Prince ja Youtube

1999

Prince on hankala hakusana kun tuloksena on vaikka mitä muuta kuin itse mestaria. Jos kuka tietää Youtubessa nimimerkkejä joilla on paljon Princen videoita jaossa niin laitaisitteko kiireelliselle ihmiselle linkkejä, kiitos :)

4

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daddy Pop

      Laita hakusanaksi Prince ja jokin hänen biisinsä (esim. Prince 1999, Prince Sexy MF tms.), niin johan alkaa löytyä... pelkällä biisinnimelläkin voi löytyä, on vain yksi Thieves in the temple.

    • jukka

      että youtubesta häviää hetkessä kaikki sinne ilmestyvät Prince-videot ja syyksi on epäily Warneria. "(ex)levy-yhtiö yrittää rajoittaa ilmaisten videoiden jakamista" tai jotain. No, kyllä noita nyt tuntui löytyvän, kiitos Daddy Popin "taikakeinon" :) Mutta jos jotain ei löydä, niin pistää vaan googleen: Prince videon nimi nimi (eli vaikka: Prince 1999 video) ja johan löytyy-joltain muulta saitilta.

    • -Partyman-

      Ei Youtubesta löydy juurikaan mitään Princeä. Ennen siellä oli jonkin verran, mutta lähes poikkeuksetta kaikki materiaali on kadonnut kuin tuhka tuuleen. Black Sweat sieltä taitaa löytyä ihan virallisen tahon myötä, mutta ei juurikaan muuta. Sen sijaan Princen videoita kannattaakin etsiä muilta sivustoilta, esimerkiksi Dailymotion on varsin hyvä paikka jos mielii Princen videoita ja live-esityksiä katsella. http://www.dailymotion.com/

      • jukka

        Asiaan liittyvä uutinen julkistettiin eilen. Tässä lienee selitys sille, ettei Princen videoita Tubesta löydä:

        Prince suuttui YouTubelle

        [Aleksi Kolehmainen 14.9.2007, 14:48]

        Musiikkitähti Prince haastaa oikeuteen videopalvelu YouTuben ja muut hänen musiikkiaan laittomasti käyttävät palvelut.

        Muun muassa hittikappaleet Purple rain ja When doves cry säveltänyt artisti on suivaantunut siitä, että YouTube ei pysty hallitsemaan musiikin käyttämästä laittomasti videoiden kyljessä.
        "YouTube pystyy selvästi suodattamaan pornon ja pedofiliamateriaalin pois, mutta se valitsee olla suodattamatta laitonta musiikki ja filmisisältöä, mikä on sen liiketoiminnan ydinaluetta", Prince jyrisi lehdistötiedotteessaan.

        Videopalvelu on vastannut artistin kritiikkiin ja vakuuttanut työskentelevänsä yhdessä artistien kanssa laittoman materiaalin poistamiseksi sivustolta.

        Prince suunnittelee haastavansa oikeuteen myös verkkokauppias eBayn sekä Hollywood-piratismin keskukseksi nimetyn Pirate Bayn. Hän on palkannut brittiläisyhtiö Web Sheriffin koordinoimaan toimia.

        Kuluneiden viikkojen aikana Youtubesta on yhtiön mukaan poistettu noin 2000 videota, jotka rikkovat Princen tekijänoikeuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      29
      5182
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      120
      2381
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2082
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1760
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1306
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      153
      1060
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      920
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      311
      869
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      150
      725
    Aihe