palkat alas

-Ei yksikään etujärjestö (- työläisten), halua laskea palkkoja.
-Rikkaat ei halua maksaa veroja...

Palkat ovat liian korkeat jo nyt -- koska töitä ei riitä kakille.
Veroja pitisi maksaa, jotta yhteiskunta toimii.

---siksi palkat alas
---ja liiat veroedut pois...
---töitä kakille. !!!!

-------ahneus on lopetettava !!!!!
311003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Lusmuille ja loisille ei tarvi maksaa !
Vain työstä rahaa ja tekemisestä !
Työttömyyskorvaukset lopettava ja koko sosiaalihuolto !

Äänestä
  • Ja kaikki työhön kykenevät orjaleireille ja jos ei kykene niin kaasutukseen vaan! Kyllä meidän työssäkäyvien itsetunto sitten nousee kohisten samaa tahtia krematodioiden savujen kanssa. Me työssäkäyvät olemme niin heikolla itsetunnolla varustettuja, että pitää tulla tänne työttömyys-palstalle välillä nostamaan sitä. Pelkäämme koko ajan, että joku pätevä työtön vie meidän suojatyömme.

    Äänestä

Valtio ja kunta aloilla voidaan palkkoja alentaa 30 %.

-ne virat ja elinkautiset hommat valtioilla ja kunnilla on liian hyvion palkattuja.
-,iksi sairaanhoitajille tai lääkäreille pitää ,maksaa korkeita palkoja..
--koulutetaan lisää väkeä aloille ja saadaan palkat kurinn !!

Äänestä
  • Siellähän juuri pätkätyöt kukoistaa, ja työntekijää kohdellaan miten sattuu. Pahimpia ovat juurikin kunnat ja valtio, ei yksityisyrittäjät.

    Jos minun palkkaani lasketaan 30 prosenttia, (hoitotyöläinen, ei sairaanhoitaja), en tulisi toimeen, jos ei samalla elinkustannukset laskisi reippaasti. Kukaan ei voi tehdä työtä pelkästä hyvästä mielestä. Vaihtaisin alaa välittömästi, jos palkkani leikattaisiin runsaasti. Teollisuudessa olisi töitä, joissa palkkauskin on parempi, mutta tähän asti on jonkinlainen "kutsumus" pitänyt alalla.

    Äänestä

  • kunnillako???? kirjoitti:

    Siellähän juuri pätkätyöt kukoistaa, ja työntekijää kohdellaan miten sattuu. Pahimpia ovat juurikin kunnat ja valtio, ei yksityisyrittäjät.

    Jos minun palkkaani lasketaan 30 prosenttia, (hoitotyöläinen, ei sairaanhoitaja), en tulisi toimeen, jos ei samalla elinkustannukset laskisi reippaasti. Kukaan ei voi tehdä työtä pelkästä hyvästä mielestä. Vaihtaisin alaa välittömästi, jos palkkani leikattaisiin runsaasti. Teollisuudessa olisi töitä, joissa palkkauskin on parempi, mutta tähän asti on jonkinlainen "kutsumus" pitänyt alalla.

    Onko jäsenkirjasi kunnossa? Jos on, niin riippuen paikkakunnasta ja hallitsevasta puoluekannasta, työsi paperinpyörittäjänä ja musteentuhrijana on "elinikäinen". Työn tuottavuudesta niin väliä.

    Kyllä aateveljeä on autettava, sulle-mulle tyyliin...

    Äänestä

Totta puhut.

Vain saatanallinen ahneus kukoistaa !!!!!!!!!!

Työtä ja tuloa ei haluta jakaa.
Tää on synneistä suurita huijausta.

Äänestä
  • Ihmiset ovat äääärettömän ahneita !!

    Itselleen hamuavat kakki palkat ja työt !
    Jakamisen halua ei ole !!!
    Kapitalisti on yhtä ahne kuin työläinen !!!

    Äänestä

Huh... Onneksi sinunlaisesi taliaivot eivät vaikuta missään politiikassa. Oli meinaan ehkä maailman typerin idea. Olitko ihan kauankin tuota teoriaasi miettinyt??

Äänestä
  • Työttömissä paljon heikkolajaisia paukapäitä. Esim. matalapalkka-alat tarvitsisivat kunnon korotuksen ostovoima niin huono. Palkat erooppa vertailussa yleisesti ostovoimaltaan heikot Suomessa ja verotus kova kun elätetään byrokratiaa ja hyysätään pummi lorvailijoita.

    Äänestä

  • huh, huh kirjoitti:

    Työttömissä paljon heikkolajaisia paukapäitä. Esim. matalapalkka-alat tarvitsisivat kunnon korotuksen ostovoima niin huono. Palkat erooppa vertailussa yleisesti ostovoimaltaan heikot Suomessa ja verotus kova kun elätetään byrokratiaa ja hyysätään pummi lorvailijoita.

    Tuota kirjoitustasi kun lukee niin tulee väkisinkin ajatus, että sinun ei kannattaisi puhua mitään heikkolahjaisista tai mistään pummeista. Opettele nyt alkajaisiksi kirjoittamaan niin voit saada lisää katu-uskottavuutta.

    Äänestä

  • teoria toimii ;

    Ahneus vie kaiken vain yksille.

    Jakaminen tuo hyvinvointia usemmalle.

    Äänestä

  • on hyvyyttä kirjoitti:

    teoria toimii ;

    Ahneus vie kaiken vain yksille.

    Jakaminen tuo hyvinvointia usemmalle.

    Heh heh heh... Voi luoja näitä raukkoja. Tämän tason teorioita voisi odottaa kuudennen luokan oppilailta ala-asteella. Tai heillekin taidetaan jo opettaa yhteiskunta-asioita sen verran, ettei noin tyhmiä ajatuksia ehdi syntyä.

    Mun teoria on se, että jos kaikki heittäis aseet roskiin, niin ei olis enää sotia. Kun ei ole enää kerran aseita millä ampua... Ollaaks kavereita ja keksitääx lisää noit teorioita paremmasta maailmasta?!

    Äänestä

  • Ihq kaveri kirjoitti:

    Heh heh heh... Voi luoja näitä raukkoja. Tämän tason teorioita voisi odottaa kuudennen luokan oppilailta ala-asteella. Tai heillekin taidetaan jo opettaa yhteiskunta-asioita sen verran, ettei noin tyhmiä ajatuksia ehdi syntyä.

    Mun teoria on se, että jos kaikki heittäis aseet roskiin, niin ei olis enää sotia. Kun ei ole enää kerran aseita millä ampua... Ollaaks kavereita ja keksitääx lisää noit teorioita paremmasta maailmasta?!

    tyhmät räkänokat on käteviä orjia rikkaille.

    Ne uskoo johonkin .... ja palvelee...

    Äänestä

Voi kiesus sentään, onko pieneen päähäsi pälkähtänyt, että työllisyys, palkat ja verot ovat vain pieni osa taloutta; siellä on paljon muitakin "muuttujia", joilla on merkittävä vaikutus taloudelliseen kehitykseen ja em. tekijöihin. Nykyinen talous on niin monimutkainen sekoitus eri tekijöitä, että sellaisen kokonaisuuden hallitsemiseen ja erilaisten vaikutussuhteiden määrittelyyn tarvitaan ohjelmia vähän samaan tapaan kuin teollisuusprosessien hallintaan. Itse asiassa juuri tällaiset (matemaattiset) säätelyprosessit ovat tulleet suosituiksi viime aikoina taloustieteissä, kun tietokoneiden kasvaneet suoritustehot mahdollistavat talouden simuloinnin.

On tietysti ikävää, että meillä täällä Suomessa ei ole saatavilla tietoa näistä tekijöistä (suom. tietoa pantataan). Osmo Soininvaarahan nosti vasta pari, kolme viikkoa sitten pöydälle sen faktan, että valtiovarainministeriön virkamiehet panttaavat tietoa mm. sosiaaliturvan vaikutuksista talouteen. Mm. Vihreät joutuivat laskemaan omat perustuloehdotuksensa nk. JUTTA nimisellä ohjelmistolla ja seuraamaan sitä kautta, millainen vaikutus perustulolla on talouteen ja muihin sosiaaliturvaan liittyviin etuuksiin. Sanottakoon vielä, että muissa maissa kuten Hollannissa ja Ruotsissa nämä tiedot/muuttujat/mallit ovat yleisesti saatavilla ja puolueiden on jopa testattava omat ehdotuksensa niillä ennen, kuin he voivat niitä alkaa toitottamaan julkisuudessa. Suomi tulee jälleen perässä - kuten aina.

Äänestä

laskee? nyt on 7.34 tunti.

Äänestä

Jos sulle tarjottais mukavaa työtä, 4000e/kk edut, niin lahjottaisitko puolet palkastasi työttömyyden hoitoon ettei vaan pidettäis ahneena?

Epäilen ettet.

Äänestä
  • mutta neljän tunnin työpäivää. Sen toisen neljä tuntia voisi tehdä joku nyt työttömänä oleva, ja saada sen 2 tonnia.

    Äänestä

  • New Deal kirjoitti:

    mutta neljän tunnin työpäivää. Sen toisen neljä tuntia voisi tehdä joku nyt työttömänä oleva, ja saada sen 2 tonnia.

    Kaks donaa neljän tunnin työpäiväistä hommista, ei taida onnistuu kun ani harvoissa ja luksushommissa. Ei oikein työttömii työllistävillä aloilla noin tärpi.

    Äänestä

Työnteon pitäisi motivoida, antaa iloa ja nostattaa halua pärjätä paremmin.

Siksi palkkojen pitäisi nousta eikä laskea.
Ostovoimaa lisää, yrittämisen halua ja iloa.

Ns rikkaat maksavat veroja jo erittäin paljon,
verotusta tulisi laskea.

Tuottavuus ylös, kulutusta lisää niin kaikille riittää töitä - ei palkkoja laskemalla

Äänestä

Lopetetaan kaikki vastikkeettomat tuet näille loisille, niin alkaa tulla nälkä ja työkin saattaa maittaa kun NYT ei kiinnosta:

- koulutus, kun ei ole hauskaa
- harjoittelu
- oppisopimus
- kurssit
- kaikki on ällöö orjatyötä mitä työkkäri ehdottaa
- ainakin olla koko päivää kökköduunissa

kiinnostaa vaan:

- bilettäminen
- tulevaisuus narsistina ja jos jonkinmoisena pop-pellenä tai taivaanrannanmaalarina
- tulevaisuus kuuluisana mitään tekemättämänä
- internet koko yön, että ei jaksa herätä ihmisten aikaan
- yhteiskunnan tuet, etenkin kaikki vastikkeettomat ilmaiset edut
- etupäässä anarkistit, hihhulit ja talonvaltaajat

Äänestä
  • Päkistä Sorbusjuoppo siellä kälysessä paskaduunissas niin saadaan sun veroeurot hyötykäyttöön sossun luukulta, buahahhahaaaaaa!

    Äänestä

Palkkoja on laskettava.
Nykyään kakki maksaa liikaa.
Inflaatio vie korotukset.
Ihmiset uupuu ahneutensa alle.


Eli; Palkat alas ja työtä kaikille !!

Äänestä
  • Suomen palkkoja ei kilpailukyvynkään nimissä saada niin alas ettei tuotantoa siirretä ulkomaille,ja jos palkkoja laskettaisiin niin kaupanalalta tulisi työttömiä hirveästi lisää.Ei tarvittaisi autoliikkeitä,rautakauppoja,ym koska pienipalkkaisilla ei ole varaa kuin ruokaan.

    Äänestä

Minä teen työtä muille että saan siitä rahaa, ei se työ minua autuaaksi tee...pösilö!

Äänestä
  • saat ruokaa ja yösijan....

    toyotaa et tarvitse !

    Äänestä

Noi haluaa ahneet korottaa palkkaa !!
MIKSI ? ääretön ahneus ?
Jakakaa työtä ja palkkaa !!!

Töitä kaikille ja lomaa kaikille...kukaan ei uuvu työn alle.

-miksi osa tulee toimeen alle 400 e k/ ?
-Rajavartioston koirakin tienaa kk enemmän kuin työtön.....

--töitä tarjolle -- palkat alas...

Äänestä
  • Ahneet haluaa enemmän.
    -ne haluaa paljon töitä ja veroja.
    ne haluaa uupua työn ääreen.
    Sairastua töissä.
    Olla korvaamattomia.
    Ja sitten se on malja täysi.

    -raatona eläkkelle.
    Eläkkelläkin voi sitten arvostella työötömiä.
    Mutta eleäessään ei ole halua jakaa työtä.
    Siitä ahneuden synnistä joutuu helvettiin. Lämmin tulevaisuus uupujilla !

    Äänestä

En tiedä tajusitko itse, mutta tuo ehdotus on täysin kommunistinen. Idea on prikulleen sama...

Äänestä
  • Kommunismissakin oli rikkaita hyötyjiä.
    Elivät kansan siivellä ne loiset.
    Aina ne sutenöörit löytyy !!!!

    Markkinatloudessa rikkaat loiset saa voitot, suurin osa kansaa kurjistuu ja elää lupauksilla.
    ( american dream -- subprime.. haha haa..)

    Mutta pahinta on se, että tässä markkinataloudessa on ahneuden synti laillistettu.
    ---Tää on helvetillinen järjestelmä.

    Äänestä

Voi alentaa.
Täällä on turhaa kulutusta ja yli varojen elämistä jo liikaa !

Mielestäni kaikista palkoista voi ottaa 1/3- osan pois.
Näin ahneus vähenee ja töitä riittää kaikille.
Tää nykyinen ahnuden systeemi vie työn ja tulot vain osalle kansaa.

-sak on ahneiden etujärjestö, niin kuin on myös ek. ja mtk. ja kirkko.

Äänestä
  • Turhia töitä tehdään yhä korkeilla palkoilla
    - koska on aina tehty !

    Väkeä voidaan vähentää valtiolta ja kunnilta paljon. ( noin puolet).

    suomi tuhlaa rahaa siisteihin sisätöihin liikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


töitä kaikille kirjoitti:

-Ei yksikään etujärjestö (- työläisten), halua laskea palkkoja.
-Rikkaat ei halua maksaa veroja...

Palkat ovat liian korkeat jo nyt -- koska töitä ei riitä kakille.
Veroja pitisi maksaa, jotta yhteiskunta toimii.

---siksi palkat alas
---ja liiat veroedut pois...
---töitä kakille. !!!!

-------ahneus on lopetettava !!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu