Puhelinliittymä Sveitsissä olon ajaksi

Osaako kukaan neuvoa, että millainen tai mikä puhelinliittymä kannattaa ottaa tai ostaa kun lähtee vuodeksi Sveitsiin??? Olisi kuitnekin kiva joskus laittaa tekstareita tai soittaa johonkin. Ja millaisia vakuutuksia teillä Sveitsissä olevilla on sienne hankittu?? MAtkavakuutus vuodeksi au-pairajaksi on SIKAkallis, 360€!!!!! Miten teillä????
23564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Puhelinliittymistä: Vaihtoehtoina ovat joko Prepaid tai jokin liittymä. Itselläni oli Orange: lta liittymä. Tosin ongelmana oli, että sopimuksen tekijän täytyy olla sveitsiläinen. Minulla sattui poikaystäväni olemaan maan kansalainen ja liittymä onnistui hyvin. Niissä on tosin vain kerran vuodessa mahdollisuus sanoa itsensä irti. Riippuen ottaisitko vuodeksi vai kahdeksi vuodeksi sopimuksen, saat myös kännykän samalla edulliseen hintaan. Kannattaa katsella www.orange.ch. Myös Prepaid on hyvä vaihtoehto, sillä kännykän käyttö Sveitsissä on tuntuvasti kalliimpaa kuin Suomessa. Minun keskimääräinen puhelinlaskuni oli 150 frangia kuussa. Sitten on myös www.swisscom.ch, mutta se on mielestäni kalliimpi.

Vakuutuksista sen verran, että itse maksoin 150 frangia kuukaudessa, joka taisi olla halvin mitä löytyi. Vakuutukset ovat kalliita Sveitsissä. Jossain tietyissä tapauksissa voit saada alennusta, mutta en enää muista missä. Kannattaa tsekata www.krankenversicherung.ch. Ensimmäisen vuoden ajan minulla oli kuitenkin käytössä Kelan E111, joten kannattaa selvittää se asia kelalta.

Äänestä

www.comparis.ch eli saat vähän suuntaa vakuutuksista ja liittymistä. Jos onnistuu vakuutus Suomen kautta vuodeksi niin varmasti edullisempi vaihtoehto. Täällä ei taida juuri alle 100 euron/kk vakuutusta saada.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselenvaan kirjoitti:

Osaako kukaan neuvoa, että millainen tai mikä puhelinliittymä kannattaa ottaa tai ostaa kun lähtee vuodeksi Sveitsiin??? Olisi kuitnekin kiva joskus laittaa tekstareita tai soittaa johonkin. Ja millaisia vakuutuksia teillä Sveitsissä olevilla on sienne hankittu?? MAtkavakuutus vuodeksi au-pairajaksi on SIKAkallis, 360€!!!!! Miten teillä????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu