hipsterssien

niin että kun en ole löytänyt istuvia versioita. Varsinkin nuo halpis hippikset on aivan kamalia.

eli ongelma: se haaraväli, kapein kohta, luisuu eteenpäin jolloin vetää pimperoon. onko se nyt sitten kaunista ja mukavaa, ei tod. sama ongelma meinaa olla stringeissä, mut ei niin paha.

Olen aika kapea, lauta :D, pakarat kyl löytyy ja selvä vyötärä. sitten ne pöksyt nousee sinne vyötärölle ja taas vetää vakoon.

että mitä ihmettä pitäs tehdä????? onko kellään moisia ongelmia???
81775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siis hipsterit pitää todellakin roikkua puolitangossa, ettei se haarapala hilaudu liian tiukkaan. Eli hipsterien vyötärönauha pitää olla niin alhaalla ettei haarapala ole tiukalla. Siksi hipsterit sopivat parhaiten litteävatsaisille ja mielellään pienilantioisille. Mallia voi katsoa mainoskuvistakin. Kuitenkaan läheskään kaikki naiset eivät ole noiden alusvaatemainosten mukaisia vartaloltaan ja sitten hipsterit menee mihin sattuu. Itselläni on pömppövatsa, joten en voi käyttää hipstereitä. Joko pitäisi ostaa kokoa tai kahta isommat että vyötärönauha ylettyisi vyötärölle, mutta silloin taas malli ei ole enää halutun näköinen ja tuntuinen. Omaa kokoa olevat hipsterit taas valuvat pömppövatsa alle. Olen siis jättänyt hipsterit kaupan hyllylle ja käytän maksikokoa. Maksikoossakin löytyy nykyisin kauniita pikkuhousuja, mummomalliin ei tarvitse tyytyä.

Eräs etu hipstermuodin mukana on tullut. Aika usein sukkahousujen vyötärö ylettyy lähes kainaloihin. Joidenkin valmistajien hipstersukkahousujen yläosa onkin hyvän kokoinen ja vyötärönuha asettuu napakasti vyötärölle. Joidenkin valmistajien hipstersukkahousut ovat kylläkin todellisia hipstermalleja ja vyötärönauha todellakin jää puolitankoon.

Äänestä

stringeissä sitten on? Mikset käytä niitä?

Äänestä

Kun nyt Welho avasi ison osan maksukanavia pariksi viikoksi, vilkaisin äsken pikaisesti Fashiontv:tä ja siellä oli menossa alusvaatemuotiesityksiä. Tuon pikaisen katselun perusteella ainakin muotia seuraavilla ongelmia tulee lisää. Ensi talven muotia näyttäisi tuon perusteella olevan jonkun verran hipsterit (malleillakin menevät "pohjia" myöten) ja ennen kaikkea hipsterien ja stringien välimuoto. Vyötärönauha asettuu hipsterien tapaan alas, mutta takaakin löytyy vähän enemmän kangasta kuin entisissä nirunarustringeissä. Tietenkin nekin istuvat pohjia myöten.

Äänestä
  • hipsterit istuu hyvin eikä mene minnekään epämukavsti. Tietysti joskus on sattunut huonon malliset mutta yleensä ovat mukavat. Ja olen pallero ja vatsaakin löytyy

    Äänestä

Tarkista millainen leikkaus hipstersien haarakiilassa on. Mulla ainakin hankaa kaikki sellaiset pöksyt, joissa on haarakiilassa sauma vaon suuntaisesti, ja jostain kumman syystä monissa hipsterseissä on näin. Ongelma voi myös muodostua, jos housut on liian isot. Napakasti istuvien pikkuhousujen ei pitäisi liikkua mihinkään.

Joku taisi kirjoittaa, että isokokoisilla hipstersit jää usein vatsan alle... Niin niiden kuuluukin jäädä :) Hipstersit on useimmiten matalaa mallia, eikä niitä ole tarkoitus kiskoa mahan päälle.

Ja lopuksi on todettava, että kaikki mallit ei vain istu kaikille vartaloille. Sille ei voi mitään.

Äänestä
  • Joo, meinasin just sanoa samaa kuin edellinen, että se on tosiaan siitä haarakiilan "rakenteesta" kiinni tämä juttu. Jos se on tehty just silleen, että siinä keskellä on sauma pitkittäin, niin kyllä tosiaan "vetää pimperoon" vai miten aloittaja nyt asian muotoilikaan... Parhaissa hipstereissä on siihen etu- ja takakappaleiden väliin ommeltu ihan erillisestä kangaspalasta haarakappale. Ja olennaista on myös se, ettei se keskiosa eli just se haarakappale ole liian lyhyt. Esim. Gossardin hipsterit ovat näitä hyviä, mutta kyllä niillä on sitten hintaakin jotain 30-40 €. Mutta ainakin niitä voi vilkaista jossain että miten ne on tehty, jos ei muut hipsterit istu hyvin ja koittaa löytää jostain samanlaisia halvempia jos ei yksistä aluspöksyistä viitti niin paljoa maksaa.

    Äänestä

Jep,

minulla OLI just sama ongelma. Nyt olen kuitenkin löytänyt Sloggin Hipstersit. Eivät luiskahda minnekään, paitsi ehkä monen vuoden käytön jälkeen, jolloin ne hiukka lörtsähtävät.

Äänestä

Minulla tuo istuvuusongelma poistui, kun aloin ostaa parempilaatuisia alusvaatteita. En todellakaan ole litteävatsainen vaan läskiä löytyy mahasta ja vyötärönseudulta, mutta olen silti kokoa M alushousuissa. Hyvänlaatuiset ja oikean kokoiset hipstersit kyllä tuntuvat hyviltä päällä, oli vartalosi melkein millainen tahansa. Uskoisin, että sinulla on sitten liian isot hipstersit, jos ne noin kerta liikkuvat, eikä pöksyjen huonolaatuisuus auta sitä asiaa ollenkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käyttöohjeita? kirjoitti:

niin että kun en ole löytänyt istuvia versioita. Varsinkin nuo halpis hippikset on aivan kamalia.

eli ongelma: se haaraväli, kapein kohta, luisuu eteenpäin jolloin vetää pimperoon. onko se nyt sitten kaunista ja mukavaa, ei tod. sama ongelma meinaa olla stringeissä, mut ei niin paha.

Olen aika kapea, lauta :D, pakarat kyl löytyy ja selvä vyötärä. sitten ne pöksyt nousee sinne vyötärölle ja taas vetää vakoon.

että mitä ihmettä pitäs tehdä????? onko kellään moisia ongelmia???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu