No vihdoin on tieteellinen todiste siitä minkä kaikki tietysti tiesi jo ennestään. Miehen kiinnostuvat ulkonäöstä ja naiset rahasta, vaikka muuta väittäisivät:
http://www.yle.fi/teema/tiedeuutiset/uutinen.shtml?id=12391
Rumat naiset ja pers'aukiset miehet, kuolkaa.
http://www.yle.fi/teema/tiedeuutiset/uutinen.shtml?id=12391
Rumat naiset ja pers'aukiset miehet, kuolkaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Rumat naiset laihduttakaa ja menkää kauneusleikkaukseen.
Persaukiset miehet menkää töihin ja tehkää rahaa.
luetun ymmärtämisessä vikaa. Ei siellä sanottu, et varakkuus olis ensisijainen ominaisuus. Niinkuin ei olekaan.
Ensimmäinen kriteeri naisella oli, että mies on hyvännäköinen, mutta ei ole liian hyvännäköinen hänen omaan tasoonsa nähden (=potentiaalinen pettäjä ja jättäjä siis?).
Toisella sijalla sitten halu sitoutua ja varakkuus.
Jotenkin minusta tuntuu, että naisilla tuo halu sitoutua ja varakkuus nousee ensisijaiseksi 2 viikon tapailun jälkeen kun taas miehellä järki nousee takaisin haarukoista päähän ja muut asiat alkavat vaikuttamaan (ei vieläkään raha vaan se, että ei vituta kuunnella akan juttuja).
Tutustumisaika 3-5 minuuttia.
Millaisethan ne tulokset ovat jos se aika olisi 3-5 viikkoa? :)
miehen takapuolen merkitys korostuu pidemmässä tutustumisessa:-) Muistakaahan, että kyse on keskiarvoista eikä siitä, että kaikki toimivat jollain tavalla. Tuo keskiarvo on vain hyvä arvaus silloin, kun toista ei tunne. Se kuinka hyvä arvaus se on riippuu taas jakauman leveydestä. Jos jakauma on leveä, suuri osa ihmisistä ei edes osu kovin lähelle sitä keskiarvoa.