Mielestäni sinkkuuteen/kokemattomuuteen on aina syy, jokainen miettiköön mielessään mikä syynä on omalla kohdalla. Mahdollisia syitä voivat olla poikkeava ulkonäkö tai esim. huomattava ylipaino, joka karkottaa vastakkaisen sukupuolen kiinnostuksen. Usein syy sinkkuuteen ei löydy kuitenkaan ulkonäöstä. Etenkin nuoret ihmiset saattavat olla haluttomia sitoutumaan. Niiden kohdalla (useimmat ihmiset) jotka kuitenkin haluaisivat löytää suhteen syy on usein henkinen.
Oma asenne on yksinkertaisesti liian negatiivinen, ajatellaan etten kuitenkaan löydä ketään tai kelpaa kenellekään. Tai ei nähdä kumppanin löytämisen eteen tarpeeksi vaivaa, oveltahan ei kukaan tule hakemaan. Itse tunnen muutamia kolme-neljäkymppisiä ikisunkkuna ja heillä este kumppanin löytämiseen on yksinomaan henkinen. Itseluottamus ja asenne eivät ole kohdallaan. Tai on ollut niin kauan seurustelematta tai käymättä treffeillä, että on kokonaan unohtanut ihmissuhdetaidot.
Yksi ryhmä on tietenkin pari-kolmekumppiset täysin kokemattomat miehet, joita olen myös tuntenut useita. Heillä on yksi yhteinen tekijä, ja se on herkkyys ja ylianalyyttisyys. Myös ujous ja itsetunto-ongelmat liittyvät asiaan. Nämä miehet analysoivat joka asiaa niin paljon, etteivät saa mitään aikaiseksi. Pahinta on, jos suhtautuminen naisiin muuttuu negatiiviseksi.
Eli kirjoituksen pointti oli se, että kyllä sinkkuuteen syy löytyy. Itse olin aikoinani todella ahdistunut, kun olin kokematon eikä ollut poikaystävää. Tein asialle jotain, aloin käymään nettitreffeillä ja nyt olen seurustellut jo puoli vuotta.
Oma asenne on yksinkertaisesti liian negatiivinen, ajatellaan etten kuitenkaan löydä ketään tai kelpaa kenellekään. Tai ei nähdä kumppanin löytämisen eteen tarpeeksi vaivaa, oveltahan ei kukaan tule hakemaan. Itse tunnen muutamia kolme-neljäkymppisiä ikisunkkuna ja heillä este kumppanin löytämiseen on yksinomaan henkinen. Itseluottamus ja asenne eivät ole kohdallaan. Tai on ollut niin kauan seurustelematta tai käymättä treffeillä, että on kokonaan unohtanut ihmissuhdetaidot.
Yksi ryhmä on tietenkin pari-kolmekumppiset täysin kokemattomat miehet, joita olen myös tuntenut useita. Heillä on yksi yhteinen tekijä, ja se on herkkyys ja ylianalyyttisyys. Myös ujous ja itsetunto-ongelmat liittyvät asiaan. Nämä miehet analysoivat joka asiaa niin paljon, etteivät saa mitään aikaiseksi. Pahinta on, jos suhtautuminen naisiin muuttuu negatiiviseksi.
Eli kirjoituksen pointti oli se, että kyllä sinkkuuteen syy löytyy. Itse olin aikoinani todella ahdistunut, kun olin kokematon eikä ollut poikaystävää. Tein asialle jotain, aloin käymään nettitreffeillä ja nyt olen seurustellut jo puoli vuotta.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ooonko odottanu turhaan.Eikö ovelta haetakkaan? 30v ikisunkku.
Mitäs sanot niistä, jotka vain eivät ole löytäneet ketään sopivaa? Vai oliko pointtisi nimenomaan se, että kyllä ihan varmasti joku löytyy, kunhan vaatimuksia alennetaan minimiin ja otetaan suuremmin miettimättä se, joka vain huolii?
No, mitäpä kaksikymppiseltä voisi odottaakaan? Ihanteita on vielä jäljellä moneksi vuodeksi, mielipiteet ovat järeitä, vaikkeivät perustuisikaan mihinkään, ja kaikki elämänkokemus on peräisin lapsuudesta ja teini-iästä. :D
Tottakai sinkkuuteen on syy. Parisuhteeseenkin on syy. Elämään ylipäätään on syy. Ei sinkkuus ole mikään poikkeustila, Suomessa on noin miljoona yksin asuvaa. Kasva vielä, tyttöseni.
Et ajatellut asiaa ihan loppuun asti. Se mitä pidät syynä, voikin olla seuraus. Sanot, että huomattava ylipaino voi karkottaa vastakkaisen sukupuolen kiinnostuksen ja olen nähnyt käytännössä, että niin usein on. En pidä kuitenkaan ylipainoa syynä siihen, että ylipainoinen henkilö on sinkku. Pidän ihmisten pinnallisuutta syynä ja ylipainoisen henkilön sinkkuutta seurauksena.
Kyllä syitä löytyy, mutta ei aina sieltä, mistä niitä etsii.
eihän itsessään ikinä mitään vikaa ole. ollaanpa realisteja: kuka HALUAA ylipainoisen kumppanin? ei näitä juttuja voi muuttaa, vain ihmiset muuttuvat. laihduttaa voi, mutta miljardien ihmisten sisäänrakennettujen kauneusihanteiden muuttaminen on mahdotonta.
Ei vääryys tule siitä enempää oikeaksi, vaikka miljardi ihmistä olisi sitä mieltä, että se on oikein. Seurauksesta ei myöskään tule syy, vaikka enemmistön mielestä vika olisikin muualla kuin heissä itsessään.
Olen ylipainoinen mies ja tyytyväinen siihen, millainen olen. En sano, että pinnallisten ihmisten tarvitsisi muuttua, en usko, että heistä olisi siihen. Olen mitä olen ja olen sellainen yksin, totuudesta en luovu, vaikka enemmistö onkin väärässä.
Pinnallisuus on syy, ylipainoisen sinkkuus on seuraus. Minä en arvioi ihmisten ulkonäköä, joten en koskaan sano, että syy on minussa ja minun pitäisi muuttua. En koskaan myy itseäni teille.
pinnallista jos sisäänrakennettu evoluution tuloksena syntynyt aivokemia ei lämpene lihaville ihmisille. ei toista ihmistä voi syyttää pinnallisuudesta jos ulkonäkösi ei sytytä häntä. eikä siinä ole mitään väärää.
Eli siinä ei ole mitään väärää, jos mies vehtaa yhtä aikaa kymmenen naisen kanssa ja panee monta lasta alulle. Suvunjatkaminen on niin luonnollista ja miehen tehtävä on siittää mahdollisimman monta yksilöä. Pettävissä miehissä ei ole mitään vikaa, he vain toteuttavat luontonsa kutsua.
Kaikkea voidaan selitellä biologialla ja tarkoitushakuisesti etsimällä löytyy helppoja "selityksiä", jotka poistavat oman vastuun. Orjan ei tarvitse välittää, ruoskiminen kun on luonnonlaki.
Pinnallistahan se on, jos valikoit seurustelukumppanisi ulkonäön perusteella. Mitä muuta se on? Kun tuijotat pintaa, se on pinnallista. Noinhan se suomen kielessä on, turha sitä on yrittää kierrellä ja kaarrella.
Ihan saman evoluution tuloksena ovat syntyneet ne kansat, joiden keskuudessa pullukka on hot! Eikä ole kauaa siitä, kun tilanne oli sama omassakin kultturissamme. Ei taida olla ihan pelkästää evoluutiosta kyse.
että ylipainoinen ei kelpaa. Ei eläimetkään parittele sairaiden tai heikkojen yksilöiden kanssa.
Kun sinut heitettäisiin luonnon armoille, nähtäisiin hyvin pian, miten sairas ja heikko olet. Voit yrittää oikeuttaa mitä tahansa sillä, että olet eläin, mutta olet silti ihminen niissä asioissa, joissa siitä on sinulle etua. Olet kehittynyt evoluution kautta eläimestä, joten sinulla on mahdollisuus tehdä valintoja, joita eläimillä ei ole.
Älä ajattele alapäälläsi, käytä aivojasi.
ihmisiä ohjaa nämä eläimelliset vaistot kun sitä paria etsitään, halusit sitä tai et ja tämä on tutkimallakin todistettu.
mitä ajattelee pinnallinen ulkonäköä tuijottava sinkku siinä kohtaa kun hyvnäköinen tyhjäpää vanhenee ja oletkin sen kanssa naimisissa?? jokainen meistä kuitenkin vanhenee ulkokuori muuttuu enemmän tai vähemmän miellyttäväksi. vaihdetaanko siis uutta tilalle??
siis voisin enemmänkin väittää että sinkkuna valitsen mieheni mieluummin sen mukaan mitä sillä liikkuu päässä jos siellä nupissa ei todellakaan muuta liiku kuin punttisali vuorot, paljonko nousee penkistä ja proteiinijuomat niin lähtöpassit saa. se miksi ne lihavatkin on lihavia siihen on taas oma syynsä.
ylipainosta puhuminen antaa lähinnä sen kuvan että kaikki joilla on ylipainoa edes muutama kilo on siis diskattavissa ne on hirveitä läskejä ja selluliittipalloja karmeita sohvaperunoita. menkää nyt jumankauta itteenne ihmiset ja kelatkaa sitä asiaa omalta kohdaltanne. jos täytyy näyttää siltä kuin huippumallit niin vähän on väärä käsite kauneudesta vahinko vaan että jonain päivänä herää ja katsoo peiliin eikä se naama olekkaan enää niin hyvä ja kropallekin on jotain tapahtunut että ketjun aloittaja voisi mennä pikkasen vielä kasvamaan sinne mamman helmoihin ja miettiimään asioita ja kun ne lötyy tule uudestaan.
naisista eivätkä naiset ole sitä käsitystä koskaan yrittäneet muuttaa
Minulla on sama juttu, ja totta tosiaan, naiset eivät edes yritä todistaa toisin. Olisiko syynä se että naiset eivät kykene muuttamaan negatiivista käsitystä heistä, koska sille käsitykselle on ihan OIKEASTI SYYTÄ!?!?!?!?
Minä vaan kysyn.
Esimerkiksi ystävinä naisia? Minulla on paljon naisystäviä, siis VAIN ystäviä. Mukavia, herkkiä ja kivoja tyttöjä, aika kaukana noista kuvauksista mitä sinä ja kaltaisesi täällä heittelette.
Vika on teissä itsessänne, ei naisissa. Koettakaa nyt joskus se hyväksyä, ihan oikeasti.
Epäilemättä en ole täydellinen mutta haluaisin todella tietää mikä minussa on vikana?
niin se tarkoittaa että sinun todellisuudentajusi on pahasti häiriintynyt.
Ja edelleen jos esimerkiksi kuvittelet että olet sinkku sen takia että naiset ovat niin huonoja, niin se tarkoittaa että harhaisesti kuvittelet että kaikki muut ovat väärässä ja sinä oikeassa. Että kaikki muut ovat huonoja ja sinä hyvä.
Omassa persoonallisuudessa on jotain vikana, mikäli pystyy leimaamaan kokonaisen sukupuolen huonoksi. Mietipä sitä hieman.
Lääkäri saattaa auttaa.
Tietty aina on olemassa joku syy siihen miksi jostakin tulee masentunut, alkoholisti, ikisinkku, kokematon, koulu/työpaikkakiusattu, köyhä, työtön tai jotain muuta.
Kirjoituksessa oli mielestäni kovin negatiivinen asenne muita ihmisiä kohtaan, joten ei se ainakaan näytä olevan este seurustelulle.
Mikä nyt oli varsinainen jutun järjellinen pointtisi? Ihan kuin purkaisit sinkku kavereistasi johtuvaa pahaa oloa tänne syyllistelemällä muita sinkkuja?
"Kirjoituksessa oli mielestäni kovin negatiivinen asenne muita ihmisiä kohtaan, joten ei se ainakaan näytä olevan este seurustelulle."
Hyvä pointti. Juuri tuossa on aloitusviestien kaltaisten kirjoitusten suurin ongelma. Jos kaikki ihmisten viat estäisivät seurustelun, kukaan ei koskaan seurustelisi kenenkään kanssa. Silti toiset viat nähdään puutteina, toisia ei nähdä. On aina helppo etsiä sinkkuuden syytä sinkusta itsestään, mutta ei pitäisi unohtaa, että arvioijatkin ovat erehtyväisiä ihmisiä. Useimmat ihmiset arvostavat toisissa enemmän keskiarvoa lähellä olevaa kuin mitään keskiarvosta paljon poikkeavaa. Erilaisuus on monen mielestä rikkautta, jos erilainen on samanlainen kuin muutkin.
Sinkkuus ei ole sairaus, epäterveessä lutkamaisessa parisuhteessa roikkuminen sen sijaan on.
Lopeta se cosmon lukeminen ja ala sinäkin ajattelemaan omilla aivoillasi.
Muistakaas nyt, että kirjoittaja (ap) on kahdenkymmenen. Kyllä se siitä kasvaa. Naiivius kuuluu nuoruuteen.
ihanko puolivuotta jo seurustellut! Kyllä se niin on ettei ole meriitti eikä mikään seurustella puoltavuotta tai saada kumppania jos on nainen.
Voi, voi, lapsraukkaa..
Noinhan sitä aateltiin kakskymppisinä penikoina. Mutta minulla on uutisia sinulle. Se, että olet huimat puoli vuotta seurustellut, ei tarkoita ettetkö saattaisi tulla dumpatuksi ja sinkuksi jälleen. Harva kai se 20-vuotiaana kuitenkaan elämänkumppani löytää. Joten monet itkut sulla on edessä. Ehkä se sitten kasvattaa ja avartaa näkemyksiäsi.
Itse seurustelin ikäisenäsi, ja sen jälkeenkin on tullut ja mennyt miehiä. Mutta kas vain, kolmekymppisenä jälleen yksin.
Kyllä sinkkuuteen on yleensä syy, mutta syy ei aina ole ihmisessä itsessään. Ainakaan en niin itse halua ajatella. Elämä vain ei aina ole prinsessasatua, jossa kaikkea voi itse kontrolloida. Ikäviä asioita sattuu. Omalla kohdallani narsistisesta luonnehäiriöstä kärsinyt ex, joka jätti vuosiksi varjon miessuhteisiini. Sitten sairastuikin äitini parantumattomasti, samaan aikaan sain burn outin töissä. Joten eipä ole jäänyt kovasti energiaa pörrätä yöelämässä tai kirjotella ítsestään markkinointipuheita nettiin.
"Oma asenne on yksinkertaisesti liian negatiivinen, ajatellaan etten kuitenkaan löydä ketään tai kelpaa kenellekään."
Miten voi olla hyvä asenne kun kaikki puukottaa selkään? Kysyn vaan?
Tuo on mun ongelma, mutta kun ei tuota hedelmää edes hyvällä asenteella. Ulkonäössä tai luonteessa se vika ei ole.
Siis onko oikeasti näin että suurin osa näkee sinkkuuden kiroutena? Jotenkin tuntuu että nää sinkkuudesta ruikuttavat on jotenkin hurjan läheisriippuvaisia tai jotakin, itse olen aina viihtynyt loistavasti sinkkuna. Ärsyttää kun sinkkuudesta annetaan kovin negatiivinen kuva ja pidetään itsestäänselvyytenä sitä perheen perustamista tai vakavaa parisuhdetta.
Ihan järkeviähän tuo aloittaja kirjoitteli. Eikös sitä heti oteta ikä lyömäaseeksi ja syytetä naiiviuudesta, ja mistälie. Mikä tuossa nyt oli niin naiivia, sekö että ikuiseksi sinkuksi voi jäädä (tahtomattaan), jos ei ota itseään niskasta kiinni ja pakota ihmisten ilmoille ja ihmisten kanssa tekemisiin. Päinvastoin naiivia on luulla, että itsessään ei ole vikaa, vaan ihmisissä, maailmassa ja luonnonlaeissa.
Eivät kaikki halua parisuhteeseen, muttei aloittajan kirjoitus mielestäni ollut mikään hyökkäys heitä vastaan, vaan ravistus niille jotka tahtovat, mutta ovat liian vihaisia maailmalle päästäkseen siihen.
Mietipä esimerkiksi, miksi kunnollinen mies on vuosia yksin, mutta jollekin vaimonhakkaajalle tai pikkurikolliselle löytyy aina naisia?
On helppo sanoa, että vika on aina sinkussa. Niin sanoo vain ihminen, jonka mielestä tarkoitus pyhittää keinot eli ihminen, jonka mielestä kaikki saavat, mitä ansaitsevat.
että tuli ehkä luettua hieman huolimattomasti. Kun puhutaan vain niistä, jotka TODELLA haluaisivat pariutua, mutta eivät onnistu, niin ei tuo ihan puppua ole. Mitenkään yksiselitteisesti ei "syy" kuitenkaan ole siinä sinkussa, elämäntilainteita on monenlaisia ja sattumallakin on sanansa sanottavana. Sitten on niitä (meitä), joille "kakkosvaihtoehto" ei kelpaa ja jotka ovat mieluiten yksin, jos eivät sitä saa, jolle sydän sykkii.
Syy voimakkaisiin reaktioihin lienee nimenomaan tuo syy-sana. Ikään kuin sinkkuus olisi jokin pahe tai poikkeustila, johon tarvitaan syy eri tavalla kuin johonkin toiseen perhemuotoon tai olotilaan. Se siinä on naiivia.