Olen syönyt em nukahtamislääkkeitä usemaan vuoden ajan satunnaisesti ja viime aikoina jopa useampina öinä viikossa, kun en ole stressin takia saanut nukuttua. Olen hieman huolissani siitä, etten kohta nuku ollenkaan ilman lääkitystä. Onko teillä kokemusta kauanko näitä voi syödä ilman mainittavia vaikutuksia? Ja jääkö näihin oikeasti koukkuun?
Kiitti etukäteen kokemuksista, asia vaivaa mua jo jonkun verran..
Kiitti etukäteen kokemuksista, asia vaivaa mua jo jonkun verran..
Vastaukset 9
Vanhimmat
riippuvuus syntyy, mainitsemasi lääkkeet vaikuttavat aivoissa samoihin reseptoreihin kuin esim. Diapam. Ovat ikään kuin sukua mm. Diapamille.
Itse käytän stilnoctia puoli taplettia ja otan sitä kutakuinkin säännöllisesti iltaisin , en mieti riippuvuutta , saan avun nukahtamiseen puolikkaalla tapletilla ja katson että se hyöty jonka siitä saan on suurempi kuin riippuvuus lääkkeestä.
Ajattelet samoin kuin minä! Just rupesi nimittäin ärsyttämään tuo ikuinen syyllistys unilääkkeiden käytöstä. Se ettei nuku on kaikista pahinta.
pyydä lääkäriltä resepti esim. ataraxiin ja ottele vuorotellen niin riippyvuuden riski on pienempi.
Olen tilapäisesti käyttänyt zolpidem-lääkettä nukahtamislääkkeenä (puoli tabletti). Viime aikojen stressin takia olen joutunut ottamaan lääkkeen useampana iltana peräkkäin eikä unta ole tullut vaikka ole ottanut kokonaisen tabletinkin. Kokeilin viime yönä imovanen (puoli tabletti)ja uni tuli kyllä. Onko joku teistä samakaltaisia kokemusta näistä lääkkeistä?
Riippuvuudesta mietin vielä jos zolpidem on jotenkin lievempi eikä siitä synny riippuvuutta? Ei ainakaan auta jos siitä ei saa muutenkaan apua!
Olen joskus ottanut Ataraxia ja huomannut tämän erittäin tehokkaaksi, ainoana ongelmana järkyttävä väsymys vielä aamullakin..
Eikö Ataraxiin synny riippuvuutta yhtä helposti? Olen ymmärtänyt, että sekin on jonkinlainen bentso??
nin zolpidem:n, kauppanimi Stilnoct ( liuta edullisimpia rinnakkaisvalmisteita) kuin myöskin tsopikoniin, kauppanimi Imovane ( gen.gen.sub.), ja ei, eipä mene noin, siis että toinen olisi jtkn miedompi kuin toinen, aivan samoihin reseptoreihin ne vaikuttavat ja ovat molemmat bentzo-sukuisia, joten riippuvuus on taattu jatkuvassa käytössä.
Onhan noita ei-riippuvuuteen johtavia, Remeron, Doxal, Triptyl, Atarax, melatoniini ym.ym.
hei vaan.olen kokeillut useita unilääkkeitä.
mielestäni Zolpidem on paras-otan normaalisti
5mg yöksi,joskus otan myöhemmin yöllä toisen puolikkaan vielä. vieroitan itseni siitä herbivalin avulla pikkuhiljaa vähentäen annosta.
Päivisin muisti pätkii ja vähän tokkurainen olo kyllä.Imovane aiheutti ahdistusta minulle.
yksilöllistä.olen käyttänyt jo 3 v.Zolpidemia.
Jos saat kohtuudella apua ja hyvät unet, niin älä huoli. Ne, jotka moralisoivat voisivat valvoa muutaman viikon, niin tietäisivät mistä on kyse. Parempi on turvautua kemialliseen, lailliseen apuun, kuin elellä päivät kuin joku zombie!