Ostin Opel Calibran, ja ajelin autolla 200 - 300 km. Nyt auto sitten hajosi, männässä reikä ja öljyrengas paskana ainakin, ei kuulemma ihan pienessä hetkessä tuollainen ongelma tule. Myyjä sanoi tehneensä konerempan just ennen myyntiä.. "kansi koneistettu, kaikki tiivisteet laitettu, uudet venttiilit jne.. jakohihna ja vesipumppu" tuttu autonero sanoi että jos tuollainen koneremppa tehdään ni huomataan kyllä nuokin viat melko hyvin.... auto on nyt korjaamolla ja saa nähä millanen pommi sieltä tulee... kannattaako ottaa kuluttajansuojaviranomaiseen yhteyttä vai mikä on homman nimi? auto kumminkin maksoi 4 tuhatta euroa...
Ostin valmiiksi rikkinäisen auton
18
4271
Vastaukset
- pertti slayer
siis myyjä sanoi ja vakuutti että auto on täysin kunnossa..
- The Rat
Yksityinen myyjä? Unohda koko juttu. Saattaa maksaa, jos on hyvällä päällä, mutta mitään velvoitetta ei ole.
Jos liikkeestä ostit, niin sitten tilanne on täysin eri...
Käytetty kannattaakin yleensä ostaa liikkeestä, vaikka ovatkin vähän kalliimpia. Niillä kun on vastuu myymistään tuotteista. :) - maksakoon viulut
jos kerran remppa tehty niin ei voi hajota heti tai korjaus on epäonnistunut jolloin korjaamolla tai myyjällä on vastuu.
- myös mä
Joo et ole ainoa, minä ostin paskan myös, vittu! ikinä en osta autoa yksityiseltä, en ikinä.
- xxx-xx
Samoja paskoja ne liikkeet myy, pistävät vain hintaan vähän välityslisää, sillähän ne autoliikkeet elävät.
Itse olen ostanut sekä yksityiseltä että joskus liikkeestä, ja en mitään eroa ole nähnyt, totta kai autoon pitää tutustua ennen ostoa, vaikka sitä myisi kuka.
Ihan sama kuin asunnon ostossa, ei se kohde siitä muuksi muutu vaikka sitä välittäisi presidentti. - että..
xxx-xx kirjoitti:
Samoja paskoja ne liikkeet myy, pistävät vain hintaan vähän välityslisää, sillähän ne autoliikkeet elävät.
Itse olen ostanut sekä yksityiseltä että joskus liikkeestä, ja en mitään eroa ole nähnyt, totta kai autoon pitää tutustua ennen ostoa, vaikka sitä myisi kuka.
Ihan sama kuin asunnon ostossa, ei se kohde siitä muuksi muutu vaikka sitä välittäisi presidentti.Liikkeellä on virhevastuu myymästään (käytetystäkin) autosta, toisin kuin yksityisellä. Käytännössä kaikki viat, joita autossa puolen vuoden sisällä ostohetkestä ilmenevät, eivätkä ole olleet ostajan tiedossa myyntihetkellä tai johdu normaalista kulumisesta, menevät myyjäliikkeen piikkiin. Liikkeen ja yksityisen väliseen kaupankäyntiin sovelletaan kuluttajasuojalakia ja siihen voi aina vedota riitatilanteissa.
Yksityiseltä sen sijaan kun ostat, niin auto myydään sellaisena kuin on (ellei erikseen jotain sovita), ja myyjän vastuu auton vioista häviää siinä vaiheessa kun auto vaihtaa omistajaa. - jooo...
että.. kirjoitti:
Liikkeellä on virhevastuu myymästään (käytetystäkin) autosta, toisin kuin yksityisellä. Käytännössä kaikki viat, joita autossa puolen vuoden sisällä ostohetkestä ilmenevät, eivätkä ole olleet ostajan tiedossa myyntihetkellä tai johdu normaalista kulumisesta, menevät myyjäliikkeen piikkiin. Liikkeen ja yksityisen väliseen kaupankäyntiin sovelletaan kuluttajasuojalakia ja siihen voi aina vedota riitatilanteissa.
Yksityiseltä sen sijaan kun ostat, niin auto myydään sellaisena kuin on (ellei erikseen jotain sovita), ja myyjän vastuu auton vioista häviää siinä vaiheessa kun auto vaihtaa omistajaa.Voi olla että jollain yli 15 000 euron autolla jokin "virhetakuun tapainen" onkin. Mutta jos puhutaan nyt ihan vanhoista ritsoista, niin et sä kyllä pesoakaan saa, jos sen ajat liikkeestä ulos ja huomaat kuukauden päästä konerempan olevan edessä.
Jos joku muuta väittää, niin tästä lähin ostan sitten autoni aina jopparilta sillä tonnilla, ja ajaelen hänen "turvaamana" puoli vuotta vailla huolen häivää!
- juha "watt" tolvanen
valmiiks rikkinäisen menit ostaan? Ei kyllä ole mitään tsäännssiä saada kauppaa purettua jos yksityiseltä ostit. Liikkeen kanssa sentään voisi yrittää tapella, koska jokainen tsäännsi on mahdollisuus.
- Pertti Slayer
myyjä (yksityinen) oli tehnyt konerempat juuri ennen myyntiä. Venttiili on osunut mäntään joka on tehnyt tämän reijän joka hajoitti moottorin. Tekstiviesteissä on kyllä että hän on tehnyt ko. rempat jne. että auttaako ne jos tässä lähdettäisiin vaikka raastupaan...?
- Runontaja
Pertti Slayer kirjoitti:
myyjä (yksityinen) oli tehnyt konerempat juuri ennen myyntiä. Venttiili on osunut mäntään joka on tehnyt tämän reijän joka hajoitti moottorin. Tekstiviesteissä on kyllä että hän on tehnyt ko. rempat jne. että auttaako ne jos tässä lähdettäisiin vaikka raastupaan...?
kunnan oikeusaputoimistolta.
Sain käsityksen, että myyjä oli tehnyt sen koneremontin.
Kun mäntän osuu venttiili, on jako poskellaan. Ihme, että toimi niinkin pitkään.
Korjaamo kertoo oliko koneeseen tehty remppa vai ei kun kysyt.
Pyydä selvitys koneen vioista kirjallisena, aivan varmuuden vuoksi jos oikeusaputoimisto näyttää vihreää valoa. - Runontaja
Runontaja kirjoitti:
kunnan oikeusaputoimistolta.
Sain käsityksen, että myyjä oli tehnyt sen koneremontin.
Kun mäntän osuu venttiili, on jako poskellaan. Ihme, että toimi niinkin pitkään.
Korjaamo kertoo oliko koneeseen tehty remppa vai ei kun kysyt.
Pyydä selvitys koneen vioista kirjallisena, aivan varmuuden vuoksi jos oikeusaputoimisto näyttää vihreää valoa.raastuvan suuntaan
- jokumuu
Pertti Slayer kirjoitti:
myyjä (yksityinen) oli tehnyt konerempat juuri ennen myyntiä. Venttiili on osunut mäntään joka on tehnyt tämän reijän joka hajoitti moottorin. Tekstiviesteissä on kyllä että hän on tehnyt ko. rempat jne. että auttaako ne jos tässä lähdettäisiin vaikka raastupaan...?
Remontin tekijä on luultavasti kiristänyt jakohihnan väärin, jolloin se on jonkin ajan päästä hypännyt ja tuhonnut paikat.
Jos työn olisi tehnyt virallinen korjaamo, heillä olisi vastuu hajoamisesta. Yksityishenkilön tekemästä tee-se-itse-rempasta taas ei vastaa kukaan.
Parasta siis vain alkaa katsella sopivaa vaihtomoottoria, onneksi vanhan Opelin tapauksessa ne eivät ole hinnalla pilattuja. Toivottavasti et kumminkaan ostanut autoa lainarahalla.
- just joo.......
Missään nimessä ei kannata ostaa autoa, johon tee-se-itse-mies on juuri tehnyt koneremontin...
Muutenkin nää tyypit ketkä autoa myydessään laittaa listää mitä kaikkea on korjattu ja nyt mukamas loistokunnossa... Älä koske pitkällä tikullakaan. Hän on korjannut ne itse eikä tule pysymään kasassa. - asianajaja-54
Voit yrittää asiaa sovitella myyjän kanssa.
Mutta kuluttaja-asiamiehestä ei ole apua.
Yksityisten välisissä kaupoissa riidat ratkaisee AINA käräjäoikeus!
Voit itse miettiä onko kannattavaa lähteä käräjöimään asiasta. Kuluja tulee keississä jo nopeasti enemmän kuin tuo autosi arvo on.
Ota huomioon, korjaaja on voinut olla tietämätön "tumpelo" aivan oikeastikkin. Tai sitten myyjä voi väittää että itse olet ko. Rikkinäiset osat jostain hommannut jne jne.
Se on sinun sanasi hänen sanaansa vastaan, jolloin 99% tämän kaltaisista tapauksista kantaja häviää jutun. - Anonyymi
Mä ostin auton
- Anonyymi
Calibrat ruostuneet pois, olisivat vieläkin hyvännäköisiä ja kulkevia, mutta huono laatu ainakin pelleissä.
- Anonyymi
Kyllä sitä opelin II-laatua löytyy niistä muualtakin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658