Kammoan luonnostaan makeaa ja leivonnaisia. Tunnen ruoka-aineiden maailman. Tiedän mitä ihmisen pitää syödä. Juon päivittäin pari litraa vettä. Vältän turhia mahantäytteitä, kuten perunaa ja makaronia. Elän Etelä-Euroopan rytmissä, aamiainen, välipala ja illalla kunnon päivällinen. Käytän paljon öljyjä ja korvaan suolaa mausteilla. Ruisleivälle en ole levittänyt rasvaa kohta 10 vuoteen. Sokeria en tarvitse mihinkään. Vihanneksia, marjoja ja hedelmiä syön tarvittavat puoli kiloa päivässä. Nappaan kalaöljykapseleita. Kittaan pari mukillista vihreää teetä.
Kaikki olisi siis erinomaisen hyvin, ellen kuluttaisi viittäkymmentä alkoholiannosta viikossa.
Sillä saa muutamassa vuodessa ylimääräisen mutta pysyvän renkaan.
En suosittele.
Kaikki olisi siis erinomaisen hyvin, ellen kuluttaisi viittäkymmentä alkoholiannosta viikossa.
Sillä saa muutamassa vuodessa ylimääräisen mutta pysyvän renkaan.
En suosittele.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Just se tavallinen tarina niin. Ei alkoholi ole huume eipä. On koukuttanut minutkin aika pahasti.
Silloin kun en käytä alkoholia, niin syömisvimmakin pysyy jotenkin kurissa.
Heti kun ottaa yhdenkin annoksen alkoholia niin makeanhimo ja suolasenhimo ja muu mässäilyntarve iskee. Elimistö tarvitsee rakennusaineita korjatakseen alkoholin aiheuttamia vaurioita.
Polttelin alkoholin korvikkeena pilveä noin vuoden. Laihduin 14 kiloa. Mutta sitten se pilven poltto alkoi masentaa, latistaa ja laiskistuttaa. Joten jouduin lopettamaan sen.
No siitä ei sen kummempaa seurannut kuin, että nyt taas naukkailen kuningas alkoholia taas silloin tällöin. Yleiskunto ja kroppa alkaa taas rapistua ja painoakin on tullut 3 kiloa lisää.
Kai sitä pitää taas kohta siirtyä kevyempään päihteeseen. Voi alkaa taas terveellisen ituhippi elämäntyylin ja kuntoilun.
Ehkä tämä toinen kerta saa minut irti kuningas alkoholista ja pilvenpoltostakin voisi sitten taas luopua eikä palaisi enää takaisin alkoholiin.
Voi kun pääsisi tästäkin päihdekierteestä.
Kuulostipa tutulta tuo viestisi. Nyt, jälleen laihdutuksen aloittaneena olen ollut useamman päivän ilman olutta/viiniä. En hypi vielä tasajalkaa, mutta jostain syystä on olo, että jospa nyt onnistuisin. Viikonloppu on edessä, se tietää sitä, että tulee otettua alkoholia, mutta jos edes viikot pystyisi olemaan ilman, niin olisihan sekin jo alku. Painoa pitäisi kuitenkin saada pois 15-20 kg.
miksi (ainakin osalle ihmisistä) max 1-2 annoksen nauttiminen päivässä on niin vaikeaa. Niin monta kertaa sitä on tullut yritettyä, mutta paljon 'helpompaa' on olla kokonaan ilman.
Kai sitä on niin riippuvainen kaikesta ettei löydä kohtuutta ollenkaan.
Kalja vain on niin hyvää, ja sitten kun on sen yhden juonut niin liian helposti katoaa estot, otetaan toinen,kolmas, vielä yksi, ja sitten ollaankin vasta aamulla kotona... Onneksi juon harvoin, mutta kun juon niin juon koko illan ja yön. Sille ei vain voi mitään. Pilveä olisi toki helpompi polttaa, siitä ei tule krapulaa ym mutta siihen en enään rahaa pistä. Ja alkoholi kun on laillistakin niin ei ole pelkoa että menettäisin työpaikan ym.