Mitä tekisitte, jos työkkäriä ei olisi olemassa? Eikä sen tarjoamia tukityöpaikkoja?
Työkkäriä vihaaville kysymys
jieldon
12923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vaan siellä tapahtuvaa mielipuolista vallankäyttöä ja valikoivaa valitsemista työtön eriarvoiseen asemaan.
En sano että tälläitä tapahtuu joka työvoimapisteessä vaan täällä tapahtuukin. Hyvä olisi siinä olla sellainen lellikki, jos ei nyt ihan sitä vakkarityötä sattuisi saamaan niin kumminkin saa niitä vähän kivempia työhönosoituksia.
Tämä on fakta mutta millä sen oikeaksi todistat, et millään.
Kaveri on sillä työvoimavirkailijallakin.
Koen että minua zimputetaan oikein olan takaa, varsinkin kun zimputtaja on ihan sama koko ajan, tämän seitsemän vuoden ajan.
Pakko olla tässä liisterissä vielä kaksi vuotta, sitten vaihdan piiriä.
Ei ole paratiisia naapurikaupungissakaan, tiedän, mutta kiusaamista on niin paljon että olisin mielenterveyspotilaana jos en asialle tee mitään.
Mitään muuta en voi tehdä kuin kasata tavarani ja poistua takavasemmalle.
että..
...no ei sitä polla välttämättä kauaa kestä kaiken nielemistä. Nähty on näitä jotka on seonneet kun riittävän kauan on pompoteltu, laiteltu (kun ei ole töitä tarjolla) ammatinvalintapsykologille, ties mihin kurssille jne.
Suosiolla karenssi niin oma polla säästyy.
mutta yksittäisellä ihmisellä ei ole mitään mahdollisuuksia taistella valtion suurta virastoa vastaan, sama kuinka yrittää:
aina häviää
Tavalla tai toisella sinut saadaan pois tilastoista, joko sillä tavoin että polla menee tai sitten astut suosiolla syrjään (ja sinua sanotaan tyhmäksi, laiskaksi jne., toki jokapaikassa)
Onkohan se jossain jumalan kirjoissa määrätty että minä olen se jota kiusataan.
Vai ruokkiiko se itse itseään ja ihminen tulee sellaiseksi jotta muut hoksaavat että tuossa menee tuollainen heikko yksilö: käydään kimppuun.
Nimittäin, olin koulukiusattu, eikä kotona siitä välitetty, ettei mene välit opettajaan.
Pieni paikkakunta, kiusaakin vielä tehtaan pomon poika.
Eihän sellainen kiusaa. Kyllä taksikuskin lapsi nyt varmaan päästelee omiaan kun sellaista väittää.
Välillä meni tosi hyvin, mutta tämän työttömyyden myötä olen jälleen oudossa tilanteessa jossa koen että kiusaaminen ja vähättely alkoi taas.
Tai välivuosien jälkeen jatkuu.
Olen hylkiö.
Itselleni ei olisi mitään merkitystä vaikka laitos lopetettaisiin huomispäivänä. Mitään "tukitöitä" en koskaan tule vastaanottamaan. Työvoimatoimisto on aivan Ok laitos mutta nyt siitä on tehty hallituksen käsikassara jolla kyykytetään työttömiä ja sellaisena instanssina se on menettänyt alkuperäisen tarkoituksensa ja joutaa lopettaa pikimmiten.
Eli tämä viesti on pohjimmiltaan manipuloiva. Jos työkkäriä ei olisi niin ette saisi työvoimatoimiston palveluja tai muita tukityöllistämisiä jne. Eli siis sietäkää kehnotkin työvoimatoimistopalvelut kun kerran voitte saada nämä palvelut kuitenkin. En ymmärtänyt koko viestiä.
Eiköhän jokaisen veronmaksajan työttömänkin ole oikeus saada tehokkaita työvoimatoimistopalveluja, jotta työllistyisi mahdollisimman nopeasti. Jos työvoimatoimistopalveluissa(kuten olen huomannut) on puutteita niin lankeaa lasku koko yhteiskunnalle ja myöhemmin entistä kalliimpana. Meidän jokaisen tulee aina ja joka tilanteessa vaatia hyvää ja tarkoituksen mukaista palvelua niin julkisilta virastoilta kuin yksityisiltä palvelujen tuottajilta(esim. vähittäiskaupalta). Muuten palvelut eivät kehity muuhun kuin huonompaan suuntaan.
"Mitä tekisitte, jos työkkäriä ei olisi olemassa? Eikä sen tarjoamia tukityöpaikkoja?"
Asioisin varmaankin Kelan kanssa. Tarjolla olisi runsaasti tukityöpaikoista normaalisti palkatuiksi muuttuneita työpaikkoja, joten pääsisin töihin.
Jos ei olis tukipaikkoja, olis enemmän oikeita paikkoja ja palkallinen työ lisää ostovoimaa, mikä lisää työllisyyttä. KELAssa ja kassoilla pystyttäisiin kyllä hoitamaan hommat suoraan Välikätenähän se työkkri nykyäänkin paljon on, KELAan ja TE-keskukseen päin. En mä työkkäriä vihaa, olin itsekin siellä töissä, mutta aika mitätön on sen rooli nykypäivänä. Oikeiden töiden välitystähän hoitaakin jo jossain määrin erilaiset yksityiset välittäjäfirmat.
tyytyväinen.
Siksi:
Byrokratiaa vastaan ja työn puolesta.
http://www.adressit.com/tyovoimatoimiston_lopettaminen
Olisivat varmaan huippu onnellisia ja helpottuneita kun kiusaaminen ja uhkavaatimuksella pakottaminen loppuisi, henkinen elämänlaatu heillä paranisi huomattavasti.
Eli aivan kuten 80 luvulla, kaikki olivat tyytyväisiä eikä kukaan kitissyt, jos halusi töihin niin senkun meni, jos ei niin sit kituutettiin päivärahalla eikä kukaan valittanut! silloin homma toimi eikä miljardeja kulunut hukkaan "toimenpiteillä"
mutta nykyään on niin paljon työttömien kustannuksella tienaavia firmoja,virastoja,virkamiehiä/naisia joiden työpaikka on vain ja ainoastaan olemassa siksi et on työttömiä, ettei tämä suunta tulee jatkumaan
"ettei tämä suunta tulee jatkumaan"
siis "että tämä suunta tulee jatkumaan"
Jos työkkäriä ei olisi, niin paukuteltaisiin henkeseleitä täällä kotona työmarkkinatuen suuruisella korvauksella ja oltaisiin tyytyväisiä elämäämme.
Ei olisi muuta eroa virkapaikoilla henkseleitä paukuttaviin kuin se, että virkapaikoilla paukuttelevat henkseleitä korkeammalla palkalla ja paremmilla eläkekertymillä kuin me työttömät.