UV-geeli ei kuivu!?

SJ-81

Hei!

Ostin UV-geelin ja UV-valon kynsien tekoon, mutta geeli ei kuivu. Onko vika geelissä,uunissa (vai käyttäjässä)? Uuni on pieni, ilmeisesti siinä on siis vain 1 UV-lamppu. Kuinka pian geelin tulisi normaalisti kuivua? Olen kuivattanut jopa 10 minuuttia kerralla tuloksetta..

6

11770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EK-K

      Riippuu geelistä, mutta geelin tulisi kuivua 2-4 minuutissa. Kauneuden Paratiisin geelit kuivuvat 2 minuutissa.

      Jotkut geelit ovat sellaisia, että jos niitä laittaa liian ohuen kerroksen, ei kovettumisreaktioon ole riittävästi ainesosia ja silloin geeli jää kovettumatta. Geeleillä on myös viimeinen käyttöpäivä, jonka pitäisi ilmetä purkista.

      Yksi 9W lamppu on riittävä kovettamaan geelin. Ota laite pois virtalähteestä ja katso sisälle montako lamppua uunissasi on. Valon tulisi olla väriltään sininen kun laite on päällä. Valon ollessa päällä valoon ei saa katsoa.

      Jos UV laitteen lamppu on heikko, pidentyy geelin kuivumisaika.


      Jos lamppu on uusi ja toimii, olet kokeillut laittaa geeliä paksumman kerroksen, mutta geeli ei kuivu näistä huolimatta, palauta geeli sinne mistä olet sen ostanut, siinä saattaa olla jokin vika ja silloin on tärkeää että tuote palautetaan.

    • tarkennusta?

      Eli siis jääkö geeli itsessään pehmeäksi vai jääkö siihen vaan se tahmea pinta?Monesti nimittäin olen kuullut kun tahmeaa pintaa geelissä on luultu kovettumattomaksi geeliksi.tahma kun poistetaan erikseen monissa merkeissä

    • ongelmaan

      Hanki koulutus, laadukas geelisarja ja sille tarkoitettu kunnon uv-lamppu.

      • ...vaan kovettuu...

        Geelit ei siis ylipäätään "kuivu", ainoastaan kovettuu, mikä on eri asia koskapa pintaan jää aina tahmainen pinta.

        UV-lampun teho myös laskee ajan myötä, vaikkei lamppu normaalien lamppujen tapaan olisikaan palanut.


      • EK-K
        ...vaan kovettuu... kirjoitti:

        Geelit ei siis ylipäätään "kuivu", ainoastaan kovettuu, mikä on eri asia koskapa pintaan jää aina tahmainen pinta.

        UV-lampun teho myös laskee ajan myötä, vaikkei lamppu normaalien lamppujen tapaan olisikaan palanut.

        Totta, minäkin puhun pahimmillaan samassa lauseessa kuivumisesta ja kovettumisesta ikäänkuin se olisi sama asia....


        Pitääpä kiinnittää huomiota jatkossa !


      • NAmo
        EK-K kirjoitti:

        Totta, minäkin puhun pahimmillaan samassa lauseessa kuivumisesta ja kovettumisesta ikäänkuin se olisi sama asia....


        Pitääpä kiinnittää huomiota jatkossa !

        Älä yritä kovettaa geeliä ulkona tai ikkunasta tulevassa puhurissa. Sekin voi auttaa. Kun pyyhit kovettamisen jälkeen lakanpoistoaineella, pinnassa oleva rasvatöhnä lähtee ja alta löytyy hyvä napakka geelikerros, jota voit alkaa viilaamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6904
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3806
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3498
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3445
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2949
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2654
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1854
    Aihe