Paperimiehille suuri kertakorvaus?

Kuulin vaimon serkulta joka on paperiliitossa joku luottamusmies että he ovat saamassa jopa 5000 euron kertakorvauksen seuraavan sopimuksen yhteydessä. Tälläiset korvaukset ei ole nykypäivää, eiköhän tämä ole se viimeinen niitti joka vie koneet täältä Suomesta? ahneella on paskainen loppu.
121756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Älä usko "vaimon serkkua". Oliko viikonloppu ja vaimon serkku vähän hiprakassa. Tai sitten se oli nähnyt unta.

Äänestä

Kyseessä olisi vähän sellainen "tapporaha" minkä varsinaiset paperimiehet saisi kun luovuttaisi siivoojat, trukkikuskit, porttivahdit ja muut vastaavat kapitalismin alttarille uhrattavaksi, eli ulkoistettavaksi. Solidaarisuuden aika on ohi, kaikki on uhrattavissa oman edun takia.

Äänestä
  • kannattaa lopettaa tuollaiset jutut alkuunsa,tiedän 100%:sen varmasti,että huhu ei ole totta ja sellaisista rahoista ei ole edes keskusteltu koska vasta syyskuun lopulla päätetään mitä seuraavalla sopimuskierroksella tavoitellaan.

    Äänestä

Ihmetyttää todella mistä ja mikä on näiden kirjoittajien motiivi? Et varmasti ole mikään metallialan työntekijä... Epäilen eniten jotain muuta katkeruutta koko alaa kohtaan ja keinoja sen pilaannuttamiseen.

Äänestä
  • niin, paperin alkupään ketjun miehiä taitaa olla - eli metsänomistaja.

    Äänestä

Kyllä.. ja Elvis sopi tämän korvauksen yhdessä Stalinin kanssa.

Äänestä

Oikein. kyllä paperimiehet ansaitsevat tuon korotuksen.Juuri nämä paperimiehethän pitävät maan nimeltä Suomi pystyssä.

Äänestä

Kyllä tämän suuruusluokan palkkio on tulossa, ainakin isommille tehtaille.

Äänestä
  • Mutta ei taida olla totuuden kanssa mitään tekemistä.

    Äänestä

isän siskon kaiman kummi kertoi,että korotus on 10000€ ja tämä on tosi.

Äänestä

Paperimiehet, menettivät edellisellä sopimuskierroksella, tuon 500€:a. Mikäli työnantaja haluaa pikaista sopimusta, niin kohtuushan olisi, että työnantaja myös korvaisi aiheuttamansa tappion paperimiehille. Tietenkään, tuo 5000€ ei ole koko menetys, jos ottaa huomioon vielä tulospalkkiot ym. mutta kohtuullinen vastaantulo kumminkin. Jäädäänpä odottelemaan, saavatko paperiliittolaiset aikaisen sopimuksen, vai siirtyykö sopimuksen teko ensi kesälle.

Äänestä
  • Viime sopimuskaudella menetin 6500e ,olen kuullut veljeni vaimon pikkupojalta kun hän oli sirkuksessa pelleltä kuullut että' papmies saa vihdoinkin vaimoltaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katkera metallimies kirjoitti:

Kuulin vaimon serkulta joka on paperiliitossa joku luottamusmies että he ovat saamassa jopa 5000 euron kertakorvauksen seuraavan sopimuksen yhteydessä. Tälläiset korvaukset ei ole nykypäivää, eiköhän tämä ole se viimeinen niitti joka vie koneet täältä Suomesta? ahneella on paskainen loppu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu