Kumpi soittaa?

Jos mies ja nainen tapaa baarissa (esimerkiksi) ja viettävät illan yhdessä. Puhelinnumeroita vaihdetaan jne. Kumpi on se, joka ottaa ensin yhteyttä?

Onko miehille ok, että nainen on se aktiivisempi osapuoli tekstareissa/soitoissa? Eli voiko nainen ottaa yhteyttä ja ehdottaa tapaamista?
73380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tottakai nainen voi ottaa yhteyttä. Miksi ei muka voisi ottaa? suurin osa miehistä, tai ainakin minä olisin hyvinkin otettu.

Äänestä

Nainen voisi ottaa yhteyttä mutta eihän se ota. Koska on nainen eikä sen muka kuulu tehdä mitään ja muuta hölynpölyä. Siksi mies ottaa että edes jotain tapahtuisi.

Äänestä
  • Ei kaikki ole noita normimiehiä,itse harvemmin otan yhteyttä.Jos nainen teki vaikutuksen ensitapaamisella,ehkä sitten.Aina löytyy uusia naisia.

    Äänestä

En tietenkään voi puhua muiden miesten puolesta, mutta minä
en katso yhtään pahalla, jos nainen ottaa yhteyttä. Vähentäähän
se sitä "onkohan se kiinnostunut" -arpomista minun osaltani.

Onneksi on aktiivisia naisia, kun itse olen niin huono iskemään,
tai yleensäkään tekemään aloitteita. Viimeisimmät 2 naista
ovat ottaneet itse minuun yhteyttä ja pyytäneet kahville tms.
Toinen jopa onki numeroni yhteisen tutun kautta. Tuli ainakin
selväksi, että nainen on ainakin jonkin verran minusta
kiinnostunut :)

Äänestä
  • Kun et ota yhtyettä. Mä soitin jo kaks kertaa, pyysin treffeille, ja käytiinkin. Ongin sen numeron. Mut susta ei kuulu mitään - luen sen, että et ole kiinnosnut? Jotain merkkiä mäkin tarttisin, jotain rohkaisua. Tuon tekeminen vaati jo tosi paljon rohkeutta multa. :-(

    Äänestä

  • kiinnostunut? kirjoitti:

    Kun et ota yhtyettä. Mä soitin jo kaks kertaa, pyysin treffeille, ja käytiinkin. Ongin sen numeron. Mut susta ei kuulu mitään - luen sen, että et ole kiinnosnut? Jotain merkkiä mäkin tarttisin, jotain rohkaisua. Tuon tekeminen vaati jo tosi paljon rohkeutta multa. :-(

    No nyt taitaa kuitenkin olla kyseessä joku eri tyttö, koska
    hän lähetti viestiä, eikä soitellut. Treffeillä kyllä käytiin, useammankin
    kerran. Ei siitä vaan tuulut mitään sen suurempaa romanssia,
    vaikka mukava tyttö olikin. Kaikkea hyvää hänelle.

    Äänestä

Aktiiviset naiset nappaavat parhaat miehet päältä. Jämät sitten joutuvat itse ottamaan yhteyttä naisiin.

Minutkin on joitain kertoja isketty, enkä olisi kyseisiä naisia tullut treffeille pyytäneeksi, mutta kun he tekivät aloitteen, katsoin heitä eri silmin, ja heidän aktiivisuutensa veti suhdetta eteenpäin kunnes minäkin ihastuin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


(kysely) kirjoitti:

Jos mies ja nainen tapaa baarissa (esimerkiksi) ja viettävät illan yhdessä. Puhelinnumeroita vaihdetaan jne. Kumpi on se, joka ottaa ensin yhteyttä?

Onko miehille ok, että nainen on se aktiivisempi osapuoli tekstareissa/soitoissa? Eli voiko nainen ottaa yhteyttä ja ehdottaa tapaamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu