Olen syönyt Yasmineita nyt n. viisi laattaa.
Nämä pillerit ovat parhaiten sopineet aikaisemmin kokeilemistani (Cerazette, Femoden.)
Kuitenkin joitain sivuvaikutuksia on tullut. Olen huomannut etten kostu enää niin paljoa, olen jatkuvasti väsynyt. Tosiaan myös yhdyntä välillä sattuu (luultavimmin johtuen limakalvojen kuivumisesta), eikä seksi onnistu (enää) korkeintaan kuin kerran päivässä kivun takia. Kipu on välillä sellaista polttelevaa ja välillä taas no, ihan konkreettista kipua. Seksin jälkeen alapääni on myös usein turvoksissa ja arka.
Viime kerralla harrastettuamme yhdyntää, aloin vuotaa verta. Menkat ne eivät voineet olla ja tiputteluakaan ei ole esiintynyt koskaan.
Pelästyin kuitenkin sitä verenvuotoa. Voisiko se johtua limakalvojen kuivumisesta?
Kavahdin kuitenkin niin, etten nyt saa oikein sitä mielestäni.
Lääkäriaikaa tällä paikkakunnalla saa ehkä aikaisintaan kolmen viikon päähän ja tämä olisi nyt aika akuutti ongelma.
Apuja?
Nämä pillerit ovat parhaiten sopineet aikaisemmin kokeilemistani (Cerazette, Femoden.)
Kuitenkin joitain sivuvaikutuksia on tullut. Olen huomannut etten kostu enää niin paljoa, olen jatkuvasti väsynyt. Tosiaan myös yhdyntä välillä sattuu (luultavimmin johtuen limakalvojen kuivumisesta), eikä seksi onnistu (enää) korkeintaan kuin kerran päivässä kivun takia. Kipu on välillä sellaista polttelevaa ja välillä taas no, ihan konkreettista kipua. Seksin jälkeen alapääni on myös usein turvoksissa ja arka.
Viime kerralla harrastettuamme yhdyntää, aloin vuotaa verta. Menkat ne eivät voineet olla ja tiputteluakaan ei ole esiintynyt koskaan.
Pelästyin kuitenkin sitä verenvuotoa. Voisiko se johtua limakalvojen kuivumisesta?
Kavahdin kuitenkin niin, etten nyt saa oikein sitä mielestäni.
Lääkäriaikaa tällä paikkakunnalla saa ehkä aikaisintaan kolmen viikon päähän ja tämä olisi nyt aika akuutti ongelma.
Apuja?
Vastaukset 4
Vanhimmat
oireet voi johtua monesta asiasta, pillerit voi aiheuttaa limakalvojen kuivumista joka johtaa haavaumien syntyy, kipuun yhdynnässä, jopa verenvuotoon...toisaalta kivut ja turvotus voi kertoa myös tulehduksesta alapäässä. Tai sukupuolitaudista, jos siihen on pienintäkään mahdollisuutta..
Vaikea sanoa. Suosittelen kääntymään lääkärin puoleen. Jos lääkäriaikojen saanti on noin huonoa, ehkä joudut menemään päivystykseen tai yksityiselle lääkärille.
Minullekin tuli kaiken maailman sivuvaikutuksia pillereistä, eivät mitenkään päin sopineet. Sitten kokeilin Nuvaringia ja en ole huomannut mitään sivuoireita, pikemminkin päinvastoin. Kuukautiskivut ovat vähentyneet ja päänsäryt sekä vuoto kestää vain n. 3 päivää, kun ennen saattoi kestää 7 pv. Kannattaa kokeilla. Ei tarvitse edes jokä päivä muistaa napsia pillereitä, riittää kun asettaa renkaan kerran kk:ssa ja ottaa sen pois 3 vk:n päästä.
Kannattaisi tuohon kuivuuteen käyttää liukuvoidetta.
käytämme kyllä tuollaista öljyä jota voi käyttää sekä iholle, limakalvoille että liukuvoiteena.
siltikin jossain vaiheessa yhdyntää alkaa kuivahtamaan..