Aika ottaa uus permanentti?

meetwurstinakki

Otin tossa 3kk sitten permanentin. Kyllähän sen vieläkin ihan selkeästi permanentiksi tunnistaa, mutta juurikasvu alkaa jo ärsyttää. Ensinnäkin se näyttää tyhmältä, ja toisekseen hiukset ovat nyt liian pitkät mun makuun.

Mutta mikäli lyhennyttäisin hiuksia, lähtis noi parhaat kikkarakohdat pois. :/

Olisko siis kannattavaa ottaa jo uusi permanentti? Vai millaisia väliaikoja suositellaan? Hiusteni kunto ei kyllä ole ihan parhaasta päästä.

1

8580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilovehair

      Permiksen ottamisen suositusväliaikoja on mahdotonta keskustelupalstalla antaa, koska kyse on aina hiuksen peruslaadusta, kuinka se päällekäisiä käsittelyjä kestää. Muistettava siis on, että vaikka permiskihara suoristuu ja loivenee, kolmessa kuukaudessa sitä tervettä käsittelemätöntä hiusta on kuitenkin tyvessä vain n. 3 cm, kaikki muu on kertaalleen (ainakin) käsitelty. Hiuksen alkuperäinen "luomukunto" ei siis palaudu, vaikka permiskihara suoristuu hiljalleen.
      Ehkäpä paras olisikin nyt mennä samalle kampaajalle, joka edellisenkin kiharan laittoi. Leikkauttaa latvat, tai kenties vähän uutta mallia ja samalla jutella kampaajan kanssa, mitä mieltä hän on uuden permiksen laitosta ja kuinka pian. Latvat leikkaamalla vanha kiharakin vähän "elpyy" ja saattaa näyttää ihan mukavalta vielä toisetkin 3 kuukautta.
      Jos tukka tuntuu kovin huonokuntoiselta, mutta kuitenkin suora tyvi kiusaa, on myös mahdollista ottaa muutaman rullan osakäsittely siihen näkyvimpään kohtaan (jakauksen tienoille useinmiten) ja näin saa venytettyä koko hiusten käsittelyä vähän pidemmälle. Joskus pelkän tyvenkin käsittely permiksellä on ihan ok, mutta se on kampaajasi katsottava, onko suora tyvikasvu riittävän pitkä ja olisiko moisesta käsittelystä iloa (eli onko pituuden kiharuus vielä riittävän kimmoisaa)
      Jokatapauksessa, tällä vastauksella pyrin nyt muistuttamaan, että hius on edelleen permanenttikäsitelty lähes koko osaltaan, jos permis on otettu 3kk sitten, oli kiharaa enää näkyvissä tai ei. Hiuksen kunto ei siis palaudu, vaikka permiskihara loivenee ja suoristuu. Päällekkäiskäsittelyillä hiuksen kunto siis aina "huononee", toki hiuslaadusta ja lähtötilanteesta riippuen. On hiuksia, joissa uudelleen ja uudelleen tehty permis aina on kimmoisa ja kaunis, mutta myös hiuslaatuja, jotka eivät kahta päällekkäiskäsittelyä kauniina kestä, hyvä jos yhden. Patenntivastauksia näihin asioihin ei siis ole, vaan jokaisen meidän hiukset kestävät käsittelyjä hyvin yksilöllisesti.
      Jos olit kiharaasi 3kk sitten tyytyväinen, mene samaan paikkaan juttelemaan ja suunnittelemaan jatkokäsittelyistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5494
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      32
      4810
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      28
      2731
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2354
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2058
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2008
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1647
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1601
    9. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      23
      1472
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1449
    Aihe