Tässä inssiin harjoitellessa heräsi pienoinen kysymys. Ohessa kuva:
http://img299.imageshack.us/my.php?image=bussikaistadn1.png
Auto jolla ajetaan on tuo punainen pyörylä.
Tuosta kun käännytään oikealle niin pitääkö ottaa kaista C ja sitten vaihtaa B:lle? Vaiko suoraan kaista B?
Risteyksessä on valot, eikä noilta A, B ja C kaistoilta tule samaan aikaan autoja, eli sen suhteen ei ole väistettävää. En tarkalleen muista jatkuuko tuo kaista C pitkään vai loppuuko se noin niinkuin tuossa kuvatuksessa.
http://img299.imageshack.us/my.php?image=bussikaistadn1.png
Auto jolla ajetaan on tuo punainen pyörylä.
Tuosta kun käännytään oikealle niin pitääkö ottaa kaista C ja sitten vaihtaa B:lle? Vaiko suoraan kaista B?
Risteyksessä on valot, eikä noilta A, B ja C kaistoilta tule samaan aikaan autoja, eli sen suhteen ei ole väistettävää. En tarkalleen muista jatkuuko tuo kaista C pitkään vai loppuuko se noin niinkuin tuossa kuvatuksessa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensin käännytään sille ensimmäiselle kaistalle ja sitten vasta muille kaistoille, kahdella kaistalla ei voi olla yhtäaikaa että se perusteluna. Muutoinhan pitäisi heti alkuun ajaa suoraan keskelle risteystä ja sittenb vasta kääntyä oikealle keskimmäiselle kaistalle.
Tuollaisia paikkoja on aika paljon ainakin pk-seudulla. Usein myös vastakkaiselta puolelta risteystä voi lähteä liikkeelle samoilla vihreillä liikenne ja kääntyä samaan suuntaan. Kumpikin liikenne ajaa silloin omille kaistoilleen eikä suoraan yli toisen kaistan.
Muistakaa siis vilkku päälle jo ennen kääntymistä että ette liikenteen tukkona.
http://img235.imageshack.us/my.php?image=bussikaistadn1ab4.png
En tiedä aukeeko tuo kun en jaksanu oottaa viikkooo ja tää suomi24:n jumii niin helvetisti.
ajattelinkin. Tosin tuossa nimenomaisessa risteyksessä jossa tuo kysymys tuli mieleen, nuo A, B ja C menevät samaan suuntaan, eli juuri niinkuin piirsin.
Mutta tuolta bussikaistaltahan(C) on sitten siirryttävä hetimmiten B kaistalle, eikö? Ellei aio kääntyä seuraavasta risteyksestä...
Oikealle kääntyessäsi ryhmityt oikeanpuoleiselle kaistalle (paria poikkeusta lukuunottamatta). Se ei edes ole bussikaista, ennen kuin siinä kaistan yläpuolella on se merkki (siis sinun kannaltasi).
Kuvassa tuo kaista näemmä loppuu heti kohta. Kaistaa siis vaihdettava ehdottomasti varsin pian. Muussa tapauksessa riittää, että vaihdat normaalille kaistalle nopeahkosti. Ei siis tarvitse tikkana kääntää, vaan jouhevasti (itse ajelen yleensä tuollaiset 20-100 metriä bussikaistaa, tilanteesta riippuen).
Ei sitten kannata luottaa siihen, että muut autoilijat käyttäytyisivät noin. Ryhmittymissäännöt ovat ehkä vielä pahemmin kuskeilta hukassa, kuin vilkun käyttö. Suosittelen siis varomaa, jos tuletkin kuvan yläreunalta (ei ole mitään takeita siitä ettei vastaantulija käännä vaikka suoraan a-kaistalle, todennäköisemmin kyllä suoraan b-kaistalle).
Tilanne muuttuu jos c-kaista jatkuu bussipysäkkin (tällöin pitäisi olla merkinnät tiessä, mutta ne ovat usein kuluneet näkymättömiin - pitää vaan tietää tai sitten korjataan). Sillehän ei ryhmitytä.