Paljonko tienaa keskimäärän henkilöstöasioita hoitavat henkilöt pääkaupunkiseudulla? Kyseessä suurempi, yksityinen teollisuusalan yritys.
Henkilöstöassistentti
6
2212
Vastaukset
- Sinikoski
Kunnalla keskiarvo on 2060e/kk ja yksityisen puolen mediaanipalkka 2514e/kk.
Lähteet:
http://www.kuntatyonantajat.fi/keskiansiot/MAIN.HTM#H
http://www.henryorg.fi/page?pageId=101 - *maikki82*
Isossa yrityksessä assistentti todennäköisesti on assistentti (vrt. pienet yritykset joissa saatetaan hoitaa useampaakin tonttia oman työn ohessa), joten en usko palkan olevan kuin 2000 €/kk tai hippasen päälle. Mikäli työnkuva on laajempi tai työssä on vastuualueita - palkka nousee, mutta silloin tittelinkin pitäisi olla jokin muu kuin assistentti.
- Milla_X_
"joten en usko palkan olevan kuin 2000 €/kk tai hippasen päälle."
Mikä näitä ihmisiä vaivaa? Pitää vastata vaikkei ole oikeasti mitään tietoa. Itse henkilöstöassistenttina yli 5v toimineena ansaitsen 2600e/kk. Jokunen korotus on toki vuosien varrella tehty, mutta uskon että oikein pätevä voi saada sen jo heti kättelyssä. - *maikki82*
Milla_X_ kirjoitti:
"joten en usko palkan olevan kuin 2000 €/kk tai hippasen päälle."
Mikä näitä ihmisiä vaivaa? Pitää vastata vaikkei ole oikeasti mitään tietoa. Itse henkilöstöassistenttina yli 5v toimineena ansaitsen 2600e/kk. Jokunen korotus on toki vuosien varrella tehty, mutta uskon että oikein pätevä voi saada sen jo heti kättelyssä.Siis olen itse ollut henkilöstöalalla (en tosin assari, vaan rekrytoinnissa) ja siirtynyt sieltä vuosi sitten markkinoinnin alalle. Joten miten perustelet että minulla ei olisi tietoa?
Mielestäni yli viiden vuoden kokemuksella ei pitäisi olla enää assistentti. Ja tiesitkö että henkilöstöassistentin palkkahajonta on aika suuri. Alin desiili tienaa hieman päälle 1500 kuussa (nämä tuskin kuitenkaan pk-s). Henkilöstöassarin keskiliksa ei ole kuin vähän päälle 2000 ja siihen pk-s lisä, niin ei se nyt kummoinen palkka ole.
Se että palkkasi on xxxx ei kerro mitään koko alasta: tarvitaan aavistuksen suurempi otanta vrt. EK tai Stat. - *maikki82*
*maikki82* kirjoitti:
Siis olen itse ollut henkilöstöalalla (en tosin assari, vaan rekrytoinnissa) ja siirtynyt sieltä vuosi sitten markkinoinnin alalle. Joten miten perustelet että minulla ei olisi tietoa?
Mielestäni yli viiden vuoden kokemuksella ei pitäisi olla enää assistentti. Ja tiesitkö että henkilöstöassistentin palkkahajonta on aika suuri. Alin desiili tienaa hieman päälle 1500 kuussa (nämä tuskin kuitenkaan pk-s). Henkilöstöassarin keskiliksa ei ole kuin vähän päälle 2000 ja siihen pk-s lisä, niin ei se nyt kummoinen palkka ole.
Se että palkkasi on xxxx ei kerro mitään koko alasta: tarvitaan aavistuksen suurempi otanta vrt. EK tai Stat.Niin ja jos viittasit siihen kun kirjoitin "en usko..." niin eipä täällä voi kauheasti mitään tarkkoja faktoja antaa kun lähtötiedotkin ovat "mitä assari tienaa" -tasoa.
- Milla_X_
*maikki82* kirjoitti:
Niin ja jos viittasit siihen kun kirjoitin "en usko..." niin eipä täällä voi kauheasti mitään tarkkoja faktoja antaa kun lähtötiedotkin ovat "mitä assari tienaa" -tasoa.
No faktatietoa tutkii moni instanssi. Katso saman ketjun nimimerkki Sinikosken kirjoitus, siinä oli lähteet mukana. On aiheetonta kettuilua, ettei 5v jälkeen pitäisi olla enää assistenttina. Ei tässä elämässä kaikilla ole tavoitteena olla korkealla pallilla. Pidän työstäni ja se riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187