narukädet ja penkki

mikä on näiden narukäsien, jotka tekee sarjaa 100kg:lla penkissä, salaisuus? omalla salilla on parikin tällaista silmälasipäistä "kynistä" jotka tekee 3x8 sadalla kilolla. käsivarsi ehkä 35 senttiä. mistä on oikein kyse? ei mun 42cm käsivarrella tuollaisia sarjoja kyllä nostella.
61131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kaverit ovat treenanneet pitkään ja todennäköisesti maksimiykkönen on voimatreenillä aikojen saatojen nostettu suht hyvälle tasolle,niin kyllä siinä kasisarjat satasella sujuu hyvinkin.
ei niitä penkin painoja hauiksella nosteta.
hyvän hermotuksen ja voimatreenin ansiosta painot nousee ja kroppa säilyy naruna ja joskus heitetään kasin sarjoja näytöstyyliin.
treeniä se vaan vaatii.ei muuta.on eri asia olla vahva ja näyttää vahvalta.

Äänestä

"Siinä ole" puhui asiaa.

Kundin kaksi lukionörtti pinky pantteria halusivat penkata.
Jätkät eivät olleet tehneet mitään mopon rassaamista raskaampaa.
Olivat kuin onkilierot. Ei edes mahaa!

Syksyllä aloitettaessa teetätin 1,5kk keveillä painoilla pitkää sarjaa. 15 - 20 toistoa.
Keskittyminen, tekniikka, hengitys.
Myös selkä ja vatsa kuvioissa.
Aina lopuksi hakkautin säkkiä.

Myöhemmin syksyllä perusvoimaa 5 - 8 toistoa/srj rautaa lisäten.
Submaksimaaliseen liikenopeuteen pyrkien.

Heti vuoden alussa katsoimme maksimit.
Pari viikkoa lyhyttä pyramidia ( 3 > 1 > 3 ) maksimissa käyden.
Räjähtävyyttä.

1,5kk:n perusvoimajakso uudella tasolla.
Maksiminopeus.
Kerran viikossa pelkkä maksimitreeni.

1 kk:n kontrastivoimajakso.
Maksiminopeus.

Nyt pinkyt penkkasivat heille legendaarisen 100kg.
Ryhtiä ( itsevarmuutta? ) jätkät olivat saaneet mutta ei paljoakaan lihasmassaa.

Kerroin veitikoille jatkokehityksen vaativan lihasmassan hankintaa.

Narukäsien eväät oli nyt syöty loppuun!!!!!

Pitempiä sarjoja emme kokeilleetkaan mutta eivät ne olisi menneetkään.
Parhaimmillaankin 90:n kolmonen oli tiukassa, jos onnistuikaan.

Tämä nyt oli yksi kokemus 16v täyttäneiden nörttien kehityksestä.

Oikein tai väärin?
Pääasia että pojat olivat tyytyväisiä ja kiinnostuivat hommasta.

En seurannut sen pitempään ja tuo kuvaamani talvikin sujui valtaosaltaan ohjeideni mukaan oman juniorin opastuksessa.
Itse kävin suunnilleen 2- 4krt/kk.
Aina ohjelman muutoksen ja testien yhteydessä.

Teho ja lihaksen poikkipinta eivät ole suorassa suhteessa mutta vastaan tulee raja jossa tehon lisäys vaatii lisää poikkipintaa.

Äänestä
  • Joo,bodaamalla saa poikkipintaa ilman supistuvaa valkuaista lihakseen.

    Ja kyllä sitä massaa tulee puhtaalla voimatreenilläkin,vaikka ykkösillä,vieläpä reilusti,kun vain jaksaa treenata.
    http://www.bodybuilding.com/fun/mahler68.htm

    Mikä sinä olet sanomaan että poikien kehitys oli päättynyt? Jos kaverit tottuu treenaamaan maksimiykkösiä niin onko ihme jos vähän kevyemmällä painolla ei saa sarjoja? Se tuskin todistaa etteikö maksimiykkönen voisi kehittyä.

    Kerroit jo teettäneesi pojilla massaa kasvattavia sarjoja.15-20 ja 5-8 toiston sarjoja.
    Jos se ei kasvata,niin mikä sitten?

    Äänestä

  • Utelias. kirjoitti:

    Joo,bodaamalla saa poikkipintaa ilman supistuvaa valkuaista lihakseen.

    Ja kyllä sitä massaa tulee puhtaalla voimatreenilläkin,vaikka ykkösillä,vieläpä reilusti,kun vain jaksaa treenata.
    http://www.bodybuilding.com/fun/mahler68.htm

    Mikä sinä olet sanomaan että poikien kehitys oli päättynyt? Jos kaverit tottuu treenaamaan maksimiykkösiä niin onko ihme jos vähän kevyemmällä painolla ei saa sarjoja? Se tuskin todistaa etteikö maksimiykkönen voisi kehittyä.

    Kerroit jo teettäneesi pojilla massaa kasvattavia sarjoja.15-20 ja 5-8 toiston sarjoja.
    Jos se ei kasvata,niin mikä sitten?

    Mutta eipä PELKÄLLÄ maksimivoimatreenillä massaa, alkukehityksen jälkeen tule.
    Maksimitason nostolla on mielestäni merkitystä lähinnä uudelle ärsyketasolle pääsemisen kannalta.

    Alun 15 - 20 tehtiin puhtaasti opettelun ja sidekudosten vahvistamisen vuoksi.
    Aloitus tyhjällä tangolla.

    5 - 8 kasvatti minkä kasvatti. Niukasti.
    Kerroin kyllä ravinnosta mutta en edes kysynyt heidän ruokailutottomuksiaan.

    Maksimiykkösissä henkilökohtaisia eroja.
    Toisella hepulla ne olivat "oikeita", toisella ensimmäisen jälkeen "kuviteltuja".
    Tahtokysymys.

    Arvio treenimenetelmän muutostarpeesta perustui jonkinlaiseen kokemukseen.
    Arvioni oli subjektiivinen näkemys.
    En ole väittänyt sitä ehdottomaksi totuudeksi.

    Voin olla epäluuloinen mutta jos nollasta aloittaneet äijät yhden talven jälkeen 16-vuotisina, alle 70-kiloisina penkkaavat 100kg niin mielestäni siinä on eväät ulosmitattu niillä menetelmillä.

    Ehkä tärkeintä kaikessa.
    Veitikoille itselleen riitti tuo taso.
    Onneksi siirtivät painopistettä järkevämpään suuntaan.
    Jatkoivat kyllä penkkiäkin mutta olivat ymmärtäneet muun harjoittelun merkityksen oman hyvinvoinnin kannalta.

    Äänestä

mulla myös 42 tumppu ja mun sali´lla myö joku vitu siima tulee ja sipasee kympin huntilla törkee akne lärvissä..kyl se ärsyttää..mä oon alkanu miettiin et kai ne on sit vaa sen mallisia no aivan sama me ollaan komeempia...

Äänestä

siinä vastaus.Jos joku muu keskittyy vahtaamaan ittiänsä peilistä,voi käret olla vaikka 54cm,mitä sillä on väliä jos ei saa penkistä irti 100x8x3?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevä 42cm kirjoitti:

mikä on näiden narukäsien, jotka tekee sarjaa 100kg:lla penkissä, salaisuus? omalla salilla on parikin tällaista silmälasipäistä "kynistä" jotka tekee 3x8 sadalla kilolla. käsivarsi ehkä 35 senttiä. mistä on oikein kyse? ei mun 42cm käsivarrella tuollaisia sarjoja kyllä nostella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu