avioero ja ositussopimus, jossa asianosaiset ovat sopineet kahden 50/50 omistamansa asunto-osakkeen siirroista toinen toiselle ja toinen toiselle. Arvokkaamman asunnon saavapuoliso ottaa jäljellä olevan pankkilainan yksin maksettavakseen.
Muu omaisuus menee tasan ja sen jaosta on sovittu ja huolehdittu.
Pitääk verottajalle ilmoittaa jotain?
Pankissa jossa osakekirjat ovat, sanottiin ettei varainsiirtoveroa tms mene.
Muu omaisuus menee tasan ja sen jaosta on sovittu ja huolehdittu.
Pitääk verottajalle ilmoittaa jotain?
Pankissa jossa osakekirjat ovat, sanottiin ettei varainsiirtoveroa tms mene.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jäljellä oleva laina on saman suuruinen kuin asuntojen hinnan erotus.
Mikäli kysymys koskee varainsiirtoveroa, sitä maksetaan "pesän ulkopuolisista" varoista, eli jos otetaan uutta lainaa tasingon maksuun.
Mikäli vaan jaetaan omaisuutta, varainsiirtoveroa ei mene. Myöskään pääomaveroa ei mene osituksessa (ja edelleen asuntoa myytäessä katsotaan omistuksen alkaneen asunnon ositusta edeltävästä myyntihetkestä ja asumisen katsotaan alkaneen siitä, milloin nykyinen asukas ryhtyi käyttämään sitä asuntonaan - eli kun kummastakin 2 vuotta kulunut, saa asunnon myydä edelleen ilman myyntivoiton pääomaveroa).