Autokorjaamon palkat?

työpaikanvaihto

Onko tietoa millä alueella esim.Huolto/korjaamopäällikön (autoala)liksat pyörii pääkaupunkiseudulla?
Tai huoltoneuvojan?? Merkkiliikkeiden ja yksityisten palkkahaarukka kiinnostaisi..

Kiitos vastanneille.

15

18935

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Itellä tonverrran ilman ylitöitä merkkiliikkeessä pääkaupunki seudulla pikahuolto mekaanikkona,
      jos tekee hyvin töitä nii voi olla jopa yli 3000€ kk

      • han on

        Palkat sit pomssahtanut ylös jos toi on tosi !? Ei tarvi mennä ku vuoteen 2003 niin kaakkois suomessa HUIPULLE (kuka osas merkkiliikkeessä ns. kaiken(sähköt,laatikot ym. ja oli nopee ja teki hyvää työtä) Maksettiin 12,5€/h ja siinä oli lomarahat mukana eikä pekkasia enää autoalalla tunneta...
        Jotenkii en jaksa uskoo noin koviin liksoihin!
        2000-2003 palkkatason tiedän ja kaakkois suomen ,mut nyt muissa hommissa mut silloin palkat siellä 10-11€/h ...


      • Hope sanoo

        No hope ! Olet kuin hoitsut ne sanoo et palkka on 1600€/kk ja todellisuus on 2500€ ,mut tää toisinpäin oisko se 1600 lähellä ? Ainaskii alle 2000€..T. entinen autonasentaja vm. 2001 tai sit on triplaantunut palkat...


      • olla mitenkään

        Vanhana asentajana sanoisin et pelkkää skeidaa toi !! Tosi ammattilaiset ei saa ku jotain max. 2000€/kk tai ehkä hesassa on sit tosi kova pula !?


      • (m)asentaja
        olla mitenkään kirjoitti:

        Vanhana asentajana sanoisin et pelkkää skeidaa toi !! Tosi ammattilaiset ei saa ku jotain max. 2000€/kk tai ehkä hesassa on sit tosi kova pula !?

        että noihin liksoihin voi päästä pääkaupunki seudulla itellä aika sama liksa brutto.


      • asentaja27v
        (m)asentaja kirjoitti:

        että noihin liksoihin voi päästä pääkaupunki seudulla itellä aika sama liksa brutto.

        Liksa on itellä pelkkiä huoltoja tehden EI PK seutu. Noin 10e/h ja 7,5 tunnin päivä. Talokohtaiset provikat päälle. Hesassa rehottaa ilmeisesti se että kuinka nopeasti teet niin sen enemmän rahaa. Sähkömies ja Peltiseppä ja moottori specialisti tienaa noin 14-15e/H.Heillä työvuosia on takana 10-30v joten vasta alkajan on turha kuvitella noista summista. Käytössähän on alalla työnvaativuus ryhmittely ja henkilökohtainen prosentti kykyjen mukaan. eli tuon 2000e/kk pitäis saada kyllä muuallakin kuin PK seudulla. Jos teet pelkkiä huoltoja tms niin miksi pitäisi ees maksaa enempää?


      • ennen allalla
        asentaja27v kirjoitti:

        Liksa on itellä pelkkiä huoltoja tehden EI PK seutu. Noin 10e/h ja 7,5 tunnin päivä. Talokohtaiset provikat päälle. Hesassa rehottaa ilmeisesti se että kuinka nopeasti teet niin sen enemmän rahaa. Sähkömies ja Peltiseppä ja moottori specialisti tienaa noin 14-15e/H.Heillä työvuosia on takana 10-30v joten vasta alkajan on turha kuvitella noista summista. Käytössähän on alalla työnvaativuus ryhmittely ja henkilökohtainen prosentti kykyjen mukaan. eli tuon 2000e/kk pitäis saada kyllä muuallakin kuin PK seudulla. Jos teet pelkkiä huoltoja tms niin miksi pitäisi ees maksaa enempää?

        14-15eur/h tunti sai veholla. Sähkärinä. Citroenia korjaten. Urakalla sai tehdä työtä. Käytännössä tarkoitti sitä, että liikkuvasta autosta ottaan uutta sisälle. Mutta autonasentajana raha kyllä todella tiukan pultin takana.
        Nykyään autonasentajia todella paljon "tarjolla", mutta juurikin tuo työtahti ajaa suurimman osan pois alalta. (Näin ainakin veholla.) Samaa ovat sanoneet muidenkin liikkeiden asentajat.
        Itselle riitti istuminen autotalon johtajan kopissa ja kuunnellessa ivallista kyselyä, mikä on kun ei työtulosta synny samanlailla, kun viime kuussa.
        Jokaisena kuukautena, kun "työ ei maistunut" ja keskituntiansio oli 11.50-12.00eur. Tultiin aina ehdottelemaan ovesta pois kävelyllä, jos tulosta ei synny.
        Tämä sama todella monella, jotka urakoivat niskalimassa monta kk ja pääsivät hyvällä tuntiansiolle.

        Nuoret, jotka aijotte alalle. Elkää urakoiko itseänne ulos.
        Työnä itse ainakin tykkäsin todella paljon, mutta työtahti nykyään aika päätöntä. Tai vaaditaan päättömiä suorituksia, varsinkin juuri valmistuneilta.


      • thyn

        Se on epäkiitollisin ja paskamaisin homma mitä voi olla.Pitäisi tehdä yhtäaikaa sekä nopeasti että hyvin.Pikkuhomma saattaa olla mahdottoman vaikea kun ei vaan näpit mahdu ahtaisiin paikkoihin,tai joku irrotettava osa on niin ruostunut ja juuttunut kiinni ettei sitä saa irti.


    • Tyhmä työnjohtaja

      Mun palkka työnjohtajana on kiinteä 3250€ / kk provisiot (n. 800-1200€/kk) ylityöt jos sellaisia sattuu tulemaan.

      Kyllä noilla ihan vuosiansioille pääsee. Viimevuonna oli verotuksessa 55900€

    • IttuAatana

      Vantaalla työnjohtajana 1950e ylityöt. Vittujee.

      • jepjep....

        Tampereella asentajana 3000e/kk 5v työkokemus.


      • IttuAatana
        jepjep.... kirjoitti:

        Tampereella asentajana 3000e/kk 5v työkokemus.

        Itsellä 3v asennushommista ja 1,5v työnjohdosta...


      • jepjep....
        IttuAatana kirjoitti:

        Itsellä 3v asennushommista ja 1,5v työnjohdosta...

        Aika pieni palkka suoraan sanottuna..
        Itse en kyseistä työtä tohon rahaan tekis..
        Mulla oli lähtöpalkka 5v sitte 2200e..


    • Anonyymi

      Vuonna 2014 minun KTA oli noin 19 euroa, ei yhtään ylitöitä, automekaanikko Pohjois-Pohjanmaalla yksityisessä korjaamossa.
      Tuntipalkka oli noin 17 euroa ja sitä nosti hyvästä tuloksesta saatu bonus käytännössä joka kuukausi.

    • Anonyymi

      Jos asentaja arvostaa itseään, niin lähtee kävelemään huonosti palkatuista paikoista ja suosittelen, että kannattaa lähteä nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1519
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      347
      1284
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1080
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      331
      1029
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      60
      997
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      914
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      831
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      195
      738
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      619
    Aihe