömyyttä:))))))))))))))

Äänestä

Olen 52v nainen, kuulun sellaiseen luokitukseen työkkärissä kuin:
- alempi toimihenkilö.

Kohta olen moniongelmainen, tästä höykytyksestä ei ihan järkevänä pois selviä.
Eräänä päivänä huomasin yhden jutun itsessäni:
En naura oikeastaan koskaan enää. Naamani on juuttunut omituiseen vinoon muotoon.
Sen voisi sanoa suomeksi että naamani on v***n muotoinen, koko ajan.
Nuorempana, silloin kun elämä oli henkisesti ja taloudellisesti helpompaa, hymyilin.Oikeesti.
Joskus oikein yritän saada naamalle jonkin loisteen, niin kummallinen jäykkä irvistys siitä tulee, teennäinen hymy.
Saamari.

Äänestä

"Mahdutko sinä muottiin?" Vai kuulutko johonkin muuhun ryhmään?

Kuulun ryhmään koulutetut, yksinelävät, hiljaiset, tunnolliset ja täydellisyyteen pyrkivät naiset. Työttömyys on aiheuttanut masennusta, arvottomuuden tunnetta ja itseluottamukseni on romahtanut... Ikääkin on 15-vuotta enemmän, kuin huolitellusta ja urheilullisesta olemuksestani voisi päätellä. Ahkeruuttani en pääse näyttämään, koska työnantajat päättelevät kaiken heille tarpeellisen katkonaisesta työhistoriastani.

Äänestä

En viitsi lukea tuota povareiden sontasiionia nimeltään Helsingin Sanomat, koska tiedän tasan tarkkaan sen, mitä siellä kirjoitetaan työttömistä ja yleensä ottaen sellaisista asioista, joista tämän maan rikas väestönosa voi tavalla tai toisella hyötyä. Sama koskenee Vantaan kaupungin teettämään "tutkimusta" työttömistä - noista reppanoista alkoholisteista.

Vastaanpa nyt kuitenkin tähän aloitukseen ja esitän oman kysymykseni: Miten tämä poliittisesti tarkoituksenhakuiset tutkimukset poikkeavat vaikkapa 90-luvun puolivälin EU-äänestyksestä? Tuolloinhan sama porvareiden sontasiioni julisti isoon ääneen, jotta tyypillinen EU-vastustaja on kouluttamaton, sikafarmari Pohjanmaalta. Samaan aikaan Helsingistä löytyi useita kaupunginosia, joissa selkeästi EU-jäsenyyden vastustajat olivat niskanpäällä. Kannattaa oppia siis erottamaan poliittinen vaikuttaminen ja Hesaristahan se jo tiedetään, kenen asialla se on.

Aivan liian moni työtön kuitenkin tilaa Hesaria, joka on minulle ainakin täys arvoitus. Työttömien ja vähäosaisten pitäisi alkaa järjestäytymään tässä maassa ja yksi askel sitä kohti voisi olla yhteisen foorumin perustaminen ja siihen liittyen asiallisen tiedonjakaminen esim. lehden kautta, mikä estää tällaisen Hesarin ja rikkaiden levittämän misinformaation. Pidemmällä aikavälillä kerätyillä rahoilla voisi palkata pari tutkijaa ja tehdä "vastatutkimusta" porvarillisen median vastapainoksi. Itse olen jo aikoja sitten sulkenut "tietoisuuteni" tältä paskalta ja olo helpotti sen jälkeen kummasti. Suosittelen samaa muillekin työttömille.

Äänestä
  • Olen pian 50 v. ja tehnyt kaikenlaista
    hommaa yo-koulutuksella. Viimeksi vaihdoin
    työpaikkaa vuosi sitten. Avoimin mielin
    kannattaa kokeilla uusiakin aloja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryhmä muut kirjoitti:

Nyt on Vantaalla kartoitettu pitkäaikaistyöttömän profiili. On kaksi ryhmää, jotka työllistyvät huonosti.

ryhmä 1: "He ovat usein yli 55-vuotiaita, naisia ja ammatiltaan toimihenkilöitä. "

ryhmä 2: "35–54-vuotiaat kouluttamattomat miehet, jotka joutuvat toistuvasti palaamaan työttömyysturvan varaan." "...tyypillinen vantaalainen toistuvasti työtön kuvaillaan keski-ikäiseksi, moniongelmaiseksi duunarimieheksi, joskin ryhmään kuuluu monia, jotka eivät muottiin mahdu."

Mahdutko sinä muottiin? Vai kuulutko johonkin muuhun ryhmään? Itse olen akateemisesti koulutettu 30-vuotias mies, täysraitis ja pitkäaikaistyötön, mutta toisaalta en kyllä Vantaalla asukaan.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Toistuvasti työttömät vaarassa syrjäytyä työelämästä/1135229710742

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu