Kouvolan Kiina-myrkky kauppa-

tarkkailussa. Kiinalaisissa tuotteissa olevien myrkkyjen määrä ei kiinnosta krp:ä, vaan kuka niitä tulisi myymään Kouvolaan ja tekemään niillä bisnestä.

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id68596.html
3235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"KRP:n laittoman maahantulon torjuntayksikkö on seurannut Schengen-viisumeiden myöntämistä Kiina-keskukseen tulijoille. KRP:n mukaan osa viisumin saaneista ei ole lainkaan tullut Kouvolaan vaan
jäänyt laittomasti muualle Eurooppaan Schengen-alueelle saapumisensa jälkeen. KRP:n mukaan epäiltyjä tapauksia on joitakin kymmeniä.

Kouvolaan perustettuun Kiinalaisen kaupan keskukseen halukkaita tulijoita on KRP:n mielestä yllättävän paljon verrattuna siihen, minkä verran keskuksella on toimintaa. Viisumeita on myönnetty 700, vaikka Kouvolan keskuksessa toimii vasta muutama yritys.

KRP ei ole vielä aloittanut virallista tutkintaa asiasta, sillä tapaukset ovat
tuoreita.

Kauppakeskuksen pääomistaja: Kauppakeskus kärsii viisumipulasta
   
Kauppakeskusken pääomistajan mukaan Kouvolaan valmistuva pohjoismaiden suurin kiinalainen kauppakeskus on joutunut vaikeuksiin viisumipulan takia. China Centerin avaamista joudutaan lykkäämään, koska vain osa Kouvolaan tulevista kauppiaista on saanut viisumin, kertoo China Centerin pääomistaja Jiatzu Wang.

Samaan aikaan KRP:n mukaan viisumeita on kuitenkin myönnetty 700:lle Kouvolaan tulevalle kiinalaiselle.

China Centerin käytävät kumisevat toistaiseksi tyhjyyttään. Entisen Kouvolan meijerin tiloihin kunnostetaan kauppakeskusta, johon on tulossa 150 myymälää ja valmistuttuaan se tarjoaa töitä lähes 400 kiinalaiselle.

Ensi viikoksi suunniteltuja avajaisia on jouduttu lykkäämään, koska vain murto-osa kauppiaista on saanut viisumin ja saapunut, kertoo pääomistaja Jiatzu Wang".

Äänestä
  • siinä se taas tuli: sabotöörejä leviää todistetusti Suomen kautta pitkin eurooppaa. Mitä tähän sanoo muu EU???

    Äänestä

  • Odotamme koska Suomen ensimmäinen somali keskus aukeaa, taloudellisesti omavarainen ja voitollinen sellainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskus KRP:n kirjoitti:

tarkkailussa. Kiinalaisissa tuotteissa olevien myrkkyjen määrä ei kiinnosta krp:ä, vaan kuka niitä tulisi myymään Kouvolaan ja tekemään niillä bisnestä.

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id68596.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu